TOPlist

Nokia N9: Předem odsouzená k zániku, neprávem (zkušenosti)

Dojmy, zkušenosti, rady a tipy a v neposlední řadě i kritika „výstavní skříně“ moderních technologií finského výrobce. Tím Nokia N9 bezesporu je. Má však šanci uspět na trhu?

Na začátek se musím přiznat, že testování Nokia N9 byla v podstatě náhoda, možná řízení osudu, jak kdo chce. Nejprve byl nápad, myšlenka, ta vedla k soutěži na Facebooku a s notnou dávkou štěstí se zadařilo. Tímto chci poděkovat společnosti Nokia Czech Republic s.r.o. a organizátorovi soutěže, společnosti První multimediální s.r.o., za možnost prohrát si a otestovat Nokii N9.

V pátek odpoledne jsem si tedy Nokii N9 vyzvedl na pražském Smíchově a po menších peripetiích s microSIM od T-Mobilu (nenechávejte si ji stříhat, nechte si původní vyměnit za novou) jsem se jal telefon poznávat. Patřičně natěšen, protože již delší dobu jsem žádný telefon intenzivně netestoval. Můj koníček byl po dost dlouhou dobu upozaděn.

- - -

Předesílám, že nečtete recenzi telefonu, ale zkušenosti bežného uživatele, který se postupně „prokousal“ od původního dotykového i nedotykového Pocket PC, přes dotykový i nedotykový Symbian, Windows Mobile 6.5, BlackBerry OS od RIM, drobné zkušenosti s Bada OS a Androidem, až po současný iOS, aktuálně ve verzi 5. Ač tedy běžný uživatel, velmi náročný, možná někdy rozmazlený, ale s jasnou vizí co od telefonu chce, co od něj očekává. Vězte tedy, že se mnohdy nevyhnu srovnání s jinými platformami. Zdali ve prospěch N9, nebo ne, dozvíte se dále.

Pokud si chcete nejprve přečíst poutavé recenze Nokia N9, abyste věděli, o čem budete číst, doporučuji projít si následující články – MobilMania.cz, Engadget.com.

Určitě neopomeňte oficiální prezentaci, která je velmi dobře zpracovaná a také tuto stránku v angličtině. A zajímat by vás mohlo i srovnání s Nokia Lumia 800.

Jak jsem již zmínili, nepíšu recenzi, ale zkušenosti. Proto se připravte i na kritiku. Mnohdy drsnou. Bezhlavé a nekritické vychvalování přenechám jiným „specialistům“. Zároveň je možné, že v mém článku nenajdete to, co byste očekávali. Zaměřím se totiž pouze na to, co v telefonu využívám já. A chcete vědět jaká Nokia N9 ve skutečnosti je? Dobrá, velmi dobrá, spíš vynikající. Proč? To vám teď neřeknu.

Kompletní balení tvoří malá modrá krabička s úhledně vloženým telefonem, silikonovým obalem, sluchátky, nabíječkou, datovým kabelem a pár návody. Žádné překvapení. Ocenil bych něco jako HDMI kabel s redukcí, ale což, není potřeba a vážný zájemce si ho když tak dokoupí.

- - -
Za poskytnutí fotografií děkujeme serveru NokiaMania.cz

Konstrukce a zpracování

Za dobu, co se zajímám o mobilní telefony, mi jich rukama prošly desítky, odhaduji kolem dvouset různých modelů od různých výrobců. Vyzkoušel jsem špatné, průměrné, ale i vynikající kusy. Nokia N9 se zcela bez jakékoli diskuse řadí k těm naprosto vynikajícím. Je to jedinečný kus dobře zpracovaného „železa“. Pocit, který zažívám pokaždé, když ji vezmu do ruky, jsem u jiného telefonu nezažil. Ani u ocel-skleněného iPhonu 4, který považuji za vrchol toho, co si lze dnes koupit, po stránce zpracování a použitých materiálů. Jenže Nokia N9 je jiná. Její tvary, křivky, váha, vše je, jak má být. Tělo, ač plastové, působí luxusně a čelní strana, tedy displej, na vás udělá neopakovatelný dojem. Těžko se to popisuje. To se musí zažít! N9 jsem měl tu čest testovat týden a krátké seznámení jsem podstoupil již dříve, ale pokaždé, když jsem ji vzal do ruky a pohybem palce po displeji ji odemkl, projelo mnou zvláštní vnitřní teplo, pocit radosti, vyloudil se úsměv na tváři. Tohle studený a striktně funkční iPhone 4 neumí, o další konkurenci nemluvě. Nokia N9 je prostě jiná, neopakovatelná.

- - -

Ještě nutno podotknout, že mám k dispozici černou variantu, která se mi jeví jako univerzální a praktická. Růžová je jaksi „mimo moje chápání světa“, modrá je krásná, ale není to ono. Teprve v černé, se snoubí luxus s elegancí, v jeden neotřelý kus, moderního designu.

- - -

Z výše uvedeného je nad slunce jasné, že silikonový obal v balení je zbytečnost. Nemá smysl vkládat N9 do jakéhokoli ochranného pouzdra. Jen tím zkazíte její neotřelost. Celkový velmi dobrý dojem kazí snad jen lehce chrastící boční tlačítka pro ovládání hlasitosti a odemykání/zamykání displeje, ale probůh, kdo by to řešil? ;-)

Displej…

…je kapitola sama pro sebe. Na papíře není nijak zajímavý, nevybočuje z toho, co je na trhu běžně k dostání. Jemností iPhone 4 nedožene. Jenže pak N9 zapnete a vidíte ty barvy, tu černou. Hodně mě to překvapilo a nebojím se displej iPhonu 4 ve srovnani s N9 označit za vybledlý. Perfektně jemný, ale vybledlý a N9 má výrazně lepší a sytější barvy.

- - -

Ano, pozorovací úhly nejsou tak široké jako u špičkových modelů konkurence, ale komu to vadí? Koukáte na telefon ze strany? Já ne. Nehledě na to, že při menším náklonu displej zezelená, což rozhodně není dobrá vizitka. Důležité je, aby displej byl jemný, pěkně barevný, dobře čitelný na přímém slunci a reguloval si intenzitu jasu dle aktuálních světelných podmínek v okolí. A to Nokia N9 splňuje na výbornou.

Zároveň se musím zastavit u velikosti displeje, tedy jeho 3,9″ úhlopříčky. Nemám ani velkou, ani malou ruku a tato velikost je tak akorát na hranici použitelnosti. Cokoli většího, tedy nad 4″, už se špatně používá jednou rukou a má tendenci z ruky vypadnout. Tedy i v tomto ohledu Nokia volila dobře.

- - -

Displej je chráněn sklem Gorilla Glass, to ale všichni víte. Nezkoušel jsem, co všechno toto tvrzené sklo vydrží. Kdyby jo, asi bych nebyl pochválen. Ale ze zkušeností s tímto materiálem vím, že vydrží opravdu hodně a předpokládám, že v případě N9 tomu nebude jinak.

Ovládání…

… popíšu jedním slovem – návykové. Jak se to pozná? Tak, že pokaždé, když vezmu do ruky iPhone 4, mám tendenci vyskakovat z aplikací lehkým „swipnutím“ po displeji. Jenže ono to nefunguje. A tak mi „home button“ iPhonu začíná být na obtíž. O větším počtu dalších „nesmyslných“ tlačítek u jiných OS nemluvě. Nokia nám u N9, resp. MeeGo, ukazuje, že lze vyrobit a následně bez problémů používat telefon prostý jakýchkoli „ťuflíků“ a „mačkátek“.

Funguje to. Je to rychlé, elegantní, praktické a naprosto přirozené. Chcete vidět Swipe v praxi? Pak navštivte swipe.cz nebo swipe.nokia.com.Oceňuji možnost nastavení vibrační odezvy při psaní. Po dlouhé době jsem okusil, jakou tato funkce dodává při psaní jistotu a navozuje pocit stisknutí tlačítka.

Operační systém, aneb mrtvé MeeGo

Ono MeeGo tak úplně mrtvé není a asi ani nebude. Nokia přeci jen oznámila menší update pro N9, který by měl dorazit před koncem 2011. Nelze ale čekat žádné zázraky nebo vylepšení. Spíš jen lepší stabilitu systému a pár drobností navrch. A já musím veřejně říct, že je to obrovská škoda, protože MeeGo by se časem mohlo vyrovnat iOS od Applu, případně Windows Phone 7.5. Za patřičné podpory mohlo. Nokia však dala přednost Windows Phone 7, resp. 7.5 či Mango, chcete-li. Nemyslím si, že je to špatný krok. Naopak. Podle mého je ale na trhu prostor pro obě platformy a na rovinu, radši bych v dalších modelech viděl MeeGo, než pořád dokola nastavovaný Symbian, který už má svá nejlepší léta dávno za sebou. Nehledě na to, že MeeGo je uživatelsky příjemnější, než kdejaký „polorobotický“ operační systém.

- -

MeeGo je z mého pohledu vcelku účelnou a povedenou kombinací právě iOS, Windows Phone a Androidu. Z každého si bere něco a výsledek je hodně použitelný. Během prvních pár hodin s N9 jsem nemusel nijak tápat. Část věcí znám z iPhonu, část jsem viděl jinde, část je nová, což musí být. Počáteční překážkou jsou snad jen ta Swipe gesta, ale vzhledem k tomu, jak praktická jsou později, ten začátek jim rádi odpustíte. A pak. Pak si je jednoznačně zamilujete.

MeeGo jako takové je tedy povedené. Avšak má své mouchy a nedodělky. Občas se sekne, občas padne. Ne moc, ale je to nepříjemné, pokud je člověk zvyklý na stabilní systém. Věřím ale, že podpora a vývoj dalších verzí by tyto mušky odstranily. A potom by to stálo za to. Mezi ty menší neduhy patří lehké zpomalení systému při větším počtu nainstalovaných aplikací. Restart telefonu tuto „vadu“ vyřešil a pak byl zase stejně rychlý jako po vyndání z krabice.

- - -

K dalším patří občasné zadrhávání, o kterém jsem již psal. Je to pitomost, ale nepotěší. Stává se to hlavně v delších seznamech, kdy „kinnetic scrolling“ nefunguje úplně, plynule jak by mělo. Snad to bude v další verzi systému opraveno.

Oceňuji použitelný multitasking, který je ještě k tomu velmi zajímavě proveden. Více se dozvíte dále, protože multitasking je jednou z části následující kapitoly.

Vše potřebné na třech obrazovkách

První obrazovka – Events – vám zobrazí zprávy ze sociálních sítí, příchozí SMS, e-maily apod. Všechno na jedné kupě, pohromadě, přehledně. Přiznám se, že postupně jsem si zvykl číst tweety z Twitteru právě tady. Výběr jedné konkrétní zprávy vás posune přímo do vybrané aplikace. V nastavení telefonu pak lze vybrat, co se vám na této obrazovce bude nebo nebude ukazovat.
Na jednu stranu se může zdát zmatečné, když máte vše na jedné obrazovce. A sledujete-li na Twitteru velký počet uživatelů a na zeď Facebooku vám denně přibude velké množství statusů a příspěvků, člověk se v tom může začít ztrácet. Je to ale o zvyku a kdykoli můžete jakoukoli část vypnout a používat ji pouze v samostatné aplikaci.

Druhá obrazovka – Aplikace – není nic převratného. Jedná se o maticovitý, nekonečný seznam původních a nainstalovaných aplikací, které můžete přeskupovat a řadit dle libosti. Kdo je zvyklý na plochy jaké nabízí iOS nebo Android, bude se chvíli vztekat, ale možnost aplikace přeskupit dle libosti od zmatků alespoň částečně pomůže.

Třetí obrazovka – Poslední aplikace – je právě cosi jako zmiňovaný task manager, který zobrazuje naposledy spuštěné aplikace. Odtud se do nich můžete zpět vracet, lze je vypínat, a to i všechny naráz. Pomocí gesta „pinch to zoom“ můžete změnit zobrazení těchto posledních aplikací. Jednoduché a návykově přístupné pomocí Swipe gesta. U multitaskingu nutno podotknout, že vodorovnými gesty z aplikací „vyskakujete“, ale běží i nadále na pozadí. Horizontálním gestem od spodní hrany displeje k horní z aplikace „vyskočíte“ a zároveň ji zavřete. Pomocí aplikace Swipe Manager si můžete lehce definovat vlastní gesta. Aplikace je volně ke stažení v Obchodě.

Aplikace a Obchod

Nejsem si jist, zdali je vůbec vhodné, abych se k této části vyjadřoval. Jsem totiž zmlsán App Store od Applu. A na ten se zatím nikdo z konkurence nedotáhl. Co není, může být, ale má to ještě svůj čas, hodně času. Jsem zvyklý, že v App Storu najdu aplikaci takřka na všechno a hned v několika provedeních. Buď placenou, nebo zdarma. Vzhledem k cenám aplikací je to vcelku jedno. V kombinaci iPhone 4 a iPad jsem vyzkoušel přes dvě stě různých aplikací. Stačí jen vědět, co člověk hledá.

Pravdou je, že i pro N9 jsem našel to, co používám a zcela upřímně, ten základ, který potřebuji každý den, má N9 v sobě a zbytek, jsem stáhl z Obchodu. Problém je, že nebylo moc na výběr. Aplikace zatím nemají  kdo ví kolik alternativ, takže uživatel si nemůže moc vymýšlet. Omezil jsem se jen na free aplikace, protože platit za apps, když je budu využívat ani ne týden, mi přišlo vcelku zbytečné.
Škoda. Přitom v Obchodě je placených aplikací poměrně dost a platba pomocí platební karty nebo prostřednictvím vyúčtování operátora se zdají být bezproblémové.

- -

Mezi aplikace, které jsem instaloval a kterým není co vytknout, patří: Foursquare, Battery Usage, MobilMania.cz, Lamer, Slevomat, iHned.cz, Sports Tracker, TV Program, CameraPro N9, QuickFlickr Lite, iDnes.cz, Aktuálně.cz, Translate All, File Manager, Ionic E-Book Reader, aj…

Pokud vám to přijde málo, tak vězte, že vše ostatní, jako Twitter a Facebook klient, komunikace přes Gtalk, výborný kalendář, mapy a navigace, čtečka RSS, čtečka dokumentů, poznámkovník a počasí, vše potřebné je v Nokii předinstalované. Včetně skvělých her jako je Need For Speed Shift, Angry Birds (ač v ořezané verzi) a Real Golf 2011. Hraní her pak bez skrupulí mohu srovnat se zážitkem z iPhonu 4. Prostě paráda.

Sociální sítě a zprávy

Facebook aplikace patří bohužel k těm horším a hůře ovladatelným, se kterými jsem měl tu čest. Nenabízí žádné pokročilejší funkce. Musím ale uznat, že pro základní práci s facebookem bohatě stačí a věřím, že časem se objeví buď updatovaná, nebo jiná, povedenější aplikace pro tuto sociální síť.

Nesmím opomenout Twitter aplikaci, ke které mám bohužel výhrady a ne malé. Velkou výtkou je nemožnost přepnout klávesnici při psaní tweetu do landscape zobrazení. Možná jsem nepřišel jak na to, pak je ale tato možnost velmi dobře schovaná. Další výtkou je „podivná“ aktualizace timeline, kdy aplikace rovnou skočí na poslední, tedy nejnovější tweet. Vzhledem k tomu, že jsem z mnoha aplikací, které jsem pro Twitter používal, zvyklý číst tweety kontinuálně od nestaršího k nejnovějšímu, tato „vlastnost“ mě velmi zarazila a Twitter aplikace se tak pro mě stala naprosto nepoužitelnou.
Příjemné je, že vypadá stejně, až na pár detailů, jako ta pro iPhone 4. Nebylo tedy nutné zvykat si na nové ovládání, zdlouhavě hledat v nastavení apod. Nebýt výše uvedeného, bylo by používání Twitteru zážitkem. Jinou Twitter aplikaci jsem bohužel nenašel, a to ani mezi placenými. Zvláštní.

- - -

Psaní SMSek je standard. Ono ani zde není už moc co vymýšlet. Důležité je dostatečně velké okno editoru, pohodlná klávesnice a odpočet znaků. To vše N9 má, takže bez problémů. Kdo alespoň občas používá GTalk, ocení aplikaci, která je velmi povedená a v N9 je předinstalovaná již od výrobce.

E-maily

Mail For Exchange nevybočuje z řady. Kvalit e-mail klienta v iOS nedosahuje, ale mail stáhne, dovolí vám si ho pohodlně přečíst a následně na něj odpovědět a přeposlat. Většině lidí toto v telefonu bohatě postačí.

Zde se musím přiznat, že e-mailům jsem nevěnoval moc pozornosti. Pracuji s nimi denně a vyřídím jich desítky. Zvyklý jsem na aplikaci v iOS a měnit na těch pár dnů se mi vyloženě nechtělo. Vyzkoušel jsem aplikaci pomocí soukromého mailu a zjistil, že to základní a potřebné nabídne. Nenarazil jsem však na nic, čím by vybočovala z řady. Pokud se pletu, opravte mě prosím v diskusi pod článkem.

Swype

Nokia po updatu na poslední verzi MeeGo nabízí systém psaní Swype. Je to jednoduché, funkční návykové. Při psaní slova „nevyťukáváte“, jak jste byli doposud zvyklí, ale šoupete prstem po klávesnici z písmena na písmeno a systém po každém zastavení napíše to písmeno, na kterém jste zastavili. Překvapivě to funguje a přesně.

Názorné ukázky a přesný popis najdete na http://www.swype.com/

Hudební přehrávač

Překvapil. Velmi příjemně překvapil. Zajímavě graficky zpracován. Dokáže hudbu filtrovat dle skladeb, interpretů, alb a hlavně umí hrát ty nejhranější songy, což ocením hlavně v autě. Ovládání je jednoduché, intuitivní, opět lze použít Swipe. Přehrávač dokáže zobrazit velmi detailní info o každém songu, včetně obrázku alba. Určitě ho lze zařadit mezi ostatní špičkové a propracované přehrávače.

Vzhledem k tomu, že telefon disponuje 3,5“ jack konektorem, lze připojit jakákoli sluchátka. Ta v balení jsou dobrá a mně by bohatě stačila. Dobře sednou ducha. Zvukový projev je velmi dobrý, hlavně pak basy. Škoda je, že ovládání na drátku sluchátek má jen jedno tlačítko. Krátký stisk funguje jako pausa, dlouhý stisk posune na další song. Ovládání hlasitosti chybí úplně.

Fotoaparát…

… se pyšní osmi megapixely, autofokusem (zaplať bůh) a optikou Carl Zeiss. Což samo o sobě nemusí znamenat nic, protože marketingových obezliček je dnes plný svět. Ale ono to znamená. A znamená to hodně. Přinejmenším velmi kvalitní fotky, které předčí kdejaký kompaktní fotoaparát renomovaného výrobce. A co víc si přát, než mít v kapse telefon, který dělá velmi kvalitní fotky? Snad jen možnost sdílet je napříč internetem. I to Nokia N9 nabídne. Stačí si za dvacku stáhnout QuickFlickr, aplikaci, která vás spojí s vaším účtem na Flickru a umožní vám nahrávat fotky rovnou z telefonu. Kdo nechce platit, je tu QuickFlickr Lite. Sice omezený, ale zdarma ;-). Ještě by se hodila rychlost a tenhle foťák je vážně rychlý, takže lze „střílet“ jednu fotku za druhou.

- - -

Oblíbené aplikace Instagram nebo Camera+ zatím chybí, ale CameraPro N9 může být dostatečnou náhradou, nabídne totiž velmi široké možnosti nastavení fotoaparátu.A s úpravou fotek vám pomůže Magic Photos nebo SnapIt.

- - -

Ve finále zjistíte, že aplikací je vcelku dostatek a musím přiznat, že abych prozkoumal všechny, které bych prozkoumat chtěl, musel bych telefon testovat podstatně delší dobu. A věřím, že mnohé aplikace by dovedly podstatně rozšířit škálu dovedností tohoto povedeného telefonu.

Paměť

Co říci k té? Asi nic. N9 jsem testoval ve verzi 16 GB, stejný „prostor“ mám k dispozici i v iPhonu 4, takže zde není co řešit. Pokud mi to stačí v iPhonu, stačilo by mi to i v N9. Náruživým posluchačům hudby a sledovačům videa však nelze doporučit nic jiného než verzi s 64 GB paměti. Prostřední a vcelku logická volba, tedy 32 GB, zatím chybí.

Po připojení USB kabelem (N9 má v sobě microUSB konektor) k počítači se telefon díky Mass Storage zobrazí jako jakýkoli jiný externí disk, takže hudbu a videa do něj nahrajete velmi pohodlně. Kopírování cca 850 MB hudby proběhlo během necelých dvou minut. Tato funkce mi u iPhonu nakonec docela chybí.

Nutno podotknout, že USB v notebooku má nízké napětí a telefon tak nelze kabelem z počítače nabíjet. Může se jednat pouze o vlastnost notebooku od HP, neměl jsem možnost vyzkoušet jinou značku.

Kontakty, kalendář a organizační funkce vůbec

Tady mě překvapila snad jen provázanost záznamů v adresáři s kontakty na sociálních sítích. Jakmile se přihlásíte, „sesypou“ se všechny kontakty na jednu hromadu. Část se jich „spáruje“ automaticky, ty sporné budete muset spárovat ručně. Výsledek je pak takový, že u jednoho kontaktu můžete mít kromě základních informací i info o komunikaci s ním, včetně tweetů z Twitterů a statusů z facebooku. Jednoduché, pohodlné. Kalendář, budík a dalších funkce jsou naprosto standardní a ničím nepřekvapí.

Mapy a navigace

Mapy a navigaci od Nokie znám ještě z dob Nokie E71, E72 a následně 5800 Xpress Music. V té době jsem tyto kombinace používal mnohem radši než navigaci Tom Tom nebo Sony, převážně kvůli větší uživatelské přívětivosti a lepším mapám. Kvalita zůstala, cena klesla na nulu, nicméně i tak jsem raději zůstal u aktuálně používané autonavigace. Větší displej je pro mě u navigace naprosto nepostradatelný.

- -

Výdrž baterie

Vzhledem ke všemu co již bylo řečeno, dá se očekávat, že výdrž baterie, kterou je Nokia N9, nebude ničím zázračným. Avšak chyba lávky. Během poklidného používání telefon vydržel skoro celý víkend, což je chvályhodné. V plném zápřahu během týdne zvládnul jeden den bez problémů, a pokud bych nebyl „posera“ jistě by vydržel minimálně polovinu druhého dne.

Mé prvotní nadšení z výdrže baterie vychladlo hned druhý den v ostrém provozu. Nechal jsem v N9 puštěných cca 10 aplikací na pozadí a ty „vysály“ baterku během několika málo hodin, a tak jsem již po obědě bojoval s vybitým telefonem.

Třetí den se N9 jakoby vzpamatovala a vydržela celý den i s rezervou. Měl jsem telefon k dispozici jen velmi krátkou dobu na to, abych vysledoval co má největší vliv na spotřebu energie, ale výdrž rozhodně snese srovnání s iPhone 4 a nijak se tedy neliší od ostatních smartphonů běžících na konkurenčních OS. Každodenní nabíjení je tak tvrdou realitou.

Závěr a hodnocení

Co říci závěrem, aby to nebylo dlouhé a abych se zbytečně neopakoval? Nokia N9 má svoje chyby a není jich málo. Nejsou to ale chyby, které by překážely při každodenním používání a většinu z nich jí nakonec odpustíte. Je totiž skvělá.

Největší vadou nakonec je to, že je jedinou svého druhu a následníka mít nebude. Pokud se Vám Nokia N9 libí, ale bojíte se absence podpory a nedostatku aplikací, zauvažujte nad dalším koněm ze stáje Nokia, Lumia 800. Vypadá stejně jako N9, hardware uvnitř je dostatečně rychlý a nové Windows Phone 7.5 jsou dost povedené na to, aby vyhovovaly. U nás bude dostupná až po novém roce, ale v jiných evropských státech ji bez problémů seženete. Nicméně chcete-li si koupit něco exkluzivního, co jen tak někdo mít nebude, je právě N9 vaše volba.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku