TOPlist

Recenze smartphonu Mivvy one: Pro nenáročné

Recenze levného komunikátoru s WQVGA displejem, 624 MHz procesorem a 128 MB RAM…

-Na pulty českých obchodů před nedávnem dorazil poměrně nenápadný komunikátor mivvy one, který by se díky své ceně mohl pro spoustu uživatelů stát jakousi vstupenkou do světa Windows Mobile. Do vínku dostal 624 MHz procesor Xscale, nativně lokalizovanou ROM, 128 MB RAM, WQVGA displej a také upravené uživatelské prostředí yrgo, které mimochodem pochází od českého autora. Díky GPS navigaci se s ním neztratíte ani na cestách; pojďme si jej tedy představit.

Testovaný vzorek obsahoval českou verzi systému Windows Mobile 6.1 (ROM 3.10, build 20758). Ještě do konce roku by se podle slov výrobce měl objevit oficiální upgrade na Windows Mobile 6.5, samozřejmě také v češtině.

Klady (+)
cena
rychlost systému
GPS a Wi-Fi
Zápory (-)
uchycení zadního krytu
funkce pohybového senzoru

Obsah balení
Vzhledem k tomu, že je komunikátor mivvy one cílen spíše na méně náročné uživatele, pro které je důležitá cena, nečekejte v balení žádné nadstandardní příslušenství. K dispozici jsou obyčejná stereo sluchátka (pecky s molitanovými polštářky), která se stejně jako nabíječka a synchronizační kabel, připojují do miniUSB konektoru. Kvalita během poslechu hudby není příliš dobrá, basy nejsou téměř slyšet a celkově sluchátka znějí takovým plechovým zvukem. Pro běžné telefonní hovory to postačí, pro poslech hudby to ale není příliš ideální. Na kabelu se nachází plastová sponka pro uchycení za oděv a malé ovládací centrum s mikrofonem a tlačítkem pro přijetí hovoru.

- - -

USB kabel je společný jak pro synchronizaci, tak také pro nabíjení. Pokud tedy chcete telefon dobíjet ze sítě, jednoduše do nabíječky zapojíte USB kabel. Nabíječka je opatřena červenou signalizační diodou, která informuje o aktivním nabíjení. Společně s telefonem a baterií se dodává pouze jeden stylus, který má pevnou konstrukci. Jeho délka je 75 milimetrů, tělo je kovové, hrot a patička z plastu. V balení dále naleznete CD-Rom se dvěma manuály v češtině. Jeden je pro samotný telefon, druhý pro uživatelské prostředí yrgo. Přiložený je také synchronizační nástroj ActiveSync. Obsah balení uzavírá záruční list a tištěná příručka pro rychlý start. Pokud budete synchronizovat na Windows Vista nebo Windows 7, nezapomeňte si z internetu stáhnout aplikaci Centrum zařízení Windows Mobile, která na CD chybí.

Vzhled a zpracování
Mivvy one se drží trendu poslední doby a pod displejem nenabízí žádný čtyřsměrový ovladač, ale pouze tři základní tlačítka. Krajní klávesy slouží pro příjem a ukončení hovoru a to středové pouze k potvrzování dialogů. Velká škoda je, že ani jedno z tlačítek nelze v nastavení operačního systému předefinovat na vlastní funkci. Displej samotný má úhlopříčku 3,2“ a dobře využívá místa na přední straně. V horní části se pod stříbrným plastem nachází telefonní reproduktor a signalizační dioda, která různými barvami upozorňuje na vybrané události (aktivní GSM, GPS, Wi-Fi, Bluetooth, zmeškané hovory/SMS, dobíjení…).

- - -

V horní části se nachází na můj vkus až příliš zapuštěné tlačítko Power, které krátkým stiskem zapíná/vypíná podsvícení displeje a při dlouhém stisku vypne/zapne rovnou celé zařízení. Levý bok je osazený klasickým dvojtlačítkem pro regulaci hlasitosti a ve spodním rohu nechybí malý otvor pro uchycení telefonu na poutko. Protější bok pod gumovou záslepkou ukrývá miniUSB konektor a ještě se zde nachází tlačítko spouště fotoaparátu, jehož funkci můžete v nastavení předefinovat. Spodní hrana obsahuje pouze malý otvor telefonního mikrofonu.

- -

- -

Zadní část komunikátoru mivvy one ukrývá objektiv 3 MPx fotoaparátu, přisvětlovací diodu a hlavní systémový reproduktor. Dioda s fotoaparátem jsou zasazeny v malém oválku, který je oproti zbytku krytu mírně vystouplý. Zadní kryt je kompletně odnímatelný, bohužel jeho uchycení je už z výroby velmi tuhé a klidně se vám může stát, že při zpětném nasazování ulomíte některé z paciček, které jej drží. Mě se to naštěstí nepovedlo, ale několika uživatelům v našem fóru bohužel ano. SIM kartu pravděpodobně až tak často měnit nebudete, avšak kryt je nutné sundat i při výměně paměťové karty, což může být u některých uživatelů celkem častá činnost; tím se pak samozřejmě zvyšuje riziko poškození uchycení zadního krytu. Na jednu stranu je dobře, že je tělo telefonu dobře slícováno, uchycení krytu by ale mělo být vyřešeno lépe. V manuálu výrobce doporučuje kryt nasazovat odshora a poté docvaknout.

- - -

Pozor si dejte také na GSM anténu, která je vyvedena pod baterií a při neopatrném zacházení byste ji také mohli poškodit. Pokud vysunete stylus, naleznete v jeho drážce velmi nenápadné tlačítko pro provedení softwarového restartu. Kombinace černé a stříbrné barvy telefonu určitě sluší a i když jsou plasty matné, celkem četně se na nich objevují otisky prstů, takže se občasnému čištění nevyhnete. Díky poměrně malým rozměrům a příjemné hmotnosti telefon velmi dobře padne do ruky a při nošení po kapsách o něm téměř nevíte.

- - -


Hardwarové parametry

Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional + uživatelské prostředí yrgo 4.0
Displej: rezistivní WQVGA (240×400 px), 65 536 barev, úhlopříčka 3,2 palce
Procesor: Marvell Xscale PXA300 624 MHz
Rozměry: 105 × 56 × 12,9 mm
Hmotnost: 80/120 g (bez/včetně baterie)
Paměť: 128 MB RAM, 256 MB Flash ROM (po hard resetu volných 167 MB ROM/68 MB RAM)
Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS/EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR (podporované profily: DUN, HFP, HSP, HID, OPP, PAN, A2DP, AVRCP, PBAP, GAP, GOEP a SPP)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, SiRF Star III
Digitální fotoaparát: 3,0 MPx, autofokus, přisvětlovací dioda; možnost nahrávání videa (320×240, MP4)
Slot pro pam. karty: microSDHC
Baterie: Li-Pol 1100 mAh
Doba hovoru: 240 minut
Pohotovostní režim: 150 hodin
Přehrávání videa: 8 hodin
Přehrávání hudby: 12 hodin
Další informace: pohybový senzor, nativní česká lokalizace, FM rádio

- - -
Srovnání s HTC X7510, HTC Touch Pro2 a Samsung OmniaPro

- - -
Mivvy one vs. HTC Touch2, Apple iPhone a HTC Hero


Operační systém, hardware a výkon
Mivvy one nabízí kompletně počeštěné Windows Mobile 6.1 a vzhledem k tomu, že se jedná o nativní lokalizaci přímo v systému, nedochází zde k žádnému nežádoucímu zpomalování. Funguje zde rovněž kinetické skrolování, kdy tahem prstu přes displej posouváte aktuálně zobrazeným obsahem. Už díky 624 MHz procesoru Marvell Xscale lze očekávat, že reakce budou rychlé. Telefon bez potíží přehraje video v WQVGA i QVGA rozlišení s dobrým datovým tokem (2 Mbit) a čekat nebudete ani při práci v samotném systému. Potěšil mě také 128 MB paměťový modul RAM, ze kterého je při prvním spuštění dostupných okolo 68 MB pro běh aplikací, což zcela postačuje. Velikost paměti Flash ROM je 256 MB, přičemž pro vaše data je volných zhruba 167 MB. Nemusíte se ale obávat, uživatelskou paměť snadno rozšíříte pomocí microSDHC karet. Obrázek o celkovém výkonu zařízení si můžete udělat také z přiložených výsledků programu SPB Benchmark 1.6. Mivvy one se svým výkonem může snadno srovnávat s komunikátory, které jsou o několik tisíc korun dražší.

Benchmark
Výsledky z programu SPB Benchmark 1.6

Dotykový displej disponuje WQVGA rozlišením (240×400 px) a úhlopříčkou 3,2“. Stejně jako u jiných zařízení není čitelnost na přímém sluníčku příliš dobrá, v místnosti je to ale bezproblémové. Podsvícení lze regulovat pouze ručně (světelný senzor chybí), a to v maximálně pěti úrovních. Nastavení je společné jak pro napájení ze sítě, tak i přímo z baterie. Zcela vypnout podsvícení možné není. Ve srovnání s jinými komunikátory svítí displej mivvy one i při nastavení maximálních hodnot o něco méně.

-

GSM modul je čtyřpásmový a pro datové přenosy je připravena klasická kombinace GPRS/EDGE. 3G modul bychom vzhledem k ceně hledali marně. Hlasitost během telefonního hovoru je dostatečná a v případě potřeby můžete aktivovat hlasité handsfree. Během testu mě druhá strana slyšela čistě, nicméně já jsem ve svém sluchátku slyšel slabé interferenční rušení; jako kdyby byl telefonní reproduktor špatně odstíněný. Je ale možné, že šlo pouze o problém testovaného kusu. Při vložení nové SIM karty do telefonu vám systém automaticky nabídne správné nastavení datových přenosů. Spojení telefonního hovoru je doprovázeno slabou vibrací; možnost vypnutí jsem ale v nastavení systému neobjevil. Kromě klasických vyzváněcích melodií systému Windows Mobile v nabídce naleznete ještě dalších 16 skladeb, které jsou dle mého názoru velmi povedené.

- -

Připojení do Wi-Fi sítí proběhlo vždy bez potíží, stejně jako synchronizace a připojení sluchátka přes Bluetooth. Na cestách jsem samozřejmě otestoval i GPS modul SiRF Star III, jehož citlivost je všeobecně velmi dobrá a mivvy one to jen potvrzuje. Jezdil jsem s navigačním programem iGo 8, který doporučuje i sám výrobce. Běžně trvala fixace pozice okolo 30 vteřin, to je dobrý výsledek. Během jízdy nedocházelo k žádným výpadkům signálu a celkově jsem byl tedy s GPS navigací velmi spokojený.

-

To se ale nedá říct o integrovaném FM přijímači rádia, se kterým se mi za celou dobu testování na různých místech podařilo čistě naladit jen několik málo stanic, ve většině případů bylo vždy slyšet nepříjemné šumění, které je znakem nekvalitního příjmu; rádio tedy berte spíše jako takovou doplňkovou funkci. Příliš mě neoslovil ani pohybový senzor, který nefunguje v celém operačním systému, ale jen ve Windows Media playeru a aplikaci pro práci s obrázky. Dále jen využijete u budíku a příchozího hovoru, kdy otočením telefonu ztlumíte vyzvánění. Tím ale jeho možnosti končí a určitě je to škoda. Bylo by fajn, kdyby automatická rotace fungovala také v internetovém prohlížeči nebo aplikacích z kancelářského balíku Office Mobile. Výrobce slíbil opravu do další verze ROM.

- - - - -

Li-Pol baterie má kapacitu 1100 mAh a při standardním používání jsem se dostal na necelé dva dny výdrže. Po celou dobu jsem měl nastaveno automatické vypínání displeje po 30 vteřinách a jas na maximum, protelefonoval jsem zhruba 40 minut a občas se připojil na internet. Rovněž jsem měl nastavené automatické stahování e-mailů v 30 minutových intervalech přes GPRS/EDGE. Pokud zapnete Wi-Fi nebo GPS navigaci, můžete výdrž počítat v jednotkách hodin (4 – 6 hodin, podle intenzity využití).

3 MPx fotoaparát zvládne pořizovat snímky v maximálním rozlišení 2048×1536 px (JPG). Výsledná kvalita je průměrná; barvy jsou často dost zkreslené a ostrost také není zcela ideální, ostatně přesvědčit se o tom můžete sami z přiložených snímků. Focení textu naopak zvládá celkem dobře. Fotografování probíhá tak, že slabě stisknete spoušť a optika zaostří, domáčknutím pak pořídíte snímek. V horších světelných podmínkách si na pomoc můžete přizvat přisvětlovací diodu, její výkon ale není nikterak oslnivý a rozhodně si neporadí s prosvícením celé místnosti, což velmi dobře zvládal například Samsung OmniaPro.

- - - - - -
Další fotografie naleznete v galerii.

Při fotografování můžete využít několik efektů, upravit barevné vyvážení případně aktivovat samospoušť (5, 10 nebo 15 vteřin). Videozáznamy můžete pořizovat v maximálním rozlišení 320×240 px (formát MP4), ani zde ale nepočítejte s příliš oslnivou kvalitou a úplně plynulým záznamem. Potěšující je fakt, že během záznamu videa můžete aktivovat přisvětlovací diodu.

Bonusový software
Vzhledem k ceně telefonu mě překvapilo, že výrobce pro uživatele prahnoucí po bezstylusovém ovládání připravil společně s Lukášem Haragou (autor programu) upravenou „mivvy“ verzi prostředí yrgo, jehož recenzi jsme vám už dříve nabídli zde. Hlavní nabídka programu nabízí pět záložek (doma, kontakty, zprávy, programy a nastavení), jejich podobu si ale ve speciálním design režimu můžete do jisté míry upravit a na plochu si přidat vlastní ikonky.

- - -

Pokud by vám yrgo nevyhovovalo a chtěli byste raději používat nabídky systému Windows Mobile, stačí v nastavení programu vypnout automatické zobrazování programu a následně smazat (nebo přesunout) zástupce yrgo.lnk z adresáře /Windows/Po spuštění.

- - -

Pro rychlý záznam hlasových poznámek je k dispozici aplikace Diktafon, která rovněž nabízí dostatečně velká tlačítka a lze ji tedy ovládat bez nutnosti vytahovat stylus. Uložené nahrávky ve formátu wav lze použít také jako vyzvánění.

-

K prohlížení internetových stránek je připraven Internet Explorer Mobile. Velmi mě překvapila nabídka oblíbených odkazů v prohlížeči, kde je kromě odkazu na web výrobce také záložka směřující na mobilní verzi SmartManie :-) . Pro krácení dlouhé chvíle můžete vyzkoušet hru Marble game, která je takovou jednodušší variací Teeteru (HTC). Vaším úkolem je provést kuličku bludištěm, přičemž ovládání probíhá přes pohybový senzor, citlivost ale není úplně ideální a pohyb kuličky je kvůli tomu celkem líny.

- - -

Z dalších programů, které nepatří mezi ty standardní systémové, stojí za zmínku Esmertec Java. S Javou jsou na Windows Mobile všeobecně problémy, takže se spouštěním náročnějších midletů nepočítejte, s Operou Mini 5 (beta) si ale poradí bez potíží.

Hodnocení a závěr
Jak už jsem psal v úvodu, mivvy one je určený především pro méně náročné uživatele, které bude lákat velmi příjemnou cenou. Je překvapivé, že v základní výbavě nechybí Wi-Fi ani GPS, vyzdvihnout si zaslouží i 624 MHz procesor a 128 MB RAM. Stabilita české verze ROM je dobrá a ani mi nevadilo, že na těle telefonu není tlačítko pro softwarový restart, během testování jsem jej totiž nikdy nepotřeboval. Snad výrobce dodrží slovo a do konce roku uvolní upgrade na Windows Mobile 6.5, který by pro případné zájemce určitě byl dalším lákadlem.

Tip: Všechny fotografie mivvy one si můžete prohlédnout v naší galerii.

Je škoda, že telefon lépe nevyužívá středového tlačítka pod displejem, které sice slouží pro potvrzování dialogů, ale nikdy jsem se nepřistihl, že bych ho používal. Určitě by bylo fajn, kdyby mu bylo možné v nastavení přiřadit nějakou jinou funkci, například spuštění vlastního zástupce. Lépe by mohlo být vyřešeno i uchycení zadního krytu. Sečteno a podtrženo, mivvy one je levný komunikátor s celkem zajímavou výbavou, který se skvěle hodí především pro méně zdatné uživatele, kteří se chtějí se systémem Windows Mobile lépe poznat.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku