TOPlist

Motorola Flipside: Android s QWERTY klávesnicí a velkým touchpadem (recenze)

Velká recenze chytrého telefonu s Androidem, QWERTY klávesnicí a 720MHz procesorem

Do rukou se nám dostala Motorola Flipside, u nás neznámé a oficiálně nedostupné zařízení střední třídy s operačním systémem Android 2.1, které se prodává pouze pod americkým operátorem AT&T. Hlavním důvodem, proč se po tomto zařízení ohlédli, je výsuvná QWERTY klávesnice v kombinaci se zajímavou cenou. Jistě se hodí zmínit i 720MHz procesor, velký touchpad, GPS navigaci a 3,1 MPx fotoaparát. Pojďme se tedy na toto zařízení podívat podrobněji.

Za zapůjčení zařízení děkujeme internetovému obchodu ChytreMobily.cz, kde si tento telefon můžeme zakoupit.

Klady (+)
dílenské zpracování
hardwarová klávesnice
signalizační diody
prostorný touchpad
vzdálená správa MyMOTOBLUR
cena
 
Zápory (-)
systém Android 2.1 bez možnosti upgrade
malá vnitřní paměť
horší kvalita hovoru
slabší fotoaparát bez autofocusu
chyby v uživatelském prostředí MOTOBLUR
absence české lokalizace

- -
Motorola Flipside

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.1 s uživatelským prostředím MOTOBLUR
Procesor: Texas Instruments OMAP 3410, 720 MHz
Displej: kapacitní, 3,1″, HVGA (360 × 480 px), 16 milionů barev
Paměť: 512 MB RAM, 512 MB vnitřní paměť (150 MB přístupných), slot na microSDHC karty
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.1 (A2DP, AVRCP, BPP, HFP, HID, HSP, OPP, PAN), Wi-Fi 802.11b/g/i/n, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 3,15 MPx, záznam videa v CIF rozlišení (352 × 288 při 25 – 30 FPS)
Rozměry: 57,5 × 109,5 × 15 mm
Hmotnost: 145 gramů včetně baterie
Hardwarová klávesnice: ano, 4 řady, 42 kláves, kurzorová tlačítka
Baterie: Li-Ion 1 170 mAh
Další informace: 3,5mm jack na sluchátka, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, notifikační dioda, notifikační dioda nabíjení, touchpad

Obsah originálního balení: zařízení, 1170mAh baterie, nabíječka s USB konektorem, microUSB kabel, 2GB MicroSD karta a brožura pro rychlý start

Vzhled, zpracování a design
Flipside ve své kombinaci plastu s hliníkem váží slušných 145 gramů, tloušťka je díky přítomnosti klávesnice rovných 15 milimetrů. Drobná vůle vysouvacího mechanismu není při běžném používání téměř pozorovatelná a konstrukčně je vše dobře zvládnuté. Plasty zařízení působí velice příjemně na dotek a celý telefon dobře pasuje do ruky. Na přední straně lemované kovovým pruhem najdeme kapacitní HVGA displej s úhlopříčkou 3,1 palce. Nad ním nalezneme telefonní reproduktor, ten je krytý mřížkou a nalevo od něj uvidíme logo Motoroly. Pokud budeme pozorní, tak si všimneme i světlocitlivého a proximity senzoru. V případě zmeškané události či hovoru budete informováni bílým světlem signalizační diody.

- - -

Pod displejem se nalézá čtveřice senzorových tlačítek, avšak v netradičním dvousloupcovém uspořádání (nalevo Možnosti a Domů, napravo Hledání a Zpět). Tlačítka doprovází prostorný touchpad, který slouží i pro potvrzování dialogů. Bohužel však chybí možnost jakéhokoliv nastavení, což byste zejména u citlivosti ocenili. Sem tam mi výběr poskočil i o pět položek místo jedné. Displej nebo celé zařízení vypneme tlačítkem Power, které nalezneme na horní hraně společně s 3,5mm výstupem na sluchátka. Na levém boku se nachází nekrytý synchronizační a napájecí microUSB konektor. V případě nabíjení kabelu vás zeleným světlem upozorní další signalizační dioda.

 - - -

Protější strana je osazena tlačítky ovládání hlasitosti a spouští fotoaparátu, spodní hrana poskytuje útočiště mikrofonu. Na zádech telefonu najdeme hlavní systémový reproduktor, který dokáže zprostředkovat dostatečně výrazný a celkem kvalitní zvuk. Poslední položkou je čočka 3,1MPx fotoaparátu doprovázená zrcátkem pro autoportréty (docela by mě zajímalo, zda jej opravdu někdo používá). Přisvětlovací diodu bychom však hledali marně. Stříbrný plast okolo čočky lehce vystupuje nad okolní povrch, položený telefon se tedy mírně kolébá a je v tomto místě o něco náchylnější na poškrábání. I přes absenci pojistky drží zadní kryt pevně a dobře lícuje. Pouze při znatelném zmáčknutí zhruba ve středu lehce vrže. Příčinou by mohl být slabší plast, ze kterého je zadní kryt vyroben. Po jeho sundání lze vložit baterii, SIM kartu či paměťovou kartu. I když je zařízení určené pro amerického operátora, je odblokované a s používáním českých SIM karet není žádný problém.

-  -

Hardwarová klávesnice: Komfort a pohodlné psaní
Největším lákadlem zařízení je bezesporu plnohodnotná vysouvací QWERTY klávesnice. Systém pružinek uvnitř konstrukce podporuje vysouvací mechanismus a není tedy problém klávesnici (respektive displejovou část) vysunout a zasunout nazpět pouhým zatlačením palce. K samovolnému pohybu však nedochází a nechtěného otevření telefonu v kapse se nemusíte bát. Po vysunutí může zaujmout provedení kovové zadní části. Její vzor se skládá ze zaoblených linek s logem MOTOBLUR uprostřed. Samotná klávesnice nabízí 42 tlačítek rozložených do čtyřech řad. Samostatnou řadu pro numerické klávesy nehledejte, kurzorové klávesy pro snadnější orientaci v systému naštěstí nechybí.

- - -

Tlačítka jsou pogumována, mírně zaoblena a dostatečně prostorná na to, aby k přehmatům docházelo jen výjimečně. Mezerník dokonce zabírá plochu tří běžných tlačítek. Jejich jistý stisk doplňuje slabé cvaknutí a vysunutá displejová část nebrání přístupu k horní řadě kláves. Nebojím se tedy říci, že klávesnice poskytuje komfort přibližující se legendárnímu telefonu HTC Universal, který nabízel jednu z nejlepších klávesnic. Potěší možnost nastavení klávesových zkratek složených z libovolného tlačítka ve spojení s klávesou Hledat.

- -

Rovnoměrné bílé podsvícení ve tmě nijak nebije do očí, zároveň jej doplňuje modrá barva sekundárních znaků. Ty se vkládají pomocí tlačítka Fn, znaky s diakritikou vkládáme jeho podržením (české znaky naštěstí nechybí). S drobnou chybou jsem se setkal při vkládání hesel po vypnutí funkce automatické vkládání velkých písmen, kdy velká písmena šla napsat pouze po dvojím stisku klávesy Shift (Caps Lock), po jednom stisku (Shift) se napsalo písmeno malé. U vkládání jiných typů textu k tomuto jevu docházelo jen zřídka.

Displej, procesor a výkon
Flipside disponuje dotykovým TFT displejem o úhlopříčce 3,1″ (79 mm), rozlišení je HVGA (360 x 480 px). Kapacitní technologie nám dovolí použití multitouch ovládání v podporovaných aplikacích. Podání barev lze zhodnotit jako průměrné, stejně jako čitelnost na přímém sluníčku (na testovaném telefonu jsem objevil mrtvý zelený subpixel, v internetových diskusích jsem však o tomto nenašel zmínku, lze tedy předpokládat, že se nejedná o rozšířený problém). Světelný senzor šetří baterii pomocí automatické změny intenzity podsvícení podle okolních podmínek a nechybí ani pohybové čidlo, které mění orientaci displeje dle polohy zařízení. Rotace displeje lze docílit také vysunutím klávesnice, v rámci MOTOBLUR prostředí pak platí pouze druhá možnost (tzn. do landscape zobrazení se přetočí jen po vysunutí klávesnice).

- - 

Uvnitř zařízení tepe 720MHz procesor OMAP 3410 od Texas Instruments s jádrem ARM Cortex-A8. Tomu dělá společnost grafický akcelerátor PowerVR SGX530 a slušných 512 MB RAM. Systém je relativně svižný, čas od času se však objeví drobné zpomalení, zejména při posouvání některými nabídkami. Většina aplikací nemá problémy, snížené FPS jsem občasně zaznamenal snad jen u hry Angry Birds. Používání (náročnějších) živých tapet příliš nedoporučuji, může tím docházet ke snížení plynulosti přechodů mezi plochami.

Motorola Flipside je vybavena systémem Android ve verzi 2.1 a vzhledem k tomu, že je velice nepravděpodobné, že by výrobce či uživatelská komunita vytvořila update na Froyo, stojí před námi několik omezení. Asi největším problémem je nemožnost instalovat aplikace na paměťovou kartu (bez rootu). Když připočteme, že z 512MB ROM po startu zbývá pouhých 117 MB, tak se budeme s prostorem pro aplikace muset výrazně uskromnit. Dalším omezením je zakázaný sideloading (instalace aplikací z neznámých zdrojů, například nelze nainstalovat APK soubor uložený na paměťové kartě), to lze naštěstí celkem snadno obejít následujícím způsobem. A pak tu jsou samozřejmě nativní aplikace od AT&T a Motoroly, které nelze vymazat (bez rootu). Systém samotný neobsahuje příliš chyb a až na výjimky běhá svižně, jak jsem ostatně psal výše.

Výdrž
Akumulátor má kapacitu 1170 mAh, dle papírových údajů můžeme telefon nepřetržitě používat po dobu 440 minut , tedy zhruba 7 hodin. V pohotovostním režimu by měl vydržet 288 hodin. V praxi jsem při běžném používání (SMS, e-mail, hovory a dvě až tři hodiny na Wi-Fi) dával večer telefon na nabíječku se zbývajícími 30 – 50 % baterie, při šetrnějším používání se dostanete až na dva dny běžného používání. Pokud však budete celý den on-line, často updatovat různé statusy a využívat push e-mail, nepočítejte s tím, že přežijete do konce dne bez nabíječky či náhradní baterie. S vybitím v řádu několika hodin počítejte i při aktivní GPS navigaci.

Bezdrátová komunikace a synchronizace dat
Bluetooth ve verzi 2.1 podporuje stereo profil A2DP a AVRCP, EDR nikoli. Nechybí přenos souborů přes OPP na jiná zařízení vybavená Bluetooth technologií. Odeslání vybraných multimédií lze provést přes galerii, ostatní typy souborů přes nějakého správce souborů, který ale nejdříve musíme nainstalovat z Android Marketu (například Astro File Manager, zdarma). Mezi podporované Wi-Fi standarty patří 802.11b/g/i/n. S připojením nejsou problémy, avšak citlivost příjmu signálu na GSM věže by mohla být vyšší (můj Samsung SGH-i780 ukazuje o čárku více než Flipside, což platí i pro mou domácí síť, kde se Motorola držela na minimu a občas se odpojila, Samsung nikoli). Průvodce a nastavení připojení se jeví jako zcela standardní.

- -  - -

Synchronizace kontaktů, kalendáře a e-mailů tradičně probíhá přes účet Google. Dále se nabízí MOTOBLUR synchronizace, avšak obě možnosti vyžadují internetové připojení. Nemáte-li k němu přístup, je k dispozici také synchronizace přes USB kabel pomocí webového rozhraní Moto Phone Portal. To poslouží k přístupu ke kontaktům, historii, SMS, nastavení, fotografiím a ostatním souborům. Při prvním připojení zařízení vám bude nabídnuta instalace ovladačů. Pro připojení k Moto Phone Portal musíte vybrat položku Motorola PC Tools v nastavení USB připojení. To lze snadno provést po připojení k USB, rychlý přístup naleznete v informační liště. K synchronizaci multimédií poslouží program Motorola Media Link, který naleznete zdarma ke stažení na stránkách Motoroly. Po instalaci stačí pouze nastavit, který program se po připojení zařízení spustí.

Telefonování
Zařízení disponuje čtyřpásmovým GSM modulem s podporou GPRS a EDGE třídy 12. Nechybí ani technologie HSDPA s maximální teoretickou rychlostí stahování 7,2 Mbps. Kvalitu hovoru jsem bohužel nucen označit za podprůměrnou, protože téměř každý, s kým jsem telefonoval si stěžoval, že mě slyší velmi slabě, i když měl na svém telefonu nastavenou maximální hlasitost. Telefon je sice vybavený technologií CrystalTalk PLUS, která se stará o softwarové odfiltrování nežádoucího šumu, ale zřejmě to i negativně ovlivňuje hlasitost. Druhá strana je slyšet v pořádku a dokonce máte na výběr několik nastavení kvality reprodukce. Nechybí ani hlasitý odposlech, i přes ten je však kvalita hovorů pouze průměrná. Výše zmíněný proximity senzor slouží ke zhasnutí displeje po přiložení telefonu k uchu, což zabraňuje nechtěnému ukončení hovoru či jiným nevyžádaným interakcím. V nastavení lze zapnout funkci ztlumení vyzvánění otočením telefonu displejem dolů, toho je naopak docíleno využitím pohybového senzoru. Hovor přijmeme čí odmítneme klasickým posuvníkem s nápisem „Slide to answer/ignore“.

- -

GPS navigace
Telefon nabízí integrovaný GPS čip s podporou technologie A-GPS. Na první fixaci si počkáte o něco déle, ale při dalších pokusech už trvá zaměření pozice zhruba 30 vteřin až jednu minutu. Záleží především na vaší aktuální pozici vůči GPS satelitům. Při používání navigačního programu vše fungovalo dobře, GPS signál “držel” a žádné výpadky se neobjevovaly. Nesmíme zapomenout ani na digitální kompas, který upravuje obraz na displeji podle toho, jak se otáčíte. Toho využijete například při geocachingu. Pokud budete telefon používat při GPS navigaci, připravte se, že jej budete muset dobít zhruba po 5 až 6 hodinách provozu (při nastavení poloviční hodnoty podsvícení displeje).

- -

Fotoaparát a záznam videa
Fotoaparát o rozlišení 3,1 MPx pořizuje opět pouze průměrné snímky o maximálním rozlišení 2048 x 1536 pixelů. Barvy nejsou podány příliš věrně, mírný šum a ostrost také nelze označit za ideální. Fotky lze vylepšit pomocí technologie Kodak Perfect Touch, ale její podrobnější nastavení byste hledali marně. Jedná se pouze o efekt zvyšující kontrast a ostrost snímku a ani samotná aplikace fotoaparátu příliš nastavení nenabídne.

- - -

- - -

Velkým zklamáním je absence automatického ostření, na focení detailů tedy můžete rychle zapomenout a přečtení čárového kódu skrze fotoaparát také neprobíhá zcela ideálně. Naopak potěší možnost pořízení panoramatických snímků. Fotkám lze přidat tagy (popisky) a ihned po vyfocení se nabízí možnost odeslání na různé servery nastavené skrze MOTOBLUR (Facebook, Twitter, Picasa…).

 -
Panoramatický snímek

Videa lze natáčet v maximálním v rozlišení až 352 x 288 pixelů (CIF) při 25 až 30 snímcích za sekundu. Kvalita obrazu i zvuku je slušná, ale FPS některých videí může klesnout níže, než výrobce udává, ostatně obrázek si můžete udělat sami z přiloženého videa.

Prostředí MOTOBLUR a kontakty
Propojení se sociálními sítěmi se v poslední době stává velmi populárním. A v pozadí nezůstává ani Motorola se svým uživatelským prostředím MOTOBLUR, které nalezneme i v Motorole Flipside. Přesto máme z prostředí MOTOBLUR trochu rozporuplné dojmy.

- - - -

Při prvním startu zařízení se nevyhnete založení MOTOBLUR účtu, tedy pokud jej již nemáte. Poté lze přes MOTOBLUR správce účtů přidat e-mailovou schránku, firemní e-mail (Microsoft Exchange) a další služby, tedy MySpace, Facebook, Twitter, Picasa, Photobucket, Yahoo Mail, Bebo, Last.fm, Skyrock a v neposlední řadě i klasický Google účet. Jako značnou nevýhodu shledávám možnost přidání pouze jednoho účtu u určitých služeb (například Twitter). Osobně jsem spároval zařízení se svým Google účtem, Facebookem a Twitterem. Se službou Photobucket jsem, přes opakované snažení, neuspěl. V případě spárovaní s některou ze služeb si budete moci vybrat zdroj obrázků u jednotlivých kontaktů. Kontakty jsou zobrazovány ze všech služeb, což může být bez použití jednoho z nabízených (či vlastního) filtru velice nepřehledné. Navíc u nich chybí podpora diakritiky.

- - - -

Provedeme-li pohybové gesto vlevo, uvidíme historii komunikace (hovory, SMS zprávy, e-maily nebo například soukromé zprávy na Facebooku). Po kliknutí na položku se rozbalí celá historie s daným kontaktem. Napravo se nachází aktivita uživatelů na sociálních sítích (tzv. „Happenings“), v tomto případě rozkliknutím zobrazíme historii sociálního působení dané osoby (uživatelské statusy, nové fotografie a další obsah).

- - - -

Hlavní obrazovka je rozložena do sedmi ploch a pokud byste chtěli tento počet změnit, máte jednoduše smůlu. Zajímavějšími se však jeví Motorola widgety, paralelně s nimi samozřejmě lze používat klasické Android widgety. Od nich se liší zejména možností změny velikosti, podrobnější nastavení však chybí. Bohužel, mnohé z nich po zvětšení pouze zaberou více místa a informační hodnota zůstává stejná. Například widget Happenings zobrazí pouze jednu událost společně s profilovým obrázkem daného uživatele bez ohledu na to, jak moc jej roztáhnete. Navíc, při rozkliknutí uvidíme pouze okno s poslední události a k ostatním se musíte prokousávat pomocí pohybových gest. Naproti tomu widget Calendar nabírá s větší plochou více informací, avšak přibližně pět schůzek na widget, který zabírá celou plochu je žalostně málo. Pokud vám tedy nevyhovují widgety s nízkou informační hodnotou a nulovými možnostmi nastavení, budete se muset rozhlédnout po Android Marketu.

- -  - 

Naopak vcelku praktické se mi jevily widgety Sticky notes („nalepovací poznámky“) a Status update. Přes něj lze změnit statusy všech účtů na sociálních sítích, a to dohromady nebo jednotlivě. Já jsem jej však nepoužíval z důvodu použití aplikací třetích stran. Jednoduše jsem nepřišel na chuť synchronizaci, aplikacím a widgetům nabízeným skrze MOTOBLUR. A rozhodně nejsem sám, MOTOBLUR bývá v zahraničních diskuzích často označováno za jedno z nejslabších uživatelských prostředí současnosti.

- - -

Naproti tomu stojí vzdálená správa telefonu ovládaná přes webové rozhraní MyMOTOBLUR. Ta nabízí zjištění lokace telefonu, uvedení zařízení do továrního nastavení a přenos kontaktů. První dvě možnosti využijete zejména při ztrátě či zcizení telefonu. Určení lokace probíhá pomocí GPS nebo GSM, v druhém případě budete však muset počítat se značně vyšší nepřesností. Způsob vyhledávání záleží na tom, co jste dříve povolili a na dostupnosti zařízení. Uvedení telefonu do továrního nastavení z něj vymaže všechna data vyjma těch na paměťové kartě. Provedení této akce samozřejmě znamená, že se s telefonem již dále nespojíte. Import kontaktů probíhá pomocí CSV nebo vCard souboru a je dostupný i průvodce, jak tento soubor vytvořit s pomocí vašeho chytrého telefonu a vašeho e-mailového klienta či e-mailové schránky.

- - -

Bonusové MOTOBLUR aplikace
Accounts – správce účtů od Motoroly (nutno podotknout, že se jedná o zbytečnost, protože Android nabízí vlastního správce s podstatně lepším nastavením)
Battery Manager – celkem užitečná utilita, která nabízí tři různé mody správy spotřeby baterie (battery safer, smart a performance)
Social Networking – jak již název napovídá, jedná se o aplikaci umožňující přístup k sociálním sítím

Prostředí MOTOBLUR toho nepřináší moc nového, naopak zařízení zbytečně zpomaluje. Vstřícným krokem by byl rozvoj vzdálené správy (např. zablokování telefonu místo uvedení do továrního nastavení, aby jej šlo dále sledovat) a vypuštění samotného prostředí, alespoň do té doby, než bude reálně použitelné, to však bez provedení rootu nelze.

- -

Bonusový software
Záměrně vynechávám aplikace od AT&T, Mobile Banking, Mobile Video, MobiTV, WHERE a YPMobile, které v našich končinách ztrácejí svou funkčnost, protože jsou použitelné pouze na území USA.
IM – Pěkně zpracovaný “kecálek”, který poskytuje komunikaci přes AIM, MSN (WLM) a Yahoo protokoly
Phone Portal – aplikace, která vám zprostředkuje propojení s počítačem
QuickOffice – prohlížeč dokumentů formátu Office
Task Manager – správce programů od Motoroly umožňující jednoduché ukončování aplikací
Vlingo Voice – hlasové hledání, ovládání a vkládání textu, slouží jako možná alternativa k programu Google Voice

- -

Závěrečné hodnocení
Motorola Flipside je po hardwarové stránce poměrně dobře vybavené zařízení a co se týče dílenského zpracování, tak zde také není příliš co vytknout. Velkým plusem je přítomnost hardwarové klávesnice, kterou oceníte při psaní delších textů. Díky velikosti tlačítek nebudete mít s psaním problémy a dobře se vám na klávesnici bude orientovat. Na druhou stranu je zde několik neduhů, které používání zařízení trochu komplikují. Jde zejména o uživatelské prostředí MOTOBLUR, které se snaží být zbytečně komplexní a ve výsledku se to čas od času projeví pomalejšími reakcemi při jeho používání. Asi nejsem jediný, kdo by ocenil možnost MOTOBLUR vypnout a používat klasické prostředí systému Android, to však bez provedení rootu není možné.

Výtku máme také ke kvalitě hovorů, kde nám vadila především nižší hlasitost (na straně volaného). Lépe by na tom mohl být také fotoaparát, který by si zasloužil minimálně lepší ostrost. Další omezení vycházejí z faktu, že je telefon původně určený pro americký trh; v nastavení systému z tohoto důvodu chybí možnost přepnutí do češtiny. Drobnou náplastí na zmíněné neduhy je cena, která se v neoficiální distribuci pohybuje okolo hranice 6 000 Kč včetně DPH.

Autor článku Jiří Hanč
Jiří Hanč

Kapitoly článku