TOPlist

HTC HD Mini: Kompaktní šikula s Windows Mobile (recenze)

HD Mini vychází z konceptu oblíbeného modelu HD2, oproti kterému je ale výrazně menší a pohodlně se tedy vejde do každé kapsy.

Trojlístek nových telefonů od společnosti HTC dnes uzavřeme recenzí modelu HD Mini, který má však jako jediný operační systém Windows Mobile 6.5.3, ostatní novinky ze stáje tchajwanského giganta HTC byly osedlány Androidem (Desire a Legend). HD Mini vychází z konceptu oblíbeného modelu HD2, oproti kterému je ale výrazně menší a pohodlně se tedy vejde do každé kapsy. Při relativně drobných rozměrech si dokázal zachovat velmi dobrý výkon, nicméně při výběru displeje nebyla volba výrobce úplně nejlepší.

Testovaný kousek obsahoval anglickou verzi operačního systému (ROM 1.07.479 WWE), nicméně nyní už je telefon dostupný i v kompletní české lokalizaci.

Klady (+)
Windows Mobile 6.5.3
uživatelské rozhraní HTC Sense
dílenské zpracování, rozměry
600 MHz procesor, 384 MB RAM
fotoaparát a 3,5 mm výstup na sluchátka
Zápory (-)
HVGA displej (kompatibilita se SW)
tlačítka pod displejem

 

- - -  -

Kapitoly recenze
Obsah balení
Vzhled a zpracování
Operační systém a hardware
HTC Sense
hardwarové parametry
displej
paměť
telefonování
bezdrátová komunikace
GPS navigace
FM rádio
výdrž
fotoaparát
Bonusový software
Závěrečné hodnocení

Obsah balení
– HTC HD Mini
– Li-Ion baterie
– malá síťová nabíječka s USB konektorem
– microUSB kabel pro nabíjení a synchronizaci dat
– stereo sluchátka s 3,5 mm jackem
– CD-ROM s manuálem
– několik tištěných brožurek

Přiložená sluchátka můžete použít jak pro poslech hudby, tak také pro telefonování. Kvalita zvuku je na průměrné úrovni, nicméně náročnějším posluchačům nic nebraní v tom, aby si k telefonu připojili sluchátka kvalitnější. Pokud by vás v uších tlačila, můžete na ně navléci molitanové polštářky a užitečná může být i přiložená sponka pro uchycení za oděv.

- - -

Cestovní nabíječka je oproti těm předešlým odlišná. Mně bohužel HTC v balení zaslalo nabíječku „klasickou”, ale v prodejním balení naleznete adaptér o něco menší. Princip používání je ale zcela stejný – do připraveného USB konektoru na nabíječce stačí připojit USB-microUSB kabel a můžete dobíjet. Samotný kabel pak můžete použít i pro nabíjení a synchronizaci dat s vaším počítačem. Je škoda, že HTC v balení nedodává pouzdro, které by telefon dokázalo ochránit při nechtěném pádu. V balení nenajdeme ani fólii na displej, nicméně ona až tak potřeba nebude, protože displej by měl být vyrobený z tvrzeného skla, které něco vydrží. Během zhruba 3 týdnů používání mohu potvrdit, že i když jsem telefon nosil v kapse, není na displeji žádný škrábanec. A to jsem ho nijak nešetřil a používal naprosto normálním způsobem. Pro pocit bezpečí ale nákup fólie nikomu rozmlouvat nebudu :).

Video: Vybalení a první pohled

Vzhled a zpracování
HTC HD Mini je, co se vzhledu a konstrukce týče, docela originální. Možná si teď říkáte, zda jsem se nezbláznil, protože na první pohled se zařízení netváří tak, že by byl něčím výjimečné; pokusím se tedy své tvrzení obhájit. Přední strana je zajímavá už jen z toho důvodu, že až na otvor reproduktoru na ni nenajdeme žádný jiný vystouplý nebo zanořený prvek. Všechno je tady v jedné rovině, od vršku displeje po kapacitní tlačítka pod ním. Hodně zvláště je řešený zadní kryt, který není tvořen jen nějakým plastem kryjícím záda telefonu, ale kompletní skořápkou, která zároveň kryje i boční hrany přístroje. Když kryt odstraníte, vypadá HD Mini dost „zvláštně”, ale opět zajímavé, a to především při pohledu na zadní stranu, která je celá ve žluté barvě a spodní polovina je ještě částečně průhledná. Společně s baterií, šroubky a dalšími „udělátky” to vypadá hodně dobře a HD Mini je po dlouhé době telefon, u kterého jsem se při jeho prozkoumávání vůbec nenudil. Tady byl výrobce docela inovativní a mně se to líbí.

- - -

Celkové rozměry telefonu jsou 103.8 × 57.7 × 11.7 milimetrů, hmotnost včetně baterie je příjemných 110 gramů. Jak už jsem zmínil v úvodu, HD Mini svůj název ctí opravdu dokonale, protože jde o docela malý telefon, o kterém při nošení v kapse nebudete téměř vědět. Konstrukce je opět na výborné úrovni a zadní kryt po docvaknutí velmi dobře lícuje k tělu telefonu. Telefon jsem během testování „svlékal” nespočetněkrát a žádné opotřebení se tady neobjevilo.

Nad displejem na přední straně se pod podélnou mřížkou schovává telefonní reproduktor. V levém rohu je umístěna malá signalizační dioda, která svítí oranžově (nabíjení) nebo zeleně (když je telefon nabitý). V horní části se nachází také proximity senzor, který vypíná displej při přiblížení telefonu k uchu (aby nedošlo k nechtěnému zmáčknutí nějakého tlačítka na displeji). Své místo zde má i světelný senzor, který se naopak stará o automatickou regulaci podsvícení v závislosti na okolních podmínkách.

- - -

Tlačítka pod displejem jsou senzorová/kapacitní. To znamená, že je lze stisknout opravdu pouze prstem (stejně jako displej) a na jiné předměty nereagují. Kromě trojice systémových tlačítek (Domů, Windows a Zpět) tady nechybí ani telefonní klávesy pro příjem a ukončení hovoru. U tlačítka Zpět ještě chvíli zůstanu – zatímco u starších verzí Windows Mobile jsme byli zvyklí na přítomnost softwarového „křížku” klávesy „Ok” v pravém horním rohu, u 6.5.3 se nic takového nekoná, alespoň ne na HD Mini. Chvíli jsem přemýšlel, jak bych rychle mohl uložit rozepsaný dokument ve Wordu, aniž bych to musel složitě vybírat z kontextové nabídky(Menu/File/Save As…), protože tlačítko „Ok” tady prostě není, až jsem zkusil zmáčknout klávesu Zpět. A co se nestalo? Word se zavřel (minimalizoval, zůstal běžet na pozadí) a můj rozepsaný dokument se uložil. Není to nic komplikovaného, jen si na to chce zvyknout, což může matadorům zvyklým na starší verze WM z počátku činit drobné potíže. Podsvícení kláves je bíle a ve tmě nikterak neruší. Citlivost mi však přijde zbytečně vysoká a dost často se mi stávalo, že jsem se při používání zařízení uklikl a omylem některé zmáčkl. S tímhle se pravděpodobně bude potýkat každý majitel HD Mini, protože tlačítka jsou umístěna docela blízko pod displejem a pokud například budete v systému vybírat nějakou akci ze spodní lišty, určitě se vám omylem podaří překliknout právě na některé z tlačítek, takže za tohle dávám pár bodíků dolů.

- -

- -

Horní hrana ukrývá tlačítko Power pro zapnutí/vypnutí displeje nebo celého zařízení (delší stisk) a své místo zde má i výstup na sluchátka. Jestliže displej vypnete, zařízení se automaticky uzamkne, takže jej pokaždé bude nutné odemknout rychlým tahem prstu po displeji. Levý bok je osazený pouze dvojtlačítkem pro regulaci hlasitosti, protější pravá hrana zeje prázdnotou, a konečně spodní část je vybavena microUSB konektorem, telefonním mikrofonem a otvorem pro uchycení telefonu na poutko.

- -

- -

Na zadní straně nelze přehlednou čtveřici šroubů, které procházejí otvory v odnímatelném krytu. Dále je zde vylisované logo výrobce a chybět nesmí ani hlavní systémový reproduktor a objektiv 5 MPx fotoaparátu. Jeho kamarádka přisvětlovací dioda se zřejmě na schvalovací proces HTC před uvedením na trh nedostavila včas, takže bychom ji na těle telefonu hledali marně, stejně jako jakékoliv tlačítko spouště fotoaparátu. Hlasitost reproduktoru není špatná, ale kvalita zvuku je spíše průměrná a takový HTC Touch Pro2 hraje minimálně o dvě třídy lépe. Pod krytem najdeme baterii, slot na paměťovou kartu microSDHC a otvor pro vložení SIM karty. Paměťovou kartu můžete vyměnit bez nutnosti vyjmutí baterie; tu budete vyndávat pouze při změně SIM. Tolik tedy k popisu zařízení a teď se pojďme podívat na hardware a operační systém.

- - -
Srovnání s HTC Desire, HTC Hero a mivvy zero

- -
HD Mini a Touch Pro2

Systém, hardware a funkce
Srdce všech odpůrců stylusu zaplesá, protože v HTC HD Mini se nachází nová verze operačního systému Windows Mobile 6.5.3, která je plně optimalizovaná pro ovládání pomocí prstů™ a stylus ji absolutně nic neříká (nehledě na to, že na kapacitním displeji byste s normálním stylusem mohli tak maximálně šťourat do reproduktoru). Na rovinu přiznám, že i když se v Microsoftu očividně snažili, tak několik let staré jádro se v systému zkrátka nezapře a někdy budete s ovládáním trochu bojovat. Za všechny příklady mohu jmenovat třeba výběr z položek v různých seznamech se skrolovací lištou, kde se občas budete muset docela soustředit, abyste prstem vybrali to, co jste opravdu chtěli. Ale není to nic tragického, jen je tady prostě občas znát, že tenhle systém byl původně navržen pro stylusové ovládání. Abych ale jen nekritizoval, Microsoft do téhle verze konečně přidal možnost přesouvání položek v nabídce Start pouhým tahem prstu.

- -

- - - -

HTC Sense
Do velké míry ovládání zachraňuje integrované rozhraní HTC Sense, které velkou část klasických nabídek systém překrývá vlastním řešením. Sense není jen plugin na hlavní obrazovce, ale jeho součástí je také velmi povedená softwarová klávesnice, nový klient pro práci s SMS/MMS, předělaná nabídka nastavení, zvětšené kontextové nabídky a celá řada dalších aplikací. Na softwarové klávesnici se mi psalo velmi dobře; byl jsem překvapen, jak dobře tady displej reaguje. Klávesnice funguje i v režimu naležato a s rychlejším psaním vám pomůže integrovaný slovník xT9, který ale můžete kdykoliv vypnout a psát klasicky. Pokud chcete napsat znak s diakritikou, stačí na daném tlačítku chvíli přidržet prst a vybrat jej z nabídky.

- -

Občas se ale Sense a Windows Mobile trochu nelogicky tlučou. Opět uvedu jeden příklad – když otevřete nabídku Start/Settings/System/Power – Backlight (Podsvícení), tak v tomto okně najdete tlačítko Done v pravém dolním rohu. Když na něj kliknete, abyste se dostali do předchozí nabídky, tlačítko se zcela nelogicky objeví v rohu levém; je to opět jen drobnost, ale při používání to působí docela nelogicky a zmateně. Samotný plugin Sense na hlavní obrazovce je stejný jako v HTC HD2, liší se pouze v tom, že v záložkách Hudba a Fotografie nepodporuje rotaci do landscape režimu, což ničemu nevadí. Základ opět tvoří plugin na obrazovku Dnes s celkem 13 záložkami (Dnes, Lidé, Zprávy, E-maily, Internet, Kalendář, Akcie, Obrázky a videa, Hudba, Počasí, Twitter, Footprints a Nastavení). Komu by nevyhovovalo, může jej v nastavení vypnout a používat libovolné jiné pluginy; jen si dejte pozor na to, že jich dost (zejména těch grafických) nebude pro HVGA rozlišení optimalizované.

- -

Obrazovka Dnes zobrazuje v horní části název operátora a velké hodiny + informace o počasí ve vaší lokalitě (na základě dat získaných přes výše zmíněné lokační služby). V dalším boxu vidíte aktuální datum, čas případného budíku a nadcházející událost z kalendáře. Jestliže prstem potáhnete ve vertikálním směru, posune se celá nabídka, takže získáte přístup k matici pro celkem 9 zástupců. Velmi zajímavé je pozadí hlavní záložky; v základním nastavení se pěkně animuje aktuální stav počasí (například vám přes obrazovku prosvítá sluníčko, plynou mraky, blikají blesky nebo zamrzají sněhové vločky). Pokud by vám to nevyhovovalo, můžete si na pozadí nastavit jednu ze tří animovaných tapet případně vybrat obyčejný statický obrázek. Díky těmto zajímavým efektům vypadá hlavní obrazovka velmi živě a rozhodně to nijak nebrání v normálním používání, navíc efekty se aktivují jen někdy.

- -

Další záložka Lidé nabízí místo pro celkem 15 oblíbených kontaktů. A přiřadit si nutně nemusíte jen telefonní číslo, z nabídky můžete vybrat třeba zástupce pro odeslání nového emailu nebo zobrazení celé kontaktní karty. Třetí záložka nabízí náhled na posledních 25 zpráv, mezi kterými můžete listovat snadným tahem prstu. HTC v systému nahradilo základního správce vlastním řešením. Správce zpráv je společný pro SMS i MMS, takže se vám u jednoho kontaktu zobrazuje kompletní konverzace. Standardně se zprávy zobrazují ve stylu chatu, přes kontextovou nabídku je ale možné vyvolat zobrazení klasické, což jsem s nadšením uvítal. Jen jsem občas bojoval s čtením delších zpráv. Zatímco na HD2 by se bez potíží zobrazily na celém displeji, u HD Mini budete pro jejich přečtení muset „skrolovat” a při větším množství zpráv není posun zrovna ideálně plynulý.

- -

Přistupovat odsud můžete také do telefonního seznamu, který je chytře vyřešení a propojený s nejrůznějšími funkcemi. V hlavním náhledu vidíte všechny vaše kontakty, mezi kterými můžete pohodlně vyhledávat. Další záložka je vyhrazena pro oblíbené kontakty (to jsou ty, které se zobrazují přímo na hlavní obrazovce). Odsud můžete spravovat i jednotlivé skupiny kontaktů a samozřejmě přistupovat do historie. Překvapilo mě pěkně vyřešené napojení na sociální síť Facebook. U některých kontaktů aplikace sama podle telefonního čísla provede synchronizaci s vaším účtem (pokud to povolíte), u zbylých musíte provést nastavení ručně. Pokud si se seznamu rozkliknete nějaký kontakt, zobrazí se vám jeho základní karta. Přes posuvník dole se můžete pohybovat na další záložky, ve kterých lze například filtrovat jen textové zprávy/e-maily od aktuálně otevřeného kontaktu, vidíte zde i historii hovorů a případné aktualizace událostí a statusů z jeho Facebook účtu. Tohle uspořádání se mi opravdu líbí a snadno jsem si na něj zvykl.

Čtvrtá záložka slouží k náhledu na e-maily z vašich účtů. E-mailový klient podporuje přílohy a plné zobrazení zprávy v HTML. Internetová záložka nabízí kromě vyhledávacího políčka Google také odkaz na internetový prohlížeč (Opera Mobile) a prostor pro dalších 10 záložek vašich oblíbených webů. Pěkné je, že jakmile web do záložky přidáte a navštívíte, uvidíte pak místo ikonky malý výřez ze samotné webové stránky. Pokud na téhle záložce v nabídce Menu povolíte „používání vaší pozice”, budou se výsledky zadané do vyhledávače vztahovat k vaší aktuální pozici. Když tedy například do políčka zadám kino, Google automaticky vyhledá kina v mém okolí.

- -

Kalendář nabízí denní, týdenní a měsíční náhled a rozhodně je mnohem lépe zpracovaný, než ten základní v systému Windows Mobile. V denním náhledu se kromě výpisu událostí objevuje informace o počasí s pěknou ikonkou; opět drobnost, která potěší. Dialog pro zadávání nové události se také nese v Sense kabátku a je plně optimalizovaný pro prsty. V nabídce je dále panel Akcie, přes který můžete sledovat vývoj akcií nejrůznějších společností. Vše je v tomto případě napojeno na službu Yahoo Finance a pro aktualizaci se neobejdete bez datového připojení.

- - - -

Přes záložku Obrázky a videa lze elegantně prohlížet uložené snímky nebo klipy ve formátu MP4. Hudební záložka vám bezpečně poslouží jako jednoduchý přehrávač hudby, v knihovně můžete jednotlivé skladby třídit podle autora, žánru, nebo si sestavit zcela vlastní playlist z vybraných písní. Na kartě Počasí zabírá horní polovinu velká grafická animace s předpovědí na dnešní den. Ve spodní části najdete předpověď na nadcházející čtyři dny.

Další na řadě je záložka s napojením na váš Twitter účet, přes kterou můžete nejen číst informace od zdrojů, které sledujete, ale také přidávat nové zprávy pod svým účtem. V nastavení lze vybrat, kolik posledních zpráv chcete zobrazovat (minimum je 50), pak zda se mají aktualizace provádět automaticky nebo ručně a ještě zde naleznete možnost výběru služby pro zkracování adres a upload obrázků na Twitter. V programech ještě stojí za zmínku program HTC Peep, který nabízí o něco podrobnější možnosti zobrazení, než tato základní Twitter záložka v Sense. Při listování ve větším množství příspěvků není pohyb opět zcela plynulý a procesor tady dostává docela zabrat.

- - - -

Předposlední nabídka je věnovaná službě Footprints, která slouží k archivaci míst, které jste navštívili. Každý footprint je vlastně fotografie daného místa opatřená GPS souřadnicemi a dalšími informacemi (adresa, telefon, textová a hlasová poznámka, hodnocení). Footprints spolupracuje s Google Maps, takže se na vybrané místo můžete snadno nechat snadno navádět. Footprinty můžete dokonce třídit do několika kategorií (místa, obchody, restaurace, oblíbené…).

- - -

Úplně poslední je záložka Nastavení. Zde najdete jak nastavení Sense, tak také vybraných vlastností operačního systému. Jestliže některé z výše popsaných záložek nechcete používat, jednoduše je vypnete, měnit lze i jejich pořadí. Kompletní nastavení telefonu je na této kartě dostupné přes kontextovou nabídku „Menu/All settings”, kde se již dostanete do standardní nabídky systému Windows Mobile 6.5.3. Tolik tedy k popisu rozhraní Sense a teď už se zaměříme na samotný hardware.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.5.3 + HTC Sense
Procesor: Qualcomm MSM7227, 600 MHz
Displej: kapacitní, TFT, 3,2″, 320×480 px (HVGA), 65k barev
Paměť: 384 MB RAM, 512 MB ROM + slot na microSDHC karty (až 32 GB)
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.1, Wi-Fi 802.11b/g, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS
Fotoaparát: 5 MPx, autofocus, geotagging, širokoúhlý režim, záznam videa ve VGA rozlišení
Rozměry: 103.8 × 57.7 × 11.7 mm
Hmotnost: 110 gramů včetně baterie
Baterie: Li-ion 1200 mAh
Doba hovoru: 435 minut v GSM, 400 minut v 3G
Pohotovostní režim: 340 hodin v GSM, 500 hodin v 3G
Další informace: 3,5 mm jack, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, sdílení internetu do PC, Facebook a Twitter klient, FM rádio s RDS, HTC Footprints, Wi-Fi router

600 MHz procesor od Qualcommu mě příjemně překvapil svou rychlostí. Reakce v systému jsou ve většině případů bleskové. Tenhle procesor není z rodiny Snapdragon (ten má HD2), ale také patří do nové procesorové řady MSM7227, která je o něco výkonnější než MSM7200A (Diamond2, Touch Pro2…). Přehrávání videa v HVGA rozlišení s bitrate okolo 2 Mbps zvládá úplně bez problémů a vzhledem k možnostem displeje snad ani není video v rozlišení vyšším potřeba testovat.

Displej
Tak a dostáváme se k displeji, který si dovolím označit za Achillovu patu celého zařízení. HD Mini je teprve druhým komunikátorem, který má displej s HVGA rozlišením (320×480 px). Tím prvním byl Acer neoTouch P400, který se však v Česku vůbec neprodává. Zatímco u Androidu je HVGA rozlišení zcela běžné, u Windows Mobile je to dost netradiční a je zde potřeba počítat s nekompatibilitou některých aplikací, zejména pak těch, které mají své grafické rozhraní pevně optimalizované pro QVGA, VGA a jiné. Příkladem za všechny budiž SPB Mobile Shell 3.5, který se na HD Mini jednoduše nedá používat. Hlavní obrazovka se nevykreslí vůbec a další nabídky prostředí (launcher, počasí, kontakty) se zobrazují dost prapodivně. Narazíte také u některých her, které se naopak nezobrazí přes celý displej (pokud použijete jejich optimalizovanou QVGA verzi); u VGA verze se naopak grafika na displej nevejde. Tohle je fakt, se kterým je nutné při nákupu zařízení počítat.

-

Když jsem zařízení dostal do rukou, nebylo možné používat ani některé navigační programy (iGo 8), což už ale dnes neplatí, protože jsou k dispozici první neoficiální skiny, které nekompatibilitu s HVGA částečně řeší. Nejsem si jistý, zda při současné situaci okolo systému Windows Mobile (rozumějte čekání na Windows Phone 7) se bude vývojářům vůbec chtít své programy optimalizovat pro HVGA rozlišení. Možná se několik světlých výjimek objeví a něčím určitě přispěje i samotná komunita, ale pořád ta situace nebude úplně ideální a HVGA rozlišení je zkrátka u HD Mini problém.

- - -
Čitelnost displeje na slunci

Do recenze přikládám několik screenshotů z různých programů – všimněte si, že takový CorePlayer se vykreslí zcela zprávě, ale plugin od Resca na hlavní obrazovku nikoliv. A vinu za tohle opravdu nelze dávat vývojářům; telefony s HVGA ve světě Windows Mobile zkrátka nikdo nečekal.

- - - -
Shazam se zobrazí bez potíží, stejně tak Total Commander, CorePlayer nebo kecálek QIP

- - --
Resco Today plugin má naopak problémy, ideálně se nemusejí zobrazovat ani některé softwarové klávesnice; a komplikace se vyskytují také u her (Sky Force: Reloader na obrázku se neroztáhne na celou obrazovku); navigaci iGO 8 bez úpravy skinu také nespustíte

Jak jsem zmínil v úvodu, displej je kapacitní a dokáže zobrazit 65k barev, jeho úhlopříčka je 3,2″. Čitelnost na přímém sluníčku není úplně ideální, o čemž si můžete udělat obrázek z přiložených fotografií. Citlivost displeje je dobrá a podání barev také; bílá je zde opravdu bílá a žádné anomálie se neobjevují ani u jiných barev.

- - - -
SPB Mobile Shell 3.5 se s HVGA rovněž příliš nekamarádí

Paměť
V zařízení najdeme 384 MB RAM a 512 MB vnitřní paměti Flash ROM. Po prvním spuštění zůstane pro běh aplikací na pozadí volných zhruba 115 MB RAM, což naprosto dostačuje. Schválně jsem na HD Mini spustil několik aplikací najednou (16) a telefon stále celkem svižně reagoval. Běžící programy můžete ukončovat přes Task Manager, na který se dostanete po kliknutí do horní stavové lišty. Z paměti ROM si část zabere samotný operační systém, takže pro vaše data zůstane volných okolo 160 MB. To není mnoho, ale naštěstí lze paměť dále rozšířit pomocí microSDHC karet až do kapacity 32 GB.

- - - -

Telefonování
Telefonní funkce zajišťuje čtyřpásmový GSM/GPRS/EDGE modul a nechybí ani podpora sítí třetí generace (UMTS/HSDPA/HSUPA). Zvuk během hovoru je pěkně čistý a hlasitost dostatečná. Aktivovat dále můžete hlasité handsfree, které je ale při maximální hlasitosti až moc „uřvané” a zadní reproduktor už pak trochu nestíhá (což byl problém už u HD2). V detailním nastavení telefonní aplikace narazíme na několik zajímavých funkcí, jako je například automatické přijetí hovoru po X vteřinách při připojeném headsetu. Dále je zde možnost automatického odeslání předem nastavené zprávy v případě, že nemůžete přijmout hovor. Aktivní vyzvánění můžete ztlumit buď stiskem tlačítka hlasitosti nebo otočením telefonu displejem dolů.

- - -

Bezdrátová komunikace
Wi-Fi připojení jsem otestoval se svým domácím routerem od D-Linku, kde s připojením do zabezpečené sítě nebyly žádné problémy, i když citlivost na signál se mi zdála nepatrně slabší než v případě HD2 nebo Touch Pro2, který běžné používám. S konfigurací bezdrátové sítě vám pomůže integrovaný průvodce, který se samozřejmě převlékl do Sense kabátku a jednotlivé nabídky proto působí o poznání přehledněji. Pochvalu si výrobce zaslouží za speciální utilitu Wi-Fi Router, pomocí které můžete sdílet internetové připojení z HD Mini přes Wi-Fi. Do vytvořené Wi-Fi sítě se můžete připojit třeba z vašeho počítače nebo jiného mobilního zařízení. V nastavení můžete zadat název sítě a WEP klíč.

- - -

Komunikaci s dalšími zařízeními zajistí Bluetooth 2.1 s podporou celé řady profilů (EDR, A2DP…). HD Mini jsem otestoval s Bluetooth reproduktorem JustMobile Bluetune, který používám k testování všech zařízení a vše fungovalo na výbornou. Stabilní bylo i přehrávání hudby přes standardní A2DP sluchátka. Bluetooth můžete využít jak k přenosu zvuku a telefonování, tak třeba pro posílání souborů mezi dostupnými zařízeními nebo k tisku dat na Bluetooth tiskárně. Dále přes něj můžete synchronizovat data s počítačem (za předpokladu, že máte nainstalovaný program ActiveSync nebo Windows Mobile Device center). Samotný správce Bluetooth pochází přímo od HTC a je přehledně zpracovaný.

-

GPS navigace
Při testování navigace mě překvapila rychlost fixace pozice, která při využívání lokačních služeb trvá pouze několik málo vteřin. V programu CoPilot Live 8, který výrobce s telefonem dodává v 15 denní trial verzi, byla moje pozice zafixována do 15 vteřin od spuštění programu. Velmi dobře na HD Mini funguje také český program SmartMaps. Problém se zobrazením na HVGA displeji nemá ani navigace nDrive nebo TomTom Navigator s QVGA skinem. iGo 8 je po této úpravě možné rozjet také. Lokační služby jsou defaultně aktivní, nicméně pokud nemáte neomezený datový tarif, doporučuji je raději vypnout, protože telefon v tomto případě čas od času odesílá a přijímá data; to by se následně mohlo negativně promítnout na měsíčním vyúčtování od vašeho operátora.

- - - -
SmartMaps fungují výborně

Bez používání funkce HTC Location service trvá fixace v navigačním programu zhruba 30 – 40 vteřin, vždy ale záleží na tom, kde se zrovna nacházíte. V systému najdete předinstalované také Google Mapy, které pro jednoduchou navigaci postačí. V případě Google Maps se ale veškeré mapové podklady stahují z internetu, opět je tedy potřeba počítat s neomezeným datovým tarifem. Software podporuje funkci Latitude, se kterou můžete informace o vaší aktuální pozici sdílet s přáteli.

- - - -
CoPilot Live 8, GCz II po úpravě (v QVGA skinu) a Google Mapy

Navigaci jsem otestoval s dodávaným programem CoPilot Live 8, který mě příjemně překvapil svým zpracováním, možnostmi a kvalitou mapových podkladů. Rozhodně se může srovnávat s programy jako je iGo 8 nebo TomTom navigator. Po uplynutí 15 denní zkušební doby vám aplikace přestane fungovat a vy si buď musíte koupit vlastní licenci, nebo použít jiný navigační program. S Co Pilotem je pohyb na mapě pěkně plynulý a při zoomování můžete používat multitouch. Příznivce geocachingu určitě bude zajímat, zda funguje program GCz II? Bez jednoduché úpravy souboru se bohužel nespustí (objeví se hláška o nepodporovaném rozlišení), ale podle tohoto návodu to opět můžete rychle napravit.

FM rádio
HD Mini je vybavený FM modulem s podporou RDS. Pro spuštění je nutné mít k telefonu připojena sluchátka, ta slouží jako anténa a bez nich nic nenaladíte, zvuk lze přesměrovat do systémového reproduktoru a vhod může přijít funkce pro automatické vypnutí rádia v nastaveném čase (30, 60 a 90 minut). V programu si můžete uložit až 20 oblíbených stanic, přičemž prvních 6 bude přístupných přímo přes tlačítka na hlavní obrazovce programu. Kvalita příjmu rádiového signálu je dobrá, ocenil bych ale ještě funkci pro automatické nahrávání.

Výdrž
Energii telefonu dodává Li-ion baterie s kapacitou 1200 mAh. Při normálním používání (20 hovorových minut/den, SMS zprávy, občasné připojení na internet přes EDGE, poslech hudby), mi telefon na jedno nabití vydržel dva dny. Při použití GPS navigace nebo surfování přes Wi-Fi se připravte na to, že bude potřeba nabíjet po několika hodinách. Důležitým hráčem je také intenzita podsvícení displeje – pokud vše necháte na světelném senzoru, připravte se na častější dobíjení, než když si nastavíte třeba hodnotu 60% jasu ručně.

Fotoaparát
Prohlídku hardware zakončíme zhodnocením fotoaparátu. Ten má v případě HD Mini stejné parametry jako u HD2, postrádá však přisvětlovací diodu. 5 MPx snímač dokáže pořizovat snímky v maximálním rozlišení 2592×1728 px (širokoúhlý režim) nebo 2592×1944 px v režimu klasickém. Fotografie se ukládají ve formátu JPG a v nastavení lze vybrat několik úrovní kvality. Snímky z HD Mini nejsou vůbec špatné a oproti HD2 už netrpí žádným růžovým nádechem. Při dostatečném světle jsou barvy celkem živé a ostrost také není nejhorší. S úbytkem světla se začíná objevovat výraznější šum, což ale není nic nestandardního. Telefon si dobře poradí s focením marka a klidně si s ním tedy můžete vyfotit třeba odjezdy autobusů ze zastávky. Připraveny jsou i speciální režimy – panorama a GPS, kde se do EXIF informace fotografie uloží také souřadnice jejího pořízení.

- - -

Aplikace pro práci s fotoaparátem nabízí velice příjemné rozhraní, ve kterém si skrze ikonky na displeji můžete upravit základní funkce (zoom) a případně otevřít podrobnější nastavení, kde najdete vyvážení bílé barvy, různé efekty, nastavení jasu a ISO citlivosti + výběr výchozího úložiště (vnitřní paměť/paměťová karta).

- - -

- - -
Další snímky z fotoaparátu naleznete v naší galerii

HD Mini umí nahrávat také video ve VGA rozlišení (640×480 px při 25 FPS), které se ukládá do formátu MP4. U záznamu videa lze taktéž využít některých efektů a případně vypnout záznam zvuku. Kvalita videa je spíše průměrná; barvy jsou celkem dobré, ale ostrost by mohla být lepší. Pro lepší představu přikládám dvě videa nahraná pomocí HD Mini.

Bonusový software
Opera Mobile 9.7 a Internet Explorer 6 – ve Windows Mobile 6.5.3 naleznete kromě nové verze Internet Exploreru 6 také Operu Mobile 9.7, kterou dodává přímo HTC. Internet Explorer na stránkách dokáže zobrazovat Flash, Opera však nikoliv. IE6 si konečně rozumí i s multidotekovým ovládáním, což je jedna z novinek systému WM6.5.3. Pokud to ve stručnosti shrnu, Opera je výrazně rychlejší při vykreslování stránek a můžete jich mít otevřeno hned několik najednou. IE6 je zase stabilnější a některé stránky zobrazuje lépe díky jádru z desktopové verze prohlížeče.

- -
Zobrazení v IE

Opera si poradí s RSS, má nepatrně lepší správu záložek a také vlastního klienta pro stahování souborů. K zoomování můžete použít jak zmíněný multitouch, tak také klasický dvojklik prstem na displej, což určitě potěší ty, kteří zoomování dvěma prsty příliš neholdují.

- - -
Zobrazení v Opera Mobile 9.7 (bez podpory Flashe)

Adobe Reader 2.5 – pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader LE 2.5, který pro čtení dokumentů plně postačuje a problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

- - - -

HTC Album – prohlížeč obrázků, fotek a videí ve formátu MP4. Podporuje multidotekové ovládání, nahrávání fotek na Facebook či upload nahraných videí na YouTube.

HTC Peep – dobře zvládnutý Twitter klient, který spolupracuje se záložkou v HTC Sense.

YouTube – pro snadné přehrávání videí ze serveru YouTube je k dispozici tato aplikace, ve které si můžete nechat zobrazit oblíbená videa případně vyhledávat vlastní podle svého gusta.

My Phone – nová aplikace od Microsoftu sloužící pro online synchronizaci a zálohu dat (kontakty, zprávy, kalendář, obrázky…). Detailní popis a možnosti této služby najdete v tomto článku. Mimochodem, pokud se s vašim Live ID přihlásíte do My Phone, automaticky se tyto údaje předvyplní i do dalších služeb v telefonu, které nějakým způsobem pracují s Live ID (typicky třeba Marketplace nebo kecálek MSN).

Windows Mobile Marketplace – databáze aplikací a her, které si můžete stáhnout do zařízení. V USA již Marketplace funguje v placené verzi, ze které můžete nakupovat nejrůznější zajímavé tituly. V České republice běží zatím omezená verze, ve které najdete jen několik desítek freeware programů. Další informace naleznete v tomto testu.

- - -

Office Mobile – skvělý balík kancelářských programů Word Mobile, Excel Mobile, OneNote Mobile a PowerPoint Mobile. Mobilní PowerPoint dokáže prezentace pouze zobrazovat, ostatní tři aplikace zvládnou i editaci a vytváření nových dokumentů.

Facebook – jednoduchý klient pro přístup na Facebook, který zvládne nahrávání videí a fotografií, prohlížení statusů a přidávání nových komentářů.

Bing – aplikace sloužící k rychlému vyhledávání přes vyhledávač Bing. Podporuje také hlasové vyhledávání, ale pouze v angličtině.

Kalkulačka – dobře zpracovaný kalkulátor, který v portrait režimu zobrazuje jednoduchou kalkulačku a při přetočení zařízení do landscape automaticky zobrazí vědeckou.

Audio Booster – jednoduchý systémový ekvalizér s několika přednastavenými profily. Funguje pouze pro připojená sluchátka, nikoliv pro systémový reproduktor.

Voice recorder – klasický hlasový záznamník, který pracuje s formátem AMR.

Teeter – zábavná hra, kde přes pohybový senzor ovládáte kuličku, kterou je nutné provést bludištěm do cíle.

Závěrečné hodnocení
Po prvních dnech používání jsem inženýry v HTC proklínal a nechápal, jak mohli udělat takovou „blbinu” při rozhodování o rozlišení displeje. Důvodem bylo hlavně to, že mi spousta programů, na které jsem byl až do té doby na jiných WM telefonech zvyklý používat, nefungovala nebo se zobrazovala dost prapodivně. Až na displej se mi totiž HD Mini velice zamlouval; dobrá výbava, příjemné rozměry a rychlost systému na mě udělala dojem a o to více mi u jinak velmi zajímavého zařízení vadila přítomnost HVGA displeje. Pokud patříte mezi příznivce stylusového ovládání a ještě byste byly ochotni udělat kompromis u velkého kapacitního displeje modelu HD2, tak u HD Mini narazíte, protože tady je úhlopříčka o poznání menší a rozlišení nižší (HD2 má WVGA – 480×800 px) a myslím si, že vám proporce displeje budou vadit.

Jestliže vám ovládání prstem nevadí a jste schopni nějaký čas po koupi trávit tím, že budete hledat berličky, jak oblíbené programy na HVGA rozjet (iGo 8, GCz II…), pak by vás HD Mini mohlo zajímat, ale stále je nutné počítat s faktem, že u některých aplikací se optimalizace nemusí objevit vůbec. HD Mini rozhodně nedoporučuji na hraní her, kde bude chybějící optimalizace pro HVGA znát dvojnásobně.

Pokud jste naopak ten typ uživatele, který do systému nebude instalovat desítky vlastních aplikací a spíše si vystačí s tím, co mu výrobce přichystal v základu (a že toho není málo), pak vám HD Mini bude vyhovovat a budete s ním spokojeni. Cena telefonu také není nikterak přemrštěná. Jestliže o koupi uvažujete, je potřeba zvážit jak moc omezující by pro vás HVGA rozlišení displeje bylo; v ostatních parametrech totiž HD Mini působí velmi suverénně. V současné době se telefon prodává nejen ve volném prodeji, ale také u operátora O2 a je docela možné, že si jej na značkových prodejnách budete moci před koupí vyzkoušet.

Věřím, že vám tato recenze alespoň trochu pomohla s rozhodováním a pokud k zařízení máte nějaké nejasnosti, můžete svůj dotaz napsat do našeho fóra, kde se modelu HD Mini dále věnujeme.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku