Uživatelská recenze HTC Touch Pro2

Diskuze o komunikátoru HTC Touch Pro2 (Rhodium) / T-Mobile MDA Vario V
Odpovědět
-pekr-
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 116
Registrován: stř dub 01, 2009 22:00
Zařízení: HTC Sensation

Uživatelská recenze HTC Touch Pro2

Příspěvek od -pekr- »

Toto je pekrova mini uživatelská recenze :-)

Tak - vítám sám sebe do klubu TP2 :-) Je to sice velmi raný pohled na věc, zařízení mám teprve 4 dny, nicméně i za tu dobu mám jisté postřehy, které možná pomůžou (nebo ne) nerozhodnutým. Rád bych ještě předeslal, že jsem celkem kritický člověk a občas to se mnou není jednoduché, takže ať si to každý nějak přefiltruje :-)

- Design - co se designu týče, tak tady nemám jedinou výhradu. Stejně jako jsem si kdysi koupil Canon Ixus, tak i TP2 je - klenot - opravdu hezky vypadající kousek, žáden laciný design

- Váha, rozměry - z tohoto faktoru jsem měl trochu strach - přecejenom 187g je celkem dost. Rád bych ale řekl, že ať už člověk kupuje foťák či mobil, je úplně jedno, jestli viděl 100 videí a 1000 fotek, v praxi může být překvapen skutečnými rozměry zařízení. U mě je to tak, že tato jsou většinou ve výsledku menší. TP2 je rozměry defacto menší než iPhone, akorát je tlustší o tu HW klávesnici. Váha mi zatím nevadí. Na ci si však musíte díky váhy dát pozor je, že pokud zařízení špatně a nedostatečně chytíte, může vám vypadnout.

- HW klávesnice - vyslechl jsem radu kolegy, který mi radil - jestli to nekoupíš, tak nepoznáš, jestli ti HW klávesnice bude chybět, či nikoliv. Takže jsem koupil :-) Klávesnice je fajn, měl jsem různé představy o psaní, a tady jsou konkrétní postřehy:
  • - Na všech 10 můžete zapomenout, na to je klávesnice příliš malá
  • - Psaní na stole dvěma ukazováky - není to příliš pohodlné, navíc potřebujete vždy zařízení položit
  • - Psaní "pěti" - zařízení držíte v jedné ruce, ukazovákem pod vyklopeným displayem (jinak nestabilní) - dá se psát pěti, třemi, či jen ukazovákem
  • - Psaní dvěma palci - asi nejčastější metoda, nicméně klávesnice zde má pro mě "divnou metriku". Je roztažená trochu moc do šířky, takže pokud chcete psát písmena na okraji, tak musíte celkem dost hýbat palci. V tomto ohledu je také trochu moc úzký mezerník, takže občas zmáčknu pouze jeho okraj nebo klávesu vedle
  • - HW klávesnice se hodí, pokud člověk na touchi dělá překlepy - je rozhodně jistější. Také se občas hodí šipky, protože mi občas není jasné, jak se na displayi přesunout focusem na nějakou položku, aniž bych dotykem vyvolal její aktivaci. Možná k tomuto byl ten D-pad? (nikdy jsem neměl tu čest)
  • - Zatím těžko soudit po 10ti letech s Nokií a 4 dnech s HW klávesnicí. Je pravda, že jsem měl představu, že díky ní budu psát daleko rychleji (opravdu na PC píšu rychle, tak 300/min), ale zatím psaní na default mobile keypadu mi jde rychleji. Vyhodnotím po půl roce, a možná můj příští telefon bude již bez HW klávesnice ...
- Display - naprostá spokojenost - dostatečně světelný, velké rozlišení, na 480x800 se vleze už dost údajů, ikdyž je třeba občas zazoomovat

-Touch - asi to chce trochu zvyku, nicméně občas prostě zařízení dělá něco jiného, než člověk zamýšlí. Jde hlavně o případ, kdy chcete gestem například scrollovat a místo toho se vyhodnotí keydown. Tady je možná na vině použitá rezistivní technologie. Z mého pohledu je to de-facto největší brak na trhu (vím o čem mluvím, vyvíjeli jsme kioskové systémy a mám za sebou rovněž vývoj vlastního kapacitního keypadu). Nemyslím to nijak špatně, jen prostě rezistivní vrstvu musíte mírně namáčknout, a možná to je někdy problém, proč se gesto nevyhodnotí správně. Chápu, že lidi chtějí stylus, ale je podle mě otázkou času, kdy výrobci přejdou buďto na kapacitu, nebo SAW (akustická vlna). Dokud tu rezistivní trapárnu nedají pryč, vždycky to bude pro mě mínus.

-Plynulost systému, odezvy - kdo někdy používal Amigu, musí vědět, že se dá vhodným designem dosáhnout naprosto dokonalé plynulosti pohybu (smoothness) (přirovnejme k iPhone) a rychlosti odezvy i na 7MHz stroji. Jenže to by soudruzi z Redmondu museli už jednou provždy opustit ve svých hlavách dědictví Win 3.1 nebo DOSu. Je docela trapné, když se občas při pohybu v menu system zadrhne, jakoby swapoval. Nestává se to ale rozhodně často a systém uživatele nijak výrazně nebrzdí. Abych jej ale mohl označit za "instantní", tomu taky ještě kousek chybí - prostě zapomeňte na rychlost odevzvy iPhone. Snad nová Windows budou o něco optimalizovanější a také HTC pomůže HW v podobě čipsetů SnapDragon či Tegra :-)

- Ergonomie - Zde musím říct, že HTC zachránili WinMobile 6.1 tak trochu zadek. Nebýt TF3D, tak je to jasná ukázka, že vývojáři MS vůbec nepochopili, jak má vypadat systém pro telefony a je s podivem, že sami nenabídli žádnou nádstavbu, když před časem ohlašovali smrt PDA a "vymysleli" kategorii SmartPhone. Na jejich systému není totiž smart vůbec nic. Upozorňuju případné čtenáře, ať si poznámky typu - "tohle ale není telefon" nechají laskavě od cesty :-)

-TouchFlo3D - TF3D je prostě perfektní, alespoň jako nádstavba defaultních Windows. Ergonomie je výborná, přesto že občas tu a tam nějaký link uskočí přímo do Windows. Mít na jednom panelu sms, maily ze 4 kont, synchronizované kontakty, kalendář, je to dobrý pracovní nástroj. Co mě trochu mrzí je, že u HTC opoměli Tasky (úkoly). Toto naprosto nechápu, přitom by se krásně vyjímaly na Today obrazovce.

-Stabilita systému - Tak trochu začínám chápat Apple, proč na svých iPhonech nepovoluje provoz "kdečeho". Je mi jasné, že se jedná z velké části o obchodní politiku, ale také pak uživateli nehrozí, že mu nějaká aplikace rozhodí systém, nebo alespoň ne tak snadno. Na TP2 jsem zatím nainstaloval 2 aplikace - Google maps (respektive se dotáhlo něco z netu k aplikaci, která již na telefonu byla), no a Total Commander. K mému překvapení po dvou dnech nešly aplikace spustit. Také už jsem si užil chyby v device.exe a kompletního vytuhnutí telefonu, kde jsem musel vytáhnout baterku (možná stačil SW reset).

-Kontakty - S doplňkovým SW ještě nemám moc zkušeností, tak něco praktického. Máte třeba Nokii, a chcete nějak na TP2 dostat kontakty. Použil jsem Nokia PC Suite, ale do Outlooku se mi bohužel kontakty dostaly tak, že telefon byl uveden v kolonce "Jiné". Pokud to takto sesynchronizujete s TP2, moc si nezavoláte. Máte možnost buďto z PC Suite exportovat do CSV, upravit v Excelu, a pak to synchronizovat znovu, nebo si prostě dát tu práci (můj případ), a jednou provždy si po těch letech udělat revizi kontaktů. A že už jsem některá jména ani nepoznával :-)

Teď něco k řazení a vyhledávání - na Nokii jsem občas používal "IBM - Prijmeni Jmeno", to proto, abych se kontextově dobral daného jména případným výběrem šipkami, proto ten název firmy (všechny lidi z daných firem si nepamatuju). U TP2 toto nebude potřeba. Osobně používám údaje - jméno, příjmení, přezdívka, firma. Outlook (i TP2) nabízí položku "File As", tedy něco jako "Zařaď jako". Zvolil jsem si formát "Příjmení, Jméno (firma). Bohužel nelze zvolit varianta Přezdívka (Nick), takže buďto si přezdívku vyplníte jako prostřední jméno nebo si přezdívku u kolegy hoďte přímo místo firmy nebo k firmě.

-Kvalita telefonování - Zde musím říct, že jsem zatím trochu zklamán. Má Nokia byla dostatečně hlasitá, nemusel jsem ji ani držet moc poctivě u ucha. TP2 mi přijde docela potichu, občas mě lidi upozorňují, že mě hůře slyší. Po spárování s BT HeadSetem musím mít hlasitost na maximum, abych slyšel to, co u Nokie na 1/3 hlasitosti. Toto považuju za přehmat a špatný vtip ze strany HTC a nic na tom nezmění fakt, že "Straight Talk" je opravdu hezky hlasitý. Jako by pánové zapomněli, že tato jinak skvělá hračka má sloužit rovněž jako pořádný telefon.

-Celkový dojem, závěr - Musím říct, že přestože občas zřejmě vyznívám negativně, celkový dojem z TP2 je velmi dobrý. Moje mini-recenze (dá-li se to takto nazvat) je zajisté ovlivněna hlavně tím, že se po 10ti letech loučím s Nokií (a jak řekl můj bratr - "zatímco my všichni kolem tebe už měli mobily, ty jsi ještě pořád používal Nokii :-)")

Ještě mě čeká zprovoznění GPS (zatím nenaladím žáden satelit v Google maps), navigace, hudba, nějaká ta aplikace a tweaky, apod. Také se chystáme na port REBOL3 jazyka pro Windows Mobile, takže se snad s TP2 sžiju :-) Po půl roce vyhodnotím, kam mě zkušenost s TP2 posunula, věřím, že zpátky směrem k "hloupým" telefonům se již ohlížet nebudu. Přesto si dokážu představit, že pro člověka, který chce pouze telefonovat a psát sms, je TP2 zbytečně velké sousto ....

PS: pokud je tento příspěvek příliš dlouhý, klidně jej smažte nebo někam přesuňte ...

-pekr-
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Uživatelská recenze HTC Touch Pro2

Příspěvek od Jiří Hrma »

Moc pěkná recenze, přesunul jsem ji do zvláštního tématu, aby byla lépe na očích (a ještě ji prohnal přes Twitter SmartMania.cz) :-)
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Uživatelská recenze HTC Touch Pro2

Příspěvek od Standa »

Já si bohužel poznámku od cesty nenechám. Buď nepíšu zbytečné pomluvy, nebo počítám s reakcí... Je to to samé, jako kdybych si koupil off-road a pak nadával na výrobce, že vůbec nepochopil podstatu supersportu. Buďte rádi za to, že je Windows Mobile natolik otevřený systém, že vám HTC mohl zjednodušit ovládání pomocí berličky TouchFLO, abyste vůbec byli schopni WM používat.

Jinak se mi recenze líbí a díky za část s hw klávesnicí, ta mě u komunikátorů s qwerty zajímá nejvíc.
-pekr-
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 116
Registrován: stř dub 01, 2009 22:00
Zařízení: HTC Sensation

Uživatelská recenze HTC Touch Pro2

Příspěvek od -pekr- »

@Standa - v pohodě - ona to taky nebyla oficiální recenze, tam bych se asi více mírnil (psal jsem 4 roky pro Amiga Review a taky 2 publikace pro SW Noviny), prostě jsem jen u kafe sepsal své postřehy, a občas bývám "tvrďák". Nicméně i přesto - historicky jsem dlouho či krátkodobě používal operační systémy AmigaOS, AROS, BeOS, QNX, Linux, Windows, OS9, OS-X, Syllable. Já jsem historicky k MS poněkud přidrzlý, jinak to nejde :-) - jak jinak mi vysvětlíte, že 7MHz Amiga se nezadrhla při ničem, a xGHz PC škubne, když do mechaniky vložíte CD? To co píšete Vy, vůbec nesouvisí s otevřeností systému, ale jeho architekturou, takže si nejsem jist, že ten příměr sporťák vs off-road je adekvátní. Myslím to v pohodě a rozhodně tady nechci rozpoutávat nějaký flamewar ...

Nicméně - pro společnost kde pracuju využíváme ke spokojenosti nejrůznější MS produkty, a rozhodně to u mě není tak, že Microsoft = špatně. Já jsem ještě uvažoval o THD, ale právě proto že jsem chtěl legálně OS 6.5, tak jsem uvažoval mezi TP2 a TD2 (ten je moc malý). Věřím tedy (nakonec jim ale ani nic jiného nezbývá), že u Windows Mobile se začne situace zlepšovat. Musí - protože má konkurenci, zatím právě v OS-X. Měl jsem v ruce asi hodinu HTC s Androidem, a příliš nadšený jsem z toho bohužel zatím nebyl.

Co se HW klávesnice týče, "poslední soud" vyřknu až po pár měsících. Všímám si rozměrů a tyto se defacto ustálily na rozměru ala iPhone - 115x61 (TP2 - 116x59,2). Při tomto rozměru nikdy nebude HW klávesnice dostatečně velká, aby byla komfortní. Zase externí, ikdyž existují sklápěcí verze, se mi nechce tahat. Možná to časem dopadne tak, že na podobném zařízení bude vzadu nožka jako stojánek (jako u chystaného HTC), a klávesnice se bude hologramem promítat na plochu před zařízením :-) (http://www.virtual-laser-keyboard.com/ )

@Jiří Hrma - "Twi" co? :-) Přiznávám, že jsem celkem konzerva, a tak mi vždy chvíli trvá, než se doberu k posledním "módním trendům". Já zamrzl v době IRC, ICQ, později Skype a maximálně jsem ještě párkrát zabruslil na Facebook. Twitter bude předpokládám další věc, bez které dnešní mládež nemůže žít :-)

... chlapi ... mějte se ....

-pekr-
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Uživatelská recenze HTC Touch Pro2

Příspěvek od Jiří Hrma »

-pekr-: Nevím, zda je Twitter určený pro mládež, ale podle mě je to geniální zdroj rychlých informací. Velké servery mají svůj twitter, dá se přes to sledovat třeba konference a představování nových produktů... však si to dej do Google a uvidíš, co ti o té službě vypadne článků.
Desperado
nováček
nováček
Příspěvky: 32
Registrován: sob lis 22, 2008 12:54
Zařízení: iPhone 3G 16GB 2.2.1

Uživatelská recenze HTC Touch Pro2

Příspěvek od Desperado »

Taky děkuji za objektivní pohled. Souhlasím s každou připomínkou, kterou k němu máš. Do minulého týdne jsem byl majitelem Touch HD, ale stačilo jen půl hodiny práce s iPhone a na druhý den jsem Touch HD prodal. WM prostě není telefon na ovládání prsty a slovoo ergonomie je pro MS asi nadávka. Když si vezmu jak dlouho Apple iP produkuje, tak nechápu proč moloch z Redmondu s neomezeným kapitálem nevymyslí konečně iP killer.
Parametry jsou parametry, HD je mělo o 100% lepší než iP, ale jak přijde na lámaní chleba, tak je celý Windows v prde**.
Lukáš Mano
smartguru
smartguru
Příspěvky: 527
Registrován: úte říj 10, 2006 7:21
Zařízení: iP4, HTC Desire
Bydliště: Liberec/Praha

Uživatelská recenze HTC Touch Pro2

Příspěvek od Lukáš Mano »

S tím si dovolím nesouhlasit. Touch Pro2 je ovladatelností na tom stejně dobře jako iPhone (oba jsem měl, TP2 mám). U TP2 se mi nestane abych se prstem netrefil, což přisuzuji velkému displeji. Přitom HD mělo větší displej, ale mě osobně se prsty ovládalo daleko huř než momentálně TP2. HTC udělalo na svých vlajkových lodí, veliký kus práce!! :wink:
-pekr-
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 116
Registrován: stř dub 01, 2009 22:00
Zařízení: HTC Sensation

Uživatelská recenze HTC Touch Pro2

Příspěvek od -pekr- »

@Jiří Hrma - Ale jo, já si tak trochu dělal legraci. Na Twitter jsem se už párkrát kouknul, mě jen trochu trvá, než se sžiju s novinkou, zvláště, když vidím že se jen jiným způsobem opakuje to, co tady už bylo. Třeba tyhle věci na IRC běžely už dávno. Pamatuju se rok 98, konference Amiga Inc., přes 300 lidí na IRC, vývojáři u "mikrofonu", moderovaná konference, apod. Je ale pravda, že pokud dnes něco není na webu (v prohlížeči), téměř jako by to nebylo ....

... sorry za off-topic příspěvek ... jo a chlapi, hlavně se tu moc nehádejte, jo? Já si toho "fanatismu" kolem Amigy užil dost (taky jsem se na tom podílel :-) ), takže hlavně klid. Ono když mi něco nevyhovuje tak co? Tak to prodám. Já do TP2 šel s tím, že jsem připraven ty peníze investovat, i kdybych ho pak prodal se ztrátou .... na iPhone mi vadí, že tam nemůžu mít interpret, ve kterém si píšu prográmky, protože to nedovoluje licence. V tomto u Apple opravdu moc otevření nejsou. (netuším, jestli to není tak, že interpret na iPhone nesmí akorát skrze jejich shop, ale že jinak si tam můžu nahrát opravdu cokoliv?). Dokud to na iPhone neotevřou, tak si to nekoupím ...
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Uživatelská recenze HTC Touch Pro2

Příspěvek od Standa »

-pekr-: Tipuju že nejste R.H., takže flamewar nehrozí. Dle příspěvků se s vámi dá komunikovat na inteligentní úrovni :-).

Já jsem myslel otevřenost systému ve smyslu možnosti upravit kdekoli cokoli. Např. různé nástavby jako právě TouchFLO od HTC, tak aby vyhovovoval každému.
Já naopak doufám, že Microsoft nepředělá systém ve smyslu toho, co se dnes nazývá "ergonomie", to je obrovská animovaná tlačítka a obrázky, takže na informace nebude místo, stejně jak je to teď u TouchFLO (Touch HD jsem měl dva měsíce, abych si ověřil, že je to tak špičkové, jak se pořád píše a po dvou měsících jsem ho radši prodat). Pokud MS předělá GUI dle dnešních trendů, budeme tu mít další unifikovaný touch telefon, jakých je dnes svět plný, ale oblast použití jak kapesního počítače zanikne. Zatímco dnes jsou stále ještě možné obě varianty.

Vyladěnost systému je věc druhá a v té s vámi souhlasím. Jestli kapesní přístroj potřebuje 500MHz a více, něco je tu moc špatně. Bohužel vývojáře k optimalizaci v době 1GHz CPU nic nenutí :-).

Laserová klávesnice je podle mě dobrá jen na nemobilní psaní. Pokud potřebujete něco sepsat třeba ve vlaku, máte s laserem smůlu, pokud s sebou nemáte kus kartonu nebo si nemíníte osahávat nohy :-D. Skládací bluetoothovou klávesnici jsem taky vlastnil, ale velmi luxusní psaní vyvažuje velmi neluxusní tahání, spojování a následné operování. Kvalitní klávesnice ovšem musí být, takže já po nějakém roku tápání inklinuju zpět k dědovi HTC Universalovi

No a sporťák vs. off-road bylo jen k přirovnání rozdílného použití, stejně jako WM vs. TouchFLO. Každé je k něčemu jinému.

EDIT: Tak tak, je to on, šášula českého internetu. Pokud chcete mít materiál pro zasmání se s kamarády, pozvěte ho do diskuze. Občas bude říkat že jste zloděj, občas že jste pubescent a občas bude hrozit žalobami. Jinak je ale neškodný :-).
-pekr-
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 116
Registrován: stř dub 01, 2009 22:00
Zařízení: HTC Sensation

Uživatelská recenze HTC Touch Pro2

Příspěvek od -pekr- »

Zásadní otázka - do je R. H.? :-) ... aha, slyšel jsem něco o nějakém uživateli Radek Hulán, tak jestli to nebude on :-)
Uživatelský avatar
Bruca
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 257
Registrován: čtv pro 07, 2006 8:50
Zařízení: BB9780, BB Q5, BB Playbook
Bydliště: Zlín

Uživatelská recenze HTC Touch Pro2

Příspěvek od Bruca »

Standa píše:EDIT: Tak tak, je to on, šášula českého internetu. Pokud chcete mít materiál pro zasmání se s kamarády, pozvěte ho do diskuze. Občas bude říkat že jste zloděj, občas že jste pubescent a občas bude hrozit žalobami. Jinak je ale neškodný :-).
Stando, počkej jak si to přečte, to ti nedaruje :tlem: :tlem: :tlem:
omlouvám se za OT, ale toto mi fakt nedalo :tlem:

jinak postřehy byly velmi zajímavé, díky za ně! chvíli jsem po TP nebo TP2 pokukoval, ale kdybych si měl vybrat, asi bych šel do Universalu, tak jak Standa...
stejně je to zvláštní, že x let staré PDAčko je lepší, než ta nová. sláva pokroku! :grin:
Odpovědět

Zpět na „HTC Touch Pro2“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů