Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Všeobecná diskuze o systému Windows Phone 8.1 (vlastnosti, jádro, buildy...)
Odpovědět
Sandra
smartstar
smartstar
Příspěvky: 893
Registrován: ned črc 13, 2014 11:16
Zařízení: iPhone SE

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od Sandra »

Ahojky, chtěla bych se zeptat (možná hloupě), ale když zakážu běh aplikace na pozadí, zvýší se výdrž baterky. A mě by zajímalo, když zakážu běh na pozadí třeba Facebook Messenger nebo jiné komunikační programy (Skype, WhatsApp), jestli mi budou chodit notifikace, že mi někdo píše nebo se nové zprávy stáhnou až když app ručně spustím? Děkuji :-)
hujer
smartguru
smartguru
Příspěvky: 730
Registrován: čtv dub 06, 2006 9:01
Zařízení: Alcatel Idol 4S (Win10)
Bydliště: Opava

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od hujer »

Teoreticky se výdrž baterie samozřejmě zvýší, zakážeš-li běh aplikace/aplikací na pozadí. Praxe je však komplikovanější.
Procesy na pozadí pravidělně spouští a řídí samotný operační systém ale v jistých případech ani spustit nemusí a tedy. Frekvence jejich spouštění je cca. každých 20-30 minut. Tyto procesy jsou také omezeny jak velikosti paměti, kterou si mohou "ukousnout" (není to moc, jen cca. 20-30 MB což je prd), tak jsou omezeny délkou svého běhu, maximálně 30 sekund. U Universal aplikací a pod WP8.1 je kontrola jejich běhu ještě složitější a udává se v % času CPU za jednu hodinu (obvykle nesmí přesáhnout 1-2%/hod). pokud tyto podmínky aplikace resp. její služba na pozadí poruší, systém ten proces na pozadí bez varování sestřelí (tedy násilně ukončí).

Takže odpověď je komplikovaná. Po zakázání můžeš něco baterie ušetřit, otázkou je, jestli to nakonec bude stát za to. Aplikace totiž většinou tyto služby používají také pro aktualizaci stavu dlaždice (LiveTile). Jejich zakázáním se tedy obsah dlaždice dané aplikace nemusí správně obnovovat a místo Live-tile budeš mít Dead-tile :)

Přesnější info o tom, kolik daná aplikace "žere" na pozadí si můžeš udělat v systémové aplikaci "Spořič baterie". Když zapneš filtr "...které mohou běžet na pozadí". Na minigrafech pod názvem aplikace vidíš jejich poměrnou spotřebu, po rozkliknutí i údaje v %.

Co se týče notifikací jako je Skype apod. Tyto aplikace většinou využívají tzv. push notifikace, jejichž princip je poněud odlišný než výše popisované. Takže pro tyto aplikace by ti měly/mohly chodit notifikace i po zakázání běhu na pozadí. Nejlépe je to prostě vyzkoušet v praxi. Nastavit jak chceš, tedy třeba zablokovat spouštění na pozadí, a pak otestovat např. zasláním zprávy z jiného PC nebo mobilu.
SmetyCZ
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1565
Registrován: pon čer 09, 2014 14:54
Zařízení: Huawei P9 Lite 2017
Bydliště: Plzeň

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od SmetyCZ »

Třeba Whatsapp běhal se zakázaným během na pozadí v pohodě (na WP8.1), Messenger asi taky. Co (logicky) blblo, bylo třeba odesílání většího obrázku, člověk musel čekat v aplikaci, než se to odešle...
Sandra
smartstar
smartstar
Příspěvky: 893
Registrován: ned črc 13, 2014 11:16
Zařízení: iPhone SE

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od Sandra »

Zjistila jsem, že třeba zakázat Cortanu zvýší výdrž dost podstatně, ale přestalo fungovat automatické přepínání quiet hours (a to je jediný důvod, proč mám telefon anglicky a Cortanu zapnutou, jinak je tahle asistentka k ničemu).

A co se týče Messengeru, tak i když ho mám na pozadí povolený, tak odchod z něj přeruší odesílání zprávy.
SmetyCZ
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1565
Registrován: pon čer 09, 2014 14:54
Zařízení: Huawei P9 Lite 2017
Bydliště: Plzeň

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od SmetyCZ »

Jo, tak on je Messenger sám o sobě dost doprasenej. Nechápu, v čem je takovej problém přenést pár znaků v roce 2015.
Sandra
smartstar
smartstar
Příspěvky: 893
Registrován: ned črc 13, 2014 11:16
Zařízení: iPhone SE

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od Sandra »

Přesně. A třeba v metru na Edge nebo někdy dokonce i na GPRS to fakt trvá, přitom WhatsApp nebo Skype zprávu přenesou během zlomku vteřiny i v tom metru. Kdybych neměla 95% kontaktů na Messengeru, tak to zruším. A i tak uvažuju alespoň o zrušení Facebooku a že si nechám jenom Messenger.
relouth
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2803
Registrován: stř říj 02, 2013 11:20
Zařízení: Lumia 640,Redmi Note 4 LTE

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od relouth »

posledna verzia messengera posiela spravyy aj na pozadi,aj pri zamknuti telefonu
Sandra
smartstar
smartstar
Příspěvky: 893
Registrován: ned črc 13, 2014 11:16
Zařízení: iPhone SE

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od Sandra »

Tak mě ne... Nevím, kde je chyba, ale pokud jdu na plochu během odesílání zprávy, prostě to zahlásí chybu stejně jako kdykoliv dřív...
relouth
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2803
Registrován: stř říj 02, 2013 11:20
Zařízení: Lumia 640,Redmi Note 4 LTE

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od relouth »

aku mas verziu ?
Sandra
smartstar
smartstar
Příspěvky: 893
Registrován: ned črc 13, 2014 11:16
Zařízení: iPhone SE

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od Sandra »

11.0.1...
relouth
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2803
Registrován: stř říj 02, 2013 11:20
Zařízení: Lumia 640,Redmi Note 4 LTE

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od relouth »

mam tu istu..teraz som skusal poslat fotku ..hned po kliknuti na poslat,som telefon zamkol..sprava sa normalne odposlala aj tak..

-bude ju mas zakazanu na pozadi
-alebo je rozbita..skus reinstal

K teme..to ze apps funguju na pozadi je trochu inak. Napr messengerova aplikacia ako taka na pozadi v podstate nie je..to ze ti pride sprava zabezpecuje push..tj,nieco ako sms...tj,app nemusi stale nacitavat ,ci ma nove spravy..(toto vymyslel apple..vdaka mu :) )
Sandra
smartstar
smartstar
Příspěvky: 893
Registrován: ned črc 13, 2014 11:16
Zařízení: iPhone SE

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od Sandra »

Zákaz na pozadí nemám, proto jsem se právě ptala, jak to je :-) Reinstall bych mohla zkusit, mám to nainstalované přes rok a jen se to aktualizuje, tak se tam možná vloudil nějaký šotek.
profijet
už mám dva příspěvky
už mám dva příspěvky
Příspěvky: 2
Registrován: čtv říj 01, 2015 14:15
Zařízení: lumia 640

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od profijet »

Asi jsem úplně blbej, ale dá se vypnout notifikace nějaké aplikace (např. Messanger, Skype) tak, aby se mi příchozí zpráva vůbec nezobrazila na displeji, a přečetl jsem si jí až po spuštění aplikace? Jako je to u iPhone, kde si nastavím, že buď vyskočí velké okno se zprávou, malé nebo žádné. Moc nestojím o to, když doma nechám ležet telefon na stole, aby si přítelkyně mohla přečíst zprávy od kamarádky co píše na Messanger :-D Dííík
kllr007
smartguru
smartguru
Příspěvky: 692
Registrován: úte zář 11, 2012 12:54
Zařízení: OnePlus 3
Bydliště: Žilina (SR)

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od kllr007 »

vypni si v aplikacii notifikacie. Pripadne nastavenia- centrum oznameni - vyberies appku a vsetko vypnes.
profijet
už mám dva příspěvky
už mám dva příspěvky
Příspěvky: 2
Registrován: čtv říj 01, 2015 14:15
Zařízení: lumia 640

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od profijet »

Díky moc!
Mirdyn
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 295
Registrován: ned úno 15, 2015 22:28
Zařízení: Huawei P30 lite

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od Mirdyn »

Sandra píše:Přesně. A třeba v metru na Edge nebo někdy dokonce i na GPRS to fakt trvá, přitom WhatsApp nebo Skype zprávu přenesou během zlomku vteřiny i v tom metru. Kdybych neměla 95% kontaktů na Messengeru, tak to zruším. A i tak uvažuju alespoň o zrušení Facebooku a že si nechám jenom Messenger.
To budeš koukat :) Mněl jsem Fb asi rok a pak jsem ho zrušil. Ještě cca rok jsem likvidoval jeho provázání se vším možným a to si myslím že dávám bacha na co klikám. Je jako trpaslíci, vleze všude.
KrtickaMikee
nováček
nováček
Příspěvky: 17
Registrován: pon srp 10, 2015 20:30
Zařízení: Lumia 920, Lumia 1320, NextBook 8

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od KrtickaMikee »

Mám trochu podobný problém. Po aktualizaci na w10mobile, nemůžu za žádnou cenu omezit data na pozadí... Jde mi hlavně o to, že při roaming datech mi na wp8.1 limit držel 14 dní. Třeba whatsapp komunikoval na internetu až když se otevřel, nic napozadí, nechodili notifikace... super na šetření. na desítkách si bohužel aplikace přistupují na internet jak se jim zlíbí a já mám za dva dny po datech... dost drahých při roamingu. někd nápad jak docílit stejného chování jako na předešlé verzi systému? Pipř. jak chytut tu app, která žere data? Když jsem venku používám whatsapp, sygic a here. Tot vše. mapy jsou stažený, na whatsappu jedu jen text. Tak proč je za chvíli vyčerpáno?
SmetyCZ
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1565
Registrován: pon čer 09, 2014 14:54
Zařízení: Huawei P9 Lite 2017
Bydliště: Plzeň

Zákaz běhu app na pozadí, důsledky

Příspěvek od SmetyCZ »

Mě to dělalo taky (L640LTE), během pár dní FUP v řiti. Povypínal jsem zálohování (nastavení -> aktualizace a zabezpečení -> zálohování ->další možnosti -> vypnout povolit automatické zálohování). Myslel jsem, že by to mělo fungovat jenom přes wifi, ale u mě to tak nebylo.

Zkus a uvidíš.
Odpovědět

Zpět na „Windows Phone 8.x“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů