TOPlist

HTC zjišťuje, že výroba vlastních komponent je důležitá. Apple a Samsung to už dlouho vědí

Lidé se často diví, proč je Samsung dnes tak úspěšný, jako by se jednalo o tajemství. Co se stalo: Samsung strávil léta zdokonalováním výroby komponentů. Postavil továrny na výrobu displejů, procesorů, RAM, baterií, prakticky všeho, co potřebujete k výrobě elektronických zařízení. Když vstoupil na trh s chytrými telefony, věděl, že začít psát vlastní operační systém od začátku je prakticky nemožné. V minulosti zkoušel Symbian a Windows Mobile, ale pravý úspěch nastal až s Androidem, který mu poskytl Google zadarmo. Dnes má průměrný produkt od Samsungu 90 % komponentů vlastní výroby.

 

Včera HTC mluvilo s několika členy tisku, společnost reprezentoval Jack Tong, prezident pro Severní Asii. Vyprávěl příběh o HTC Desire, které se původně dodávalo s OLED displejem. Poté, co se produktu začalo dařit, Samsung z nenadání nemohl zvládat dodávky těchto displejů a telefon musel být předělán. Jack Tong dále přiznal: „Zjistili jsme, že dodávky klíčových součástek mohou být užity jako konkurenční zbraň.“ K tomuto zjištění dochází HTC relativně pozdě a může jen doufat, že tchajwanské společnosti vyrábějící komponenty budou podporovat HTC jako spřátelenou firmou ze stejné země.

 

Když jsme u problematiky výroby a dodávek komponent, bylo by dobré zmínit i jak to dělá Apple. Ten na rozdíl od Samsungu nevlastní továrny. Místo toho dává peníze společnostem, které součástky vyrábějí. Peníze slouží k zajištění dodávek. Jinak řečeno, Apple dá společnostem peníze na budování továren a ty mu zato slíbí exkluzivní dodávky v počtech jaké požaduje po určité časové období. Apple pomalu pracuje na tom, jak dělat vlastní komponenty a řadu z nich navrhují jeho inženýři a nejspíš se pustí i do výroby, ale zatím to dělá jinak.

Autor článku David Podzimek
David Podzimek

Kapitoly článku