TOPlist

Jak fungují displeje s technologií ClearBlack?

Nové Lumie 710, 800 a 900 jsou vybaveny AMOLED displeji se speciální ClearBlack vrstvou, která citelně snižuje nežádoucí odlesky. Pojďte se podívat, jak to celé funguje.

Displaj ClearBlack od společnosti Nokia byl představen v září roku 2010 a od té doby byl použit již v několika telefonech (včetně nových Lumií 710/900/800 a starších modelech jako X7 či E7). Všeobecně se vědělo, že technologie využívá polarizačních filtrů, ale teprve nedávno Nokia na svém blogu představila, jak tento systém doopravdy funguje. 

ClearBlack filtr obsahuje mezi sklíčkem a samotným displejem jak lineární polarizátor, tak také zpomalující (opět polarizující) vrstvu. Toto se stane, když světlo dopadne na váš displej:

1. Světlo narazí na lineární polarizátor, který propustí světlo jen ve chtěném, tomto případě vertikálním směru.
2. Již zpolarizované světlo dále narazí na kruhovou zpomalující vrstvu. Ta světlo pootočí směrem doprava.
3. Světlo pokračuje na samotný displej, od kterého se odrazí zpět a přitom opět změní polaritu na vertikální.
4. Paprsek se vrací přes zpomalující vrstvu a díky tomu se polarita změní na horizontální směr.
5. To ve finálním kroku způsobí, že paprsek neprojde prvním polarizačním filtrem a k uživateli se tedy odraz slunečního světla nedostane.


Srovnání: Vlevo vidíte prodejní verzi telefonu Nokia C6-01, vpravo pak starší prototyp, který ještě neobsahoval ClearBlack vrstvu

Možná vás zajímá, proč se i samotné světlo produkující displej nezastaví o polarizační filtr? Jednoduše proto, že předem nebylo polarizováno. Abychom nevychvalovali pouze finskou Nokii, musíme také zmínit korejský Samsung, který má vlastní technologii – Super AMOLED. Pokud bychom ovšem porovnali právě SAMOLED a ClearBlack na AMOLED displeji, dostaneme na přímém slunci přibližně stejný výsledek.

Zdroj

Autor článku Richard Bláha
Richard Bláha

Kapitoly článku