Mango aktualizace pro Windows Phone 7 dozrává: Facebook chat, skupinové zprávy a další novinky

S novým týdnem se objevily další informace o chystané Mango aktualizaci pro operační systém Windows Phone 7. Dočkáme se integrace Facebook chatu a Live Messengera přímo do kontaktů, skupinových zpráv, vylepšeného herního hubu a nových možností nastavení. Začíná se také spekulovat, že by Mango mohlo dozrát podstatně dříve.

Nový podcast vývojářů systému Windows Phone 7 nese název “More Mango Madness” a je vidět, že vývoj první velké aktualizace jede na plné obrátky. Už v minulosti jsme vás informovali o chystaných vylepšení Mango aktualizace, velmi pozitivně se o tom na Mobile World Congressu rozhovořil Steve Ballmer. Změn ale nakonec bude podstatně více. Začněme třeba novým Messaging hubem, který zřejmě nabídne přístup nejen k textovým zprávám a e-mailům, ale také online kontaktům na Windows Live Messengeru a Facebook chatu. Dočkáme i možnosti zasílání skupinových zpráv a e-mailů. Přímo na hlavní obrazovku bude dále možné připnout e-mailové složky, což zaručí rychlejší přístup k požadovaným zprávám. E-maily se nově budou zobrazovat v režimu konverzace a konečně budete moci vyhledávat mezi e-maily uloženými například na Exchange serveru.

-

Windows Phone 7 nově nabídnou podporu pro službu Lync Mobile, skrze kterou je možné zabezpečeně komunikovat s uživateli nejrůznějších skupin (například spolupracovníci v rámci podniku). Nebudete se muset spoléhat jen na textové zprávy, ale i na hlasovou komunikaci, video konference či instant messaging (Windows Live, AOL a Yahoo!). Aplikace Lync Mobile bude zdarma ke stažení na Marketplace.

- - 

Změn se dočká Office hub a herní hub. Není žádným tajemstvím, že u mobilní kanceláře přibude v nabídce možnost synchronizace dokumentů se službou SkyDrive a napojení na Office 365. Herní hub rovněž dostane drobný facelift a nově zde bude dostupné tlačítko pro synchronizaci vašeho uživatelského profilu do cloudu. Zůstává otázkou, k čemu přesně tohle Microsoft bude využívat? Přikláníme se k názoru, že u podporovaných titulů bude jednoduše možné hru v telefonu pozastavit a následně pokračovat v hraní na Xboxu.

- - - - -

Spousta nových položek přibude do nabídky nastavení. U fotoaparátu bude konečně možné vypnout zvuk spouště, při přehrávání hudby si budete moci na uzamčené obrazovce zobrazit obrázek alba a v samotném hudebním přehrávači se nově objeví funkce “Smart DJ” (obdoba Genius playlistu z iTunes), která vám dokáže vytvořit chytrý seznam skladeb na základě interpretů a alb, které nejčastěji posloucháte. A ještě jedna pozitivní informace – telefon se konečně zvládne připojit ke skrytým Wi-Fi sítím. 

Tip: Chcete se o systému Windows Phone 7 dozvědět více? Navštivte naše fórum!

V úterý 24. května se ve vybraných zemích koná speciální Mango event pro novináře, na kterém nebudeme chybět a pokusíme se pro vás zjistit co nejvíce informací. V poslední době se rovněž spekuluje, že by Microsoft tuto aktualizaci mohl uvolnit už v průběhu září, takže by čekání na Mango nemuselo být zas až tak dlouhé. Pokud máte k systému Windows Phone 7 nějaké dotazy, můžete nám je napsat do diskuze a my se na ně 24. května pokusíme získat odpovědi přímo od českého Microsoftu.

Další články o Windows Phone 7, které by vás mohly zajímat
MIX 2011: Nové informace o Windows Phone 7, Mango aktualizaci a češtině
Nokia a Microsoft začali spolupracovat: Dočkáme se chytrých telefonů s Windows Phone 7
Windows Phone 7: Česká lokalizace, nákup na Marketplace a další střípky z konference PDC2010
Vyvíjíme aplikace pro Windows Phone 7: Jak začít a co budeme potřebovat?
Nové informace o Windows Phone 7 Series z MIXu 2010
Microsoft oficiálně představil operační systém Windows Phone 7
Windows Phone 7 Series: Mobilní platforma, která si zaslouží šanci
Velký rozcestník článků, návodů a odkazů o Windows Phone 7

Zdroje: WPDevPodcast, WindowsPhoneBlog

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

45 komentářů

 1. Krayzie (neregistrovaný)

  Mna by v podstate zaujimalo, ci a kedy bude z pohladu developerov aj uzivatelov dostupny market pre Slovensko (vsade sa spomina len Ceska republika).

 2. Radek33 (neregistrovaný)

  Někeré věci vypadají zaímavě a bude to celkem slušný skok.
  Pár dalších věcí by mě však zajímalo.

  1) Termín vydání.
  Asi nebudu jediný. :-))))
  2) Skupiny kontaktů.
  Pro mne docela důležitá součást databáze kontaktů. Myslím, že by se měl systém v telefonu přiblížit systému WindoewsLive, kde skupiny jsou.
  3) Vyhledávání v kontaktech dle více parametrů, např dle firmy.
  Aby se daly kontakty zobrazit dle firem, toho se asi nedočkám, nebo aby se pod kontaktem mohla zobrazovat firma jako u WM 6.5, také ne. Tak alespoň možnost vyhledávání v kontaktech i dle firmy, ne jen dle jména.
  4) Synchronizace více kalendářů.
  Opět ve WP7 chybí možnosti, které jsou ve WindowsLive.

 3. trancewave01 (neregistrovaný)

  Super článek. Jen se mi Jiří zdá, že tam máš chybu. Máš tam Mango event 24. dubna. myslím, že tam má být 24. května.
  Jinak už se těch změn nemůžu dočkat. Jsem opravdu šťastný, že jsem s WP7 vydržel a stroj neprodal.

 4. miramares (neregistrovaný)

  Začíná to vypadat zajímavě, hlavně to napojování na nové služby (Office365). Zajímalo by mě jak to vypadá s marketplace pro ČR, synchronizace normálních souborů (dokumenty apod.) s PC a jak to bude s dostupností pro současné telefony? Spekulace, že by to pro ně nebylo se mi moc nelíbí :-/

 5. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Díky všem za komentáře, budu se snažit zjistit co nejvíce nejen pro český trh, ale i pro Slovensko.
  trancewave01: Hopla, už jsem ten chybný měsíc opravil, thx.

 6. Radek33 (neregistrovaný)

  Ještě mě napadlo pár dalších věcí.
  1) Více položek kalendáře na zamknuté obrazovce a na dlaždici.
  Tohoto jsem se nedočkal u WM6.5 a ani u WP7.
  2) Bude součástí systému úkolovník, který se bude synchronizovat s WL a bude mít živou dlaždici?
  Normálně bych úkolovník nepoužíval, ale často se mi stává, že se mi úkol kryje s položkou kalendáře a pak se mi nezobrazjí na mobilu.
  3) Tuším, že by měly být živé dlaždice emailů. A co SMS?
  4) Hodila by se také živá dlaždice počasí.
  Zatím jsou všechny jen placené, jediný neplacený s live tile je WeatherDuck,který mi však nefunguje moc korektně. Navíc aby se zobrazila aktuální předpověď na dlaždici, musí se otevřít program.

 7. Krayzie (neregistrovaný)

  Neviem co myslis pod pojmom “zive” pocasie, ale Live tile mi na pocasie korektne funguje v HTC Hub, WeatherBug aj Weather Channel a vsetky su free.

 8. jerdnok (neregistrovaný)

  Nejvíce mě zajímá, vzhledem ke spekulacím, jestli bude tato aktualizace dostupná pro stávající zařízení (konkrétně HTC Trophy).

  Děkuji

 9. trancewave01 (neregistrovaný)

  Na facebooku českého MS potvrdili, že aktualizace bude dostupná pro všechny stávající modely. Nepředpokládám, že by si dovolili takto lhát.

 10. TheSkreth (neregistrovaný)

  1. Mě by zajímala hlavně nativní podpora Úkolů při napojení na Exchange/Outlook (Office 365? – nevím, co přesně se pod tímto novým označením skrývá).

  2. Jak detailní bude podpora Exchange/Outlook kalendáře (např. barevné kategorie v jednom kalendáři). A vlastně obecně jak detailní má být propojení Exchange/Outlooku s telefonem.

  3. Co by mohl nabídnout Skype? :-)

  Dík

 11. groovox (neregistrovaný)

  je trapné, že to neumí Bluetooth a je ještě trapnější, že to nenabídne ani Mango. :-(

 12. Radek33 (neregistrovaný)

  Žívé dlaždice, znamená že ukazují něco z programu. Třeba u počasí, že ukazuje teplotu a sluníčko. Nebo u emailů, že ukazuje poslední mail apod.

 13. Krayzie (neregistrovaný)

  2 Radek33: Ak to bolo mierene na mna, tak viem co su zive dlazdice, resp. live tiles. Preto som ti napisal, ze co sa pocasia tyka, tak stupne a aktualne pocasie (slnko, dazd, …) na “live” dlazdiciach mi funguje korektne. V mango by mali byt live tiles prepracovanejsie.

 14. pudl (neregistrovaný)

  mne by spíše zajímal přesný termín, kdy WP7 bude počeštěna, jinak takové mobily jako jsou např. HTC 7 Mozart, které hardwarově patří i nyní k nejlepším, budou odsouzeny k zániku v zemích, kde by se mohly dobře prodávat, třeba u nás.

 15. osso (neregistrovaný)

  este keby tam dorobili tethering, VPN a RDP a bude to uplne skvele

 16. lukas26 (neregistrovaný)

  ke skrytým wifi se dá připojit pomocí programu Hidden Wi-Fi, který je v Marketplace zadarmo…

 17. Ingnition (neregistrovaný)

  To jsem zvědaví, jak dlouho se bude instalovat tahle aktualizace do mobulu. Když si vzpomenu, jak dlouho trvalo NoDo update, tak si nechci představit jak dlouho bude trvat Mango :D

  Mě spíš zajímá, jak to bude s omezením služeb telefonu po zpřístupnění Marketplace v ČR. Na Xboxu 360, kdy jsme se českého LIVE (tedy i Marketplace aspol.) dočkal v Listopadu 2010, tak se naprosto vymazala možnost nakupovat si hudbu, videa a další mutlimediální obsah (zune zrušeno). Zůstalo pouze nakupování her. Jaké omezení se bude týkat českého Marketplace na WP7 a hlavně Zune službách?

 18. Krayzie (neregistrovaný)

  2 Ingnition:
  Nemyslim si, ze by mal update na Mango trvat dlhsie ako update na NoDo. Najdlhsie trvala aj tak zaloha zariadenia.
  K Zune poviem len tolko, neocakavam, ze sa spristupni nakup ineho obsahu ako su aplikacie, ale mna osobne to ani netankuje. Ked sa vydavatelstva/distribucne spolocnosti vzdavaju akehokolvek zisku z online predaja v nasich koncinach, je to ich problem, mna to zatial vobec neobmedzuje, skor naopak, takto nemam ziadne vycitky svedomia zo stahovania multimedialneho obsahu (ne)legalne a zadarmo.

 19. sugy (neregistrovaný)

  Nějaké informace o příme synchronizaci Outlooku s mobilem po kabelu se neobjevily?

 20. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Děkuji všem za komentáře, dotazy jsem si vypsal a pokusím se na ně získat odpovědi.

  Radek33: Více položek z kalendáře na lockscreenu bych také ocenil, zobrazovat pouze jednu nadcházející je žalostně málo. Jinak u e-mailů mi live tile dává smysl (pro různé složky), u SMS zpráv si to příliš představit nedovedu a mám pocit, že tuhle funkci Microsoft asi do systému nepřidá. A jak píše Krayzie, s live tile na počasí nemám problém a v Marketplace je už teď dostupných několik řešení, které mi fungovaly.

  jerdnok: Ano, Mango update bude dostupný pro všechny aktuálně dostupné telefony s WP7.

  lukas26: Mám pocit, že aplikace Hidden Wi-Fi je ale pouze pro majitele telefonů od HTC a na jiných nefunguje.

  sugy: Neobjevily a myslím, že synchronizace dat s Outlookem přes kabel se ve WP7 nedočkáme, ale třeba MS překvapí.

 21. abraxas2 (neregistrovaný)

  Doporučuji tyto články > “Skutečné prodeje WP7 jsou katastrofické” : http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2384840,00.asp, “MS prodal jenom 674k telefonů” : http://www.neowin.net/news/analyst-pegs-wp7-sales-at-674000-units, a podíl MS na trhu telefonů padá kvůli WP7 : http://www.theinquirer.net/inquirer/news/2032210/microsofts-marketshare-falls-thanks-wp7 a sami se rozhodněte, jestli byste si takovej telefon koupili.

 22. Krayzie (neregistrovaný)

  2 abraxas2:
  Nikto nevie kolko WP7 telefonov bolo predanych a kolko nie (snad iba MS vie kolko zariadeni je aktivovanych a pravidelne pouzivanych). Mne to vsetko pride ako “zbrojenie” proti MS. Inak, ja som zase cital, ze za 1. stvrt rok 2011 bolo dodanych 2.4 mil. zariadeni. V kazdom pripade to vyzera tak, ze prepad podielu na trhu sa podla marcovych statistik kazdym mesiacom zmensoval a koncom maja by mal nabrat opacny trend. Uvidime po statistikach z 2. stvrt roka. Je uplne zbytocne sirit neoverene poplasne spravy, nemyslis?

 23. p.a.Ť.o (neregistrovaný)

  Osobně by mi stačily tyto obyčejné funkce: zobrazení týdne v kalendáři, zobrazení názvu dnu v agendě kalendáře, větší font pro položky v kalendáři (to, co je momentálně defaultní je vopruz a zajímalo by mne, pro kterého člověka je práce s kalendářem na WP7 lahoda + více položek na live title u kalendáře, vč. úkolů + (to je zásadní) funkce copy & paste… Budou? Asi ne, tak já už mlčím a jdu si zase pustit facebook :-/

 24. Ingnition (neregistrovaný)

  Funkce copy & paste tu už je nějaký měsíc, díky aktualizace NoDo :)

 25. p.a.Ť.o (neregistrovaný)

  Copy/ paste nefunguje v kalendáři, i když tady je již nějaký ten měsíc.

 26. kedarito (neregistrovaný)

  Jestli Mango nepůjde na Samsung, tak…

 27. Ingnition (neregistrovaný)

  A co ti jako v kalendáři nefunguje? Do kalendáře můžu normálně vložit kompírovaný text. Ale že bych si přímo v kalendáři něco zkopíroval, to nejde. To máš pravdu. To nejde třeba ani v people u co je nového. To už je spíš vlastnost systému, než nedostatek.

 28. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  abraxas2: O tom jsme psali už v téhle bleskovce http://smartmania.cz/forum/viewtopic.php?f=39&t=24285

 29. p.a.Ť.o (neregistrovaný)

  Promin, ale k cemu mi je polovicate kopirovani? A zrovna v kalendari? stolnich W7 taky nemas takhle nesmyslne omezene…

 30. Faramir (neregistrovaný)

  Uvítal bych, kdyby hlavně doplnili základní věci, které umí i většina hloupých telefonů a to: nastavení vlastních zvuků pro zvonění, SMS, alarm a další, sdílení internetu s notebookem po kabelu nebo BT, kopírování souborů po BT (odesílání i příjem), mass storage a možnost instalace homebrew aplikací bez odemykání telefonu, něco jako to má android. Beru, že MS chce mít 100% stabilní systém, ale měli by dát uživateli na výběr. Jinak jsem s WP7 nadmíru spokojený, ale tyhle věci mi prostě chybí.

 31. morro (neregistrovaný)

  Faramir: Hele je to sice fatk, že by tam ty věci být mohli, když to uměli i hloupé telefony, na druhou stranu mě už to přijde zbytečný opravdu, ten systém je navržen aby lidi neřešili pí*oviny, ale aby dělali co musí … na tom dělat. Takže nějaký vyzvánění… je zbytečnost (zkuste přemýšlet). Další tvou zmiňovanou, která mi nějak nesedí je BT. Tato technologie tam je asi opravdu nejlepší pro bezdrátový headset. U Smartphonu se předpokládá, že budeš mít internet pořád k dispozici tak nač? Všechno se dá poslat a tím je hotovo (a na hudbu uživatelé mají Marketplace).I poslední:… instalování aplikací a tím možná de ruku v ruce mass storege tak to vidím jako absurditu, protože zase nač jestli phone bude umět claud na office a další důležitá data tak to není potřeba a je to mnohem lepší způsob. Nemluvě o tom, že na tohle Andorid dojede… -> jen ať se Microsoft téhle strategie drží a nevrací se logikou zpět k Windows Mobile. Je dobré nad tím přemýšlet tak, že co bylo bylo, protože to byla dobrá možnost. Dnes jsou možnosti lepší tak to není potřeba. Zejména ne, když by to bylo jen proto aby uživatel mohl na daném devices dělat kraviny. Neustále mi přijde že se Windows Phone vyčítají věci, které souvisejí hlavně s tím, aby asi zejména Češi nemuseli nikde nic platit… (app, sdílení netu, BT, – no prostě lraviny…)

 32. Radek33 (neregistrovaný)

  No svým způsobem máš velkou pravdu. Proč se vracet k původnímu řešení když jsou dnes lepší možnosti. Na druhou stranu mi vysvětli proč bych posílal věci přes net, když je můžu poslat jednoduše přes BT.
  Je pravda, že data dnes už tolik nestojí, ale já například mám pouze firemní mobil (nechce se mi tahat dva) a data mám poměrně omezená. Určitě nebudu zdaleka sám.
  Jinak je zajímavé sledovat to jak se před časem hrozně nadávalo na WM a dnes spousta lidí volá po věcech, které WM uměl. :-)

 33. groovox (neregistrovaný)

  2morro:…aby lidi děli co musí…?, děláš si srandu? …nějaký vyzvánění je zbytečnost? Zkouším přemýšlet, ale není to o přemýšlení ale o potřebě, možnosti a komfortu. Pro Tebe je to p*čovina, pro mně ne!

 34. Krayzie (neregistrovaný)

  Nestresujte, Custom ringtones su v Mangu ohlasene/potvrdene priamo MS :-) (aj ked osobne mi je tato funkcia max. ukradnuta).
  Inak suhlas s Morro, massstorage a posielanie suborov cez BT bude zanedlho zabudnuta funkcia. Nieze by to tam nemohlo byt, ale napr. ja som ani jednu z tychto funkcii nepotreboval posl. 5 rokov. To je ako ked vidim ludi, ako si kopiruju kontakty na SIM a do noveho telefonu. Ani si nepamatam kedy som nieco take naposledy robil.

 35. Radek33 (neregistrovaný)

  Je to tak. Vývoj IT směřuje k tomu, že všichni budou mít dostupná data a vše se bude řešit online.

 36. Faramir (neregistrovaný)

  Já sice mobilní data samozřejmě mám, ale s FUPem 150 MB na měsíc a to si moc vyskakovat nemůžu. Jo, až budou všude rychlá a hlavně NEOMEZENÁ data, to bude o něčem jiném, ale to v ČR IMHO nehrozí, dokud tu bude oligopol tří operátorů… Jinak sdílení internetu chci kvůli notebooku, přece nebudu platit za data dvakrát? Navíc jak bych je do toho booku dostal, když nemám 3G modul? Nejlepší řešení prostě je přes kabel nebo BT připojit mobil, nasdílet si data a jet.
  Co se týče placení za aplikace a hudbu, nemám s tím problém, jenže to by 1. muselo být možné za to zaplatit a 2. by musel být Marketplace i pro ČR.
  A za další, telefon je můj a můžu si s ním dělat co chcu, pokud nebude umět mass storage a další potřebné věci, budu muset přejít jinak, ač v podstatě není kam. Jedině vrátit se na stará WM. Prostě mám nějaké nároky a požadavky, které telefon musí splňovat.

 37. p.a.Ť.o (neregistrovaný)

  Synchro přes Cloud? No to snad ani nemůže být řeč o nějakém komfortu a směřování IT. Přestav si, co bys dělal v situaci, která se mi nedávno stala. Jistá “peněženka” na WP7. Obchoďák s mizerným, v mém případě žádným signálem. Synchro peněženky přes dropbox, bohužel jen manuální. A bohužel jsem zapomněl pin ke kartě, kterou jsem dlouho nepoužíval+ mobil po resetu, takže tím pádem i bez obsahu “peněženky”. Takže představa, že tam jak šašek pobíhám s mobilem v ruce a hledám signál, abych si mohl stáhnout obsah “peněženky”, kde najdu pin, abych mohl zaplatit kartou je opravdu na vraždu a není to žádný pokrok.

 38. Krayzie (neregistrovaný)

  2 Faramir:
  Wi-fi hotspot by tiez mal byt sucastou Manga (ale vraj bude carrier dependent)

  2 p.a.Ť.o:
  To co spominas je podla mna trosku mimo. Aj keby si mal mass storage uz teraz, kedze si mal telefon po resete, tak k “penazenke” by si sa nedostal. Je uplne jedno ci si dokumenty zosynchronizujes cez cloud (Wi-Fi alebo 3G) alebo kabel. V kazdom pripade, ja som skor za centralizovanie dokumentov a je jedno, ci cez cloud alebo z domaceho NAS. Dufam, ze Mangom rozsirene WP7 o plnohodnotny SkyDrive bude podporovat aj Live Mesh.

 39. dwbmb (neregistrovaný)

  @groovox: Bluetooth funguje naprosto bez problému, možná je problém na straně tvého handsfree ;)

 40. groovox (neregistrovaný)

  2dwbmb:..myslel jsem posílání fotek, obrázků, dokumentů, souborů, pdf, mp3 a jiných přes Bluethoot. Ale dík.

 41. Paulos (neregistrovaný)

  Radek33: Ty skupiny představené v článku jsou přece normální skupiny kontaktů, ne?

 42. Radek33 (neregistrovaný)

  To ano, ale já tam vidím pouze odeslání zpráv a mailů. Nevidím ostatní věcí jako telefon, odeslání vizitky apod.

 43. Paulos (neregistrovaný)

  No, já bych řekl, že ťukneš na člověka a můžeš si zas vybrat, co budeš dělat (volat, textovat apod). V praxi jsem to zatím neviděl, nicméně nejspíš to tak bude.

 44. dwbmb (neregistrovaný)

  groovox: jo takhle. zvonění a obrázky jsme si přes BT posílali naposled někdy na střední (cca 8 let zpět). Od tý doby jsem pro to nenašel využití. Chápu, že to někomu chybí, ale to neznamená, že je absence filetransfer trapná. Infraport vám chybí také?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *