TOPlist

Recenze Pocket PC HTC P3600 (Trinity)

Velká recenze PocketPC s podporou UMTS/HSDPA, Wi-Fi, Bluetooth 2.0 a 2Mpx fotoaparátem (a nově i GPS).

HTC P3600 \Kompaktní rozměry, líbivý design a slušné hardwarové vybavení; tak bychom mohli ve stručnosti charakterizovat nové PocketPC tajwanského výrobce High Tech Computer. Nový model s označením P3600 (Trinity) zvládá také podporu sítí třetí generace, a nezapomnělo se ani na technologii HSDPA. Co se multimediálních funkcí týče, ani zde Trinity nikterak nezaostává; můžete jej použít jako audio/video přehrávač nebo fotoaparát. Pokud se o tomto zařízení chcete dozvědět více, přečtěte si naši recenzi.

Za zapůjčení děkuji firmě AH Mobile s.r.o., u které si tento produkt můžete zakoupit.

HTC Trinity se prodává ve dvou barevných variantách (černá a bílá), já jsem měl k dispozici tmavou variantu. Testovaný model obsahoval ROM ve verzi 1.15.405.5 (s AKU3.0), lokalizace operačního systému do naší mateřštiny je zajištěna aplikací Sunnysoft InterWrite.

Klady (+)
400Mhz procesor
rychlost systému (i s lokalizací)
Wi-Fi 802.11b/g
podpora UMTS/HSDPA
2Mpx fotoaparát
ovládání
GPS přijímač
 
Zápory (-)
cena
na lesklém krytu jsou vidět otisky
deaktivovaná GPS *

*) HTC Trinity obsahuje GPS přijímač, který je však standardně vypnutý. V době psaní recenze bylo možné nahrát ROM od Dopodu, která GPS v zařízení aktivovala. Na tento krok reagovala později i společnost HTC, která pro HTC P3600 vydala oficiální GPS-enable ROM. Další informace a odkaz pro stažení oficiální ROM naleznete zde.

 

Obsah balení
V decentní černé krabici kromě samotného přístroje naleznete následující položky:
– Li-ion baterie s kapacitou 1500mAh
– Cestovní nabíječka
– Synchronizační USB kabel
– dva stylusy
– kožené pouzdro
– stereo headset
– CD ROM \”Začínáme\”
– příručka pro rychlý start (anglicky)
– uživatelský manuál (anglicky)

Podobně jako u starších zařízení od HTC, se i zde setkáváme s poměrně chudým příslušenstvím. Nějaké CD se zajímavým software navíc by určitě nikoho neurazilo.

Jako vždy začneme ochranným pouzdrem; to je vyrobeno z pevné kůže a díky bílým švům lemujícím téměř všechny hrany, vypadá velice elegantně. Na přední straně pouzdra je vyraženo logo společnosti HTC, na zadní straně narazíme na pevnou přezku pro uchycení za opasek. Samovolnému otvírání pouzdra zabraňuje magnetický klips, který dobře drží horní odklápěcí díl. Pouzdro svůj účel ochrany přístroje plní velice dobře; díky pevné kůži, která zakrývá všechny hrany přístroje, nebude při případném pádu hrozit žádné výraznější poškození.

- -
Tip: Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti

Dodávaný stereo headset se stejně jako synchronizační kabel nebo nabíječka, připojuje přes extUSB konektor. Podobně jako u dříve recenzovaných zařízení značky HTC, jsem i zde očekával stejnou kvalitu reprodukce zvuku headsetu. O to více jsem byl potěšen, když jsem sluchátka vyzkoušel v reálu. Překvapily mě opravdu kvalitní basy i dobře zvládnuté výšky, a na rovinu mohu říci, že s tak dobrými sluchátky jsem se u produktů HTC ještě nesetkal. Na kablíku se nachází plastová krabička, na které se zabydlel regulátor hlasitosti a tlačítko pro příjem hovoru. Komu by plastové pecky neseděly v uších, může zkusit aplikovat dva přibalené molitanové polštářky. Je trochu škoda, že sluchátka na první pohled působí mírně laciným dojmem, hrají ale opravdu výborně.

- - -

Stylus je poměrně malý (délka 83mm), přesto se v ruce drží velice dobře. S uchopením nebudou mít problémy ani uživatelé s většími prsty. Tělo stylusu je kovové, pouze na špičce a na konci nalezneme plastové části. Cestovní nabíječka a synchronizační kabel nenabízejí nic, co bychom už neznali, s podobnými kousky se setkáme u většiny ostatních PocketPC, a proto je myslím zbytečné neustále je omílat dokola. Na CD \”Začínáme” narazíme na synchronizační nástroj Microsoft ActiveSync ve verzi 4.2 a utilitu Spb GPRS Monitor, nechybí ani dnes už trochu zastaralý Microsoft Outlook 2002.

 

Konstrukce, provedení a design
HTC Trinity je zařízení poměrně malých rozměrů (108 x 58 x 18 mm), připočteme-li k tomu příjemných 143 gramů čisté váhy a elegantní černý design, dostaneme do ruky velice kompaktní a líbivé zařízení. Jak jsem již zmínil v úvodu, přístroj se prodává ve dvou barevných variantách. Osobně mi k srdci více přirostla právě černá verze, která dokáže zaoblené křivky přístroje podstatně více zvýraznit. U bílé barvy se dle mého názoru jinak povedený design trochu utápí, a přístroj tak pro někoho může působit dojmem klasické \”tuctovky\”. Konstrukce je celkově velice pevná, zadní odklápěcí kryt nevykazuje vůbec žádnou vůli a vše drží jako přibité. Lesklý kryt přístroje občas funguje skoro jako zrcadlo, na druhou stranu na něm ale zůstávají veškeré otisky prstů a další šmouhy, proto je dobré mít vždy po ruce hadřík, kterým byste kryt alespoň na chvíli očistili.

- - -

Na přední straně přístroje zaujímá největší část dotykový displej s úhlopříčkou 2.8\”. Nad displejem nalezneme logo výrobce a malou VGA kamerku pro videohovory. Uprostřed je kryt trochu vyboulený. Důvodem této křivky je reproduktor, který se pod plastovým výstupkem nachází. Okolo reproduktoru jsou zabudované dvě diody. Ta na levé straně signalizuje aktivní Bluetooth (modrá) nebo Wi-Fi (zelená). Pravá dioda bliká (zelená) v případě, že je aktivní telefonní modul nebo při dobíjení (oranžová). Pod displejem se nacházejí ovládací prvky přístroje, které jsou zasazeny do oválu z matného plastu. Pro pohyb v systému a aplikacích je připravený čtyřsměrový joystick se stříbrným potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Práce s joystickem je velice přesná a rozhodně se nemusíte bát nechtěného uklikávání. Po pravé a levé straně joysticku najdeme dvě Softwarové klávesy, díky kterým je možné systém ovládat pouze jednou rukou. Pod nimi nechybí dvě vystouplá tlačítka pro příjem (zelené sluchátko) a ukončení (červené sluchátko) hovoru. Nezapomnělo se ani na klávesu Win a potvrzovací tlačítko Ok, což samozřejmě chválím.

- -

Na zadní straně je do kruhového výlisku zasazena čočka 2Mpx fotoaparátu, který společně s fotoaparátem sdílí ještě hlavní reproduktor. Pod gumovou záslepkou je schovaný kryt pro připojení externí antény. U většiny zařízení stačí pro výměnu baterie/SIM karty odsunout malý plastový díl, u P3600 se ale odsouvá rovnou celý zadní kryt.

- -

Na levém boku přístroje se ukrývá převratné a jedinečné skrolovací kolečko Jog Wheel, které slouží k pohybu v systému a potvrzování akcí. Osobně jsem ale tomuto způsobu ovládání nepřišel moc na chuť, a raději volím klasickou kombinaci stylusu a softwarových kláves. Pod kolečkem najdeme druhé! tlačítko Ok, jehož funkci oceníte zejména při přetočení displeje do landscape režimu. Přesto mi přijde trochu zbytečné \”cpát” na tělo telefonu dvě zcela totožné klávesy.

- -

- -

Pravý bok nabízí hned tři tlačítka; kromě klávesy Power a Záznamník (jehož funkci je možné předefinovat/nastavit akci pro dlouhý a krátký stisk), zde nalezneme také stříbrné tlačítko spouště fotoaparátu. Zapomenout nesmím ani na plastovou záslepku, pod kterou je schovaný slot na miniSD kartu. Záslepka je k tělu přístroje přichycena tenkým kouskem plastu, který ve mě příliš důvěry nevzbuzoval. Horní strana přístroje nenabízí vůbec nic, a proto přeskočíme rovnou na tu spodní. Na té se nachází extUSB konektor (nemusíte se bát, do otvoru pasuje i klasický miniUSB kabel). Vedle něj je malý otvor pro provedení softwarového restartu, a své místo si zde zároveň našel i infračervený port. V rohu přístroje je ukrytý malý otvor pro uchycení na šňůrku, a nechybí zde ani zdířka pro zasunutí stylusu.

- -

Kryt telefonu se leskne jako zrcadlo
- -

 

Operační systém, technické parametry, výkon
Podobně jako většina ostatních PocketPC na trhu, nabízí i Trinity operační systém Windows Mobile 5.0 Phone edition s vylepšením AKU verze 3.0. Při prvním zapnutí P3600 dojde k instalaci bonusových aplikací z ExtROM, a také ke spuštění instalátoru lokalizace. Pokud nepatříte k příznivcům počeštění, můžete instalaci zrušit, čímž získáte nepatrně rychlejší odezvu systému a další zhruba 3MB uživatelské paměti navíc.

Svižný chod operačního systému zajišťuje procesor Samsung SC32442, který je taktovaný na rovných 400Mhz. Tento typ procesoru je použitý záměrně, aby přístroj stíhal videohovory a rychlé datové přenosy v UMTS síti. Kdyby Trinity nenabízel podporu sítí třetí generace, určitě bychom se u něj setkali s nějakým 200Mhz OMAPem, kterými HTC stále osazuje většinu svých zařízení. O tom, že je výkon opravdu dostatečný, by vás měly přesvědčit výsledky testů v programech SPB Benchmark a TCPMPlayer 0.72RC1. Trinity nemá samozřejmě problémy ani při práci s náročnějšími aplikacemi nebo hrami. A zejména hry se díky pevnému joysticku hrají opravdu velice dobře.

SPB Benchmark
- - -

TCPMPlayer 0.72RC1         
  HTC P3600  HTC P4350 HTC Universal E-Ten M600+
Frekvence CPU Samsung 400Mhz  OMAP 200Mhz  Intel Xscale 524Mhz  Samsung 400Mhz 
Průměrná rychlost 530.08%  201.53%  579.56%  367.68% 
Bench. počet FPS/sec 106.02  40.31  115.91  73.54 

Výkon se samozřejmě neprezentuje jen procesorem, mezi důležité prvky patří i paměť. Té bohužel P3600 mnoho nepobrala, respektive nenabízí žádné nadstandardní hodnoty. Operační paměť RAM má velikost 64MB, ROM pak klasických 128MB. Při prvním spuštění (bez instalace české lokalizace) je volných zhruba 30MB RAM a 51MB ROM. Uživatelskou paměť je samozřejmě možné rozšířit pomocí paměťových karet typu miniSD.

Stav paměti po Master resetu (bez lokalizace/s lokalizací)
- - - -

Displej také nikterak nevybočuje ze zaběhnutých kolejí; nabízí standardní QVGA rozlišení (240x320px) a jeho úhlopříčka je 2.8\”, dokáže zobrazit maximálně 65k barevných odstínů. K dotykové vrstvě nemám žádné výhrady, stisk stylusem je přesný a reakce displeje dostatečně rychlá. Podsvícení je možné regulovat zvlášť pro napájení z baterie a ze sítě. Celkem si můžete vybrat jednu z 11 úrovní intenzity podsvícení, bohužel ani při nejnižší hodnotě není možné diodové podsvícení úplně vypnout. Interpretace barev je také věrohodná, bílá je opravdu bílá :-). V prvních dnech jsem trochu zápasil s psaním na poměrně malé softwarové klávesnici, a doteď si nedovedu představit, jak bych například odepisoval na e-mail nebo sms v jedoucím autobuse.

Maximální podsvícení displeje (vlevo P3600, vpravo P4350)
-

Velkou předností HTC Trinity jsou telefonní funkce; kromě klasické kombinace GSM/EDGE/GPRS (850/900/1800/1900Mhz) zde narazíme i na podporu sítí třetí generace (UMTS), navíc okořeněnou o technologii HSDPA. Díky tomu je možné při využití HSDPA stahovat data teoreticky rychlostí až do 1.8Mbps, v klasické UMTS potom maximální rychlostí 384Kbps. Jelikož to ze své židle mám k nejbližší UMTS stanici trochu z ruky, nemohl jsem reálnou funkčnost ověřit v praxi. Předpokládejme ale, že Trinity bude dosahovat rovnoměrných výsledků jako HTC TyTN.

Díky implementaci telefonního modulu se předpokládá, že potencionální zákazník bude zařízení využívat také jako telefon. Při volání jsem se nesetkal s žádnými problémy, zvuk ze systémového i hlavního reproduktoru (hlasitý odposlech) byl zřetelný a dostatečně hlasitý. Při hovoru můj hlas druhá strana také slyšela velmi dobře, a to i v rušnějším prostředí. Pro telefonování je samozřejmě možné použít i dodávaný headset, v tomto případě mi ale během hovoru trochu vadilo občasné rušení, které bylo slyšet v peckách náhlavní sady.

- - - -

Velký důraz je u Trinity kladen na bezdrátové technologie, v přístroji nalezneme jak rychlé Wi-Fi 802.11b/g, tak i Bluetooth ve verzi 2.0. Na příjem Wi-Fi signálu si rozhodně nemohu stěžovat, Trinity se dokázala připojit i k sítím s velmi slabým signálem, díky čemuž jsem odhalil nejednu Wi-Fi síť mých sousedů, o kterých neměl můj Qtek 9000 ani potuchy :-). I když nám Bluetooth rozhraní dospělo do verze 2.0, chybí mu podpora EDR (Enhanced Data Rate). V souvislosti s Bluetooth doznal vylepšení také Bluetooth manager od Microsoftu, v systému navíc přibyla zajímavá aplikace Bluetooth prohlížeč. Díky ní můžete přes Bluetooth \”nasdílet” libovolnou složku ve vašem zařízení, do které mohou přistupovat uživatelé, se kterými jste se spárovali (samozřejmě jen tehdy, pokud jejich přístroj tuto funkci podporuje). Úspěšně jsem sdílení souborů a práci s nimi otestoval mezi P3600 a P4350 (Herald), a vše fungovalo na jedničku. Bluetooth jsem dále vyzkoušel při párování s GPS modulem G-Sat BT328, a ani zde jsem nenarazil na žádné komplikace.

- - -

BT GPS modul G-Sat 328
-

Ve svých nových zařízeních HTC sází na upravený extUSB konektor, který se od toho klasického miniUSB liší v tom, že nemá seseknuté obě hrany. Přes toto rozhraní se připojuje cestovní nabíječka, synchronizační kabel i dodávaná sluchátka. Papírově Trinity podporuje USB verze 1.1, data se tak z PC do zařízení přes USB kabel kopírují rychlostí okolo 350kB/sekundu, opačným směrem proudí rychlostí zhruba 530kB/sekundu (testování při přenosu souboru o velikosti 11MB).

Dodávaná baterie je typu Li-ion a má kapacitu 1500mAh. Díky tomu vydrží přístroj na jedno nabití zhruba dva až tři dny normálního provozu (několik hovorů, SMS, ICQ, e-maily, poslech hudby…). Při hraní her nebo připojení přes Wi-Fi se pochopitelně výdrž značně sníží, to samé bude platit i při stahování dat v UMTS/HSDPA sítích.

Příznivci focení určitě ocení integrovaný 2Mpx fotoaparát, kterému ale chybí přisvětlovací dioda. Fotografie je možné pořizovat v maximálním rozlišení 1600x1200px, k dispozici jsou ale i režimy nižší (1024×768, 640×480 nebo 320x240px). Kamerka zvládá i záznam videa, to se ukládá do formátu mp4 a jeho maximální rozlišení může být 320x240px. Za kvalitu snímků i záznam videa se HTC P3600 nemusí vůbec stydět. Snímky jsou celkem ostré, problémy nenastávají ani při nedostatku světla. S drobnými nedostatky se setkáte pouze při focení makra nebo textu, zde Trinity celkem dost pokulhává. Na opis jízdních řádů raději než Trinity, vytáhněte tužku a papír (nebo pořádný digitál ).

Aplikace Camera
-

Aplikace pro obsluhu kamerky také doznala příjemných změn. Veškerá nastavení provádíte přímo z obrazovky klikáním na příslušné ikonky (že by inspirace u E-Tenu?). Uložení fotografie je poměrně rychlé, při rozlišení 1600x1200px je to otázka 1-2 sekund.

Fotografie pořízení hlavním 2Mpx fotoaparátem
- - -

- - -

- - -

Fotografie pořízené přední VGA kamerkou
- - -

Další snímky pořízené HTC P3600 naleznete v Galerii.

Videonahrávka z hlavního fotoaparátu

Videonahrávka z přední kamerky

 

Srovnávací tabulka       
  HTC Trinity (P3600) HTC Herald (P4350) HTC Charmer (MDA Compact II)
Obrázek 

- 

- 

- 

Operační systém  WM5.0 AKU3.2 Phone ed. WM5.0 AKU3.2 Phone ed. WM5.0 Phone ed.
Displej  QVGA 2.8\”, 65k barev QVGA 2.8\”, 65k barev  QVGA 2.8\”, 65k barev 
Procesor  Samsung SC32442 400Mhz TI OMAP 850 200Mhz TI OMAP850 195Mhz
Paměť 128MB ROM, 64MB RAM 128MB ROM, 64MB RAM  128MB ROM, 64MB RAM 
Hmotnost 143 gramů 170 gramů 150 gramů 
Rozměry  108 x 58 x 18 mm  109 x 59 x 17 mm 108 x 58 x 18 mm 
Podporované sítě  UMTS/HSDPA, Quadband GSM,
EDGE, GPRS (třída 10) 
Quadband GSM,
EDGE, GPRS (třída 10) 
Quadband GSM,
EDGE, GPRS (třída 10)  
Datové funkce  Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0
IrDA
Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 Bluetooth 1.2  
Fotoaparát  2Mpx (1600x1200px)  2Mpx (1600x1200px)  1.3Mpx 
Baterie  Li-ion 1500mAh  Li-ion 1130mAh  Li-ion 1200mAh 
Slot pro pam.karty  miniSD microSD SD (SD/IO)


Srovnání s E-Tenem M600+ a HTC P4350 (Herald)

- -

Trinity a Universal
- -

Videopohled na HTC P3600

 

Software a bonusové aplikace
HTC nepatří mezi společnosti, které svá zařízení vybavují větším množstvím bonusových aplikací, a tak v Trinity nalezneme opravdu jen několik základních programů, které si nyní trochu podrobněji představíme.

- - - -

- - - -

Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader LE 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

-

Další novinkou je Bluetooth prohlížeč, který jakoby z oka vypadl klasickému Správci souborů. Funkce této aplikace jsem už popisoval v odstavci věnovanému technologii Bluetooth. Zajímavou utilitou je Přístup k SIM přes BT; tato aplikace nasdílí přes Bluetooth (protokol SAP) kontakty vaší SIM karty, což se hodí například pro Car Kit sady.

-

V telefonu dále nalezneme jednoduchý MIDlet manager (prostředí pro spouštění JAVA aplikací). Nečekejte od něj ale žádné zázraky, poradí si opravdu jen s těmi jednoduššími Midlety (GiboSMS, Oskárek, OperaMini…). Pro práci s archivy se nabízí ZIP Manager, který dokáže zip soubory otevírat (rozbalovat) i vytvářet. Pro rychlé vyhledávání kontaktů v aplikaci Phone (Telefon) je připravena tradiční utilita Smart Dialing.

- -

Na přiloženém CD naleznete ještě program Spb GPRS Monitor, pomocí kterého můžete snadno měřit přenesená data. Strohý seznam aplikací završíme utilitkou na Today obrazovku, která nese název HTC HomePlug. Jedná se o velice jednoduchý plugin, který zobrazí na hlavní obrazovce čtyři zástupce (Napájení, Rotace displeje, Správce komunikace a Podsvícení displeje). Je škoda, že v něm jsou tyto položky nastaveny napevno, navíc HomePlugu chybí jakákoliv další konfigurace.

 

Celkové hodnocení
HTC P3600 je velice slušně vybavené zařízení, které exceluje zejména v datové komunikaci a bezdrátových funkcích. Podpora sítí třetí generace může být společně s HSDPA velkým lákadlem pro všechny, kteří se nacházejí v oblastech pokrytých UMTS signálem. K tomu všemu připočtěte poměrně rychlý a energeticky nenáročný procesor, kvalitní fotoaparát a líbivý design. Před Trinity HTC představilo celou řadu modelů, které už pomalu přestávaly být atraktivní a zajímavé, s klidným svědomím ale mohu napsat, že P3600 do této skupiny určitě nepatří.

Za krásu se platí, a zde to bohužel platí dvojnásob. V době psaní recenze se cena včetně DPH pohybovala okolo hranice 17 000 Kč, což je částka poměrně vysoká. Potenciální zákazník by tak měl pečlivě zvážit, zda dokáže přednosti Trinity opravdu využít, v opačném případě by totiž asi nedošlo k vzájemné \”kompatibilitě” uživatele a přístroje. Věřím, že vám tato recenze pomohla při případném rozhodování a výběru nového zařízení. V případě nesrovnalostí a dotazů ohledně P3600 můžete využít Komentáře pod recenzí nebo Diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše příspěvky odpovím.

Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku