TOPlist

Google Earth s živým přenosem dění na celé planetě? Již brzy pro společnosti a organizace

Google Earth dnes zná jistě každý, stačí se posadit k počítači nebo do křesla s tabletem a skrze tento novodobý gobus zavítat na jakékoliv místo na světě. A teď si představte, že byste měli možnost vidět veškerý svět v pohybu v reálném čase. Přijde vám to jako výjev z hodně vzdálené budoucnosti? Za nedlouho se tento sen může stát realitou.

 

V loňském roce vypustila společnost Skybox Imaging do vesmíru první mikrosatelit SkySat-1 z plánovaných 24 kusů pro pokrytí kompletní plochy naší planety. Satelit má rozměry 0,6 x 0,6 x 0,9 metru, jeho hmotnost je 120 kg a je vybaven HD videokamerou pro zaznamenávání zemského povrchu, přičemž rozlišovací schopnost jednoho pixelu je 90 cm. Obraz videa je černobílý, kamera je ale schopná zachycovat barevné statické snímky, jejich galerie je k dispozici na stránkách společnosti.

   

Jeden videozáznam může mít délku až 90 sekund při frekvenci 30 snímků za sekundu. S obrazem je možné v reálném čase pohybovat do všech stran, stejně tak jej lze přibližovat a oddalovat. První zveřejněnou videoukázkou je půlminutové video, které zachycuje dění na pekingském letišti 30. prosince loňského roku, na němž je vidět přistávající letadlo a doprava na přilehlé komunikaci. 

Pochopitelně možnost pozorovat dění na celé planetě v reálném čase nebude dostupná běžným uživatelům, ale především společnostem a organizacím, kterým Skybox své služby hodlá pronajímat. Na svých stránkách uvádí příklady jako sledování rozsáhlých pozemků, aniž by bylo nutné k tomuto účelu použít letadlo, mapování zásob ropy a těžby dřeva, monitorování přírodních katastrof a spousta dalšího využití. Cena použití těchto soukromých satelitů má být pro použití ve vědě a byznysu finančne dostupná, všech 24 satelitů chce společnost vypustit do vesmíru do konce roku 2016. 

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku