TOPlist

Recenze LG Optimus One (P500): Dobře vybavený Android za sympatickou cenu

Recenze chytrého telefonu s Androidem 2.2 a příznivou cenou.

LG Optimus One přišel na trh s jediným cílem – stát se jedničkou na poli levnějších komunikátorů s Androidem. To se mu také povedlo. Otázkou ale je, jestli má označení „One“ v názvu oprávněně a zda si první příčku mezi levnějšími Androidy opravdu zaslouží. Už na začátek naší recenze můžeme říct, že nás Optimus One příjemně překvapil a doporučili bychom ho všem, kteří nehledají předražený přístroj, ale rozumně vyvážený telefon s příznivou cenou.

Klady (+)
Android 2.2
rychlá data HSDPA
kvalitní dílenské zpracování
kvalita zvuku z reproduktoru
nativní podpora DivX
nízká cena
Zápory (-)
slabší fotoaparát
absence přisvětlovací diody
občasné zpomalení základního prostředí od LG

Obsah balení
LG Optimus One je dodávám ve velice malé krabičce, ve které ale nic nechybí. Najdeme zde samotný přístroj, baterii o kapacitě 1500 mAh, klasická pecková sluchátka (bez molitanových polštářků), která poslouží i jako handsfree a nabízí i možnost rychlého přijetí hovoru. Dále v balení najdeme microUSB kabel pro synchronizaci s PC a nabíjení a adaptér do zásuvky. Nechybí ani uživatelská příručka, a to v češtině, slovenštině a angličtině. Nesmím zapomenout také na microSD kartu, která byla již telefonu vložená. Její kapacita je 2 GB.

- -

- -

Po vložení baterie a SIM karty přišlo velmi příjemné překvapení. Telefon totiž do ruky padne velmi dobře, a i když je kryt převážně z plastu, působí pevným dojmem a celkové dílenské zpracování je velmi dobré.

Vzhled a konstrukce přístroje
LG Optimus One je taková šedočerná myška obohacená o stříbrné doplňky na stranách a tlačítkách přístroje. Přesto působí poměrně elegantně a nekopíruje žádné konkurenční zařízení na trhu. Na přední straně najdeme kromě loga LG, displej o velikosti 3,2″ s HVGA rozlišením, telefonní i systémový reproduktor (o něm více v kapitole multimédia) a čtveřici klasických tlačítek pro systém Android. Jmenovitě to jsou Menu, Domů, Zpět a Hledat. Jejich rozložení se například od HTC Desire liší, a tak to chtělo chvíli času na zvykání.

- - -

Na zadní straně se nachází pouze čočka 3MPx fotoaparátu, bez přisvětlovací diody či druhého reproduktoru. Nechybí ale typické logo „with Google”. Odnímatelný je celý zadní plastový kryt, jenž dostal i jakousi gumovou vrstvu pro příjemnější držení v ruce. Otevírání zadního krytu chce trochu trénink, ale po pár pokusech to už jde lépe. Pod krytem se nachází kovová konstrukce, slot na paměťovou kartu (microSD), poměrně veliká baterie a samozřejmě i slot na SIM kartu. I zde sedí vše naprosto přesně.

- - -

Na bocích pak najdeme pouze dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti a stříbrné pruhy, které přidávají přístroji jistou eleganci. Nesmím zapomenout ani na horní a dolní stranu. Na té horní se nachází tlačítko pro přepínání pohotovostního režimu a standardní 3,5mm audio výstup. Díky němu můžete použít jakákoliv sluchátka a nejste tak omezeni na ta k přístroji přibalená. Dolní strana pak nabízí microUSB konektor a telefonní mikrofon.

- - -

Celkově přístroj působí velmi dobrým dojmem, a to především díky kvalitnímu zpracování. Za více jak 14 dní používání jsem nezaznamenal žádné vrzání či další nepříjemné zvuky. Zadní kryt sedí velmi přesně, nikde nejsou žádné odchylky. To samé se dá říct i o přední straně, kde také lícuje vše tak jak má.

Hardware a výkon telefonu
Po hardwarové stránce se LG Optimus One vůbec nemusí stydět. Paměť RAM má hodnotu 512 MB a telefon má tedy dostatek paměti na spuštěné aplikace a není zde žádný problém s plnohodnotným používáním multitaskingu (při takzvaném „zabití” všech aplikací je dostupných až 280 MB operační paměti – více než s CustomROM u HTC Desire). Nečekejte ale žádnou herní konzoli, či skvělý videopřehrávač. V těchto ohledech, díky slabšímu 600MHz procesoru od Qualcommu, trochu zaostává, ale i tak je na tom v jeho cenové kategorii velmi dobře.

- - -
Výsledky v benchmarkovacích aplikacích Linpack a Quadrant

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.2 + uživatelské rozhraní od LG
Procesor: Qualcomm MSM 7227 (600 MHz)
Displej: kapacitní, 3,2″, HVGA (320×480 px),
Paměť: 512 MB RAM, 170 MB ROM + slot na microSDHC karty
Konektivita: Bluetooth 2.0, Wi-Fi 802.11b/g, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, podpora A-GPS
Fotoaparát: 3 MPx, autofocus, záznam videa (maximální rozlišení 640×480 px)
Baterie: Li-Ion 1500 mAh
Doba hovoru: 8 hodin v GSM
Pohotovostní režim: 700 hodin v GSM
Další informace: 3,5 mm jack, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, sdílení internetu do PC, podpora Flashe v internetovém prohlížeči, Facebook a Twitter klient, FM rádio, widgety

Operační systém Android 2.2
Hlavní předností LG Optimus One je jistě systém Android v jeho druhé nejnovější verzi 2.2 (Froyo). Navíc se koncem roku objevila i neoficiální zpráva o přípravách aktualizace na verzi 2.3 Gingerbread. Optimus One má kromě Androidu 2.2 i vlastní uživatelské rozhraní obohacené o několik zajímavých widgetů a možností. Widgetů je na výběr mnoho a lze je umístit na 5 až 7 připravených ploch dle vlastního gusta. Prostředí by mohlo být něco rychlejší. Hlavně při prvním posunu obrazovky po probuzení telefonu je odezva až jednosekundová, a to rozhodně nedělá dobrý dojem. Upravený je také základní dock s aplikacemi. Na pevno zde jsou umístěni tito zástupci: Telefon, Kontakty, SMS zprávy a Internet a samozřejmě tlačítko pro vyvolání seznamu všech aplikací. I zde nastala malá změna. Aplikace jsou rozděleny do kategorií (v základu na původní a doinstalované). Aplikace lze ale zpřeházet a je zde tak víc možností, než v základním Androidu 2.2.

- - -

Vyzkoušel jsem i alternativní spouštěč LauncherPro, který je na Android Marketu velmi oblíbený a používá jej mnoho lidí raději než výchozí aplikaci pro práci s plochami. Zde je odezva posunů mezi obrazovkami o poznání lepší a lze si prostředí upravit stejně jako v launcheru od LG. Co mě také mile potěšilo, je možnost umístění widgetů přímo od LG i na obrazovky LauncherPro, což například u konkurenčního HTC Sense nejde.

- - -

Displej – ani zde se nešetřilo
LG Optimus One nabízí TFT displej o velikosti 3,2 palce s HVGA rozlišením (320×480 px). To je oproti konkurenci, například HTC Wildfire, o řadu výše a je vidět, že ani zde LG šetřit nechtělo. Displej zobrazuje vše velmi dobře, dokonce viditelnost na slunci není vůbec špatná. To samé se dá říct o pozorovacích úhlech. Rozlišení displeje sice není nejvyšší, ale na tuhle uhlopříčku naprosto stačí. Ani zblízka jsem si nevšiml nějakého rozmazání.

- - -

Displej je nepatrně zapuštěný, čehož jsem si upřímně všiml až po několika dnech používání. Není to tedy nic závažného, v tomto případě to spíše pomáhá ochraně před poškrábáním. V hardwarových parametrech, o dvě kapitoly výše, je poznámka, že se jedná o kapacitní displej. To lze jednoduše zjistit v aplikaci Galerie či Prohlížeč. Zoomování pomocí dvou prstů je dnes již standard a ani LG mu neuniklo. Funkce pinch-to-zoom zde tedy funguje dobře a oceníte to také v Google Mapách, například při změně náklonu mapy (tah dvěma prsty nahoru nebo dolů – až v nové verzi 5).

Fotoaparát a multimédia
V této kapitole se prvně odráží nízká cena přístroje a někde se zkrátka šetřit muselo. Odnesl to bohužel fotoaparát, který dostal pouze 3 MPx rozlišení a kvalita fotografií není nijak převratná. Samozřejmě na běžné vyfocení čehokoli to stačí. Co ale musím u fotoaparátu pochválit, je automatické ostření, jež svou funkci splňuje velmi dobře. Na druhou stranu ale Optimu One opět škodí absence přisvětlovací LED diody, na fotky za tmy tak zapomeňte a počítejte také s tím, že při fotografování v horších světelných podmínkách půjde výsledná kvalita snímků prudce dolů.

- - -

- - -

Podobně je na tom i nahrávání videí. Maximální rozlišení záznamu je 640×480 bodů, což není málo, ale výsledek by zkrátka mohl být lepší. Nejen, že nahrané video následně nejede úplně plynule, ale nemá ani kvalitní obraz a zvuk.

Z multimédií ale musím pochválit kvalitní reproduktor. Ten je netradičně umístěn stejně jako telefonní a marně tedy budete hledat nějaký na zadní straně přístroje. Neznamená to ale, že by byla kvalita výchozího zvuku nějak špatná, ba naopak. Zvuk je hlasitý a poměr basů a výšek je vyvážený. To člověk ocení i u sledování videí z YouTube či filmů. Je zde totiž nativní podpora formátů DivX, bohužel bez možnosti titulků. Obával jsem se, že klasické HDTV video (rozlišení 624×352 px) procesor o kmitočtu 600 MHz nezvládne, ale i zde mě Optimus One příjemně potěšil. Video zvládá, sice není stoprocentně plynulé, ale nad 20 FPS se určitě dostane.

- - -

Přibalená sluchátka hrají průměrně, avšak při nejvyšší hlasitosti je zvuk nepříjemný a rve uši. Jediné co mi zde chybí, je dvojice molitanových polštářků.

- - - -

Organizér, klávesnice a další poznatky
Organizér je klasický, jak jej z Androidu známe. Synchronizuje se tedy kompletně s vaším Google účtem (e-mail, kontakty a kalendář). Nechybí ani přesné nastavení synchronizace. Zajímavý je například widget budík, díky kterému je snadné zapnout či vypnout alarm na následující dny. Obecně widgety, co mají něco společného s organizátorem v LG Optimus One, jsou velmi dobře propracované a jistě ulehčí každodenní práci.

- - -

Klávesnice je zde oproti původnímu Androidu jiná, avšak lze ji přepnout a dostat tu původní, jak ji známe například z Nexusu One. Upravená LG klávesnice má tlačítka menších rozměrů a pokud máte větší prsty, je třeba si dát při psaní záležet. Tuto nepříjemnost ale dokáže vyřešit psaní v landscape módu (na šířku). Klávesnice se roztáhne a hned zmizí zbytečné chyby a překlepy.

Internetový prohlížeč
Internetový prohlížeč je v LG Optimus One opět základní z Androidu, nic nového zde nepřibylo. A díky rozlišení displeje je zde pomalu povinnost každou stránku přiblížit, aby se dalo něco přečíst (pokud tedy nejste v mobilní verzi stránek). To ale není díky multidotekovému ovládání a automatickému zarovnávání textu žádný problém. Samozřejmě existují jiné přístroje, na kterých se internet prohlíží lépe, ale v této cenové kategorii nic lepšího nenajdete.

- -

GPS přijímač a aplikace Na cestě
Aby byl LG Optimus One plnohodnotným komunikátorem, nesmí mu chybět ani GPS přijímač. Ten je velmi přesný a signál chytne zhruba do 20 sekund. Použít tak můžete plnohodnotně Google Mapy (bohužel zatím bez navigace dostupné v České republice) nebo offline navigaci či aplikace pro geocaching.

Výdrž telefonu
Díky poměrně veliké baterii o kapacitě 1500 mAh je výdrž LG Optimu One více než průměrná. Při běžném používání (pár hodin připojení na Wi-Fi, poslouchání hudby, nějaké ty hry, SMS a volání) se lze dostat i na celé dva dny, což je u komunikátorů tohoto typu velmi slušné. Samozřejmě lze ale baterii vybít i za den. Stačí jen používat například více internet, GPS navigaci, zapnout plný jas displeje a k večeru dne budete nuceni připojit nabíječku.

LG App Advisor
Zajímavým přídavkem je aplikace s názvem LG App Advisor. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o jakéhosi rádce při výběru vhodných programů. Nabízí se ty nejznámější aplikace typu Qik, Wapedia, PicSay a po rozkliknutí je zde přímo možnost stáhnout daný produkt z Android Marketu. Pro začátečníky se systémem Android je to jistě vhodná pomůcka pro výběr těch správných aplikací.

Shrnutí a závěrečné hodnocení
LG Optimus One je zaslouženě jeden z nejprodávanějších přístrojů s Androidem v kategorii levnějších komunikátorů. Nabízí vše, na co si vzpomenete a rozhodně je vidět, že LG vědělo, jak na to. Optimus One je kvalitně zpracován, nikde nic nevrže a nic není odfláknuto. To samé se dá říct o hardwarové i softwarové výbavě. Jediné, co by chtělo vylepšit, je fotoaparát a základní prostředí Androidu, upravené přímo společností LG.

Doporučil bych tento přístroj každému, kdo si chce vyzkoušet systém Android v plné jeho kráse a hlavně za skvělou cenu okolo 5 000 Kč. Do budoucna by se telefon mohl dočkat osvěžení v podobě aktualizace na Android 2.3, nicméně to zatím výrobce oficiálně nepotvrdil.

Autor článku Martin Prokop
Martin Prokop

Kapitoly článku