Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Všeobecná diskuze o systému Windows Phone 8.1 (vlastnosti, jádro, buildy...)
Odpovědět
Miroslav Havlíček
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 203
Registrován: stř pro 24, 2008 16:26
Zařízení: Nokia Lumia 1020

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od Miroslav Havlíček »

Začátkem září byla na Microsoft podána žaloba ohledně sbírání dat o aktuální poloze uživatele prostřednictvím geolokační funkce fotoaparátu. Redmondský gigant tato tvrzení však rezolutně odmítl s tím, že neukládá data, která by vedla k jednoznačné identifikaci zařízení, proto není schopen sledovat žádného konkrétního uživatele. Rafael Rivera z online magazínu Within Windows nyní ale zveřejnil jeho vlastní zjištění, která by údajně měla dát výše zmíněným obviněním zapravdu. Zjistil, že aplikace fotoaparátu skutečně na servery Microsoftu odesílá pakety dat obsahující verzi operačního systému, informace o zařízení (výrobce, model atd.), seznam lokálních Wi-Fi sítí a různé GUID identifikátory. Stále však zůstává otevřená otázka, zda Microsoft odeslaná data skladuje, nebo je jenom odesílá zpět uživateli. Podle různých internetových zdrojů navíc lze odesílání dat jednoduše deaktivovat vypnutím položky Location Services v nastavení telefonu.

obrázek

Zdroj: Within Windows
uni
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1327
Registrován: čtv říj 16, 2008 9:56
Zařízení: Samsung Galaxy S8+ DS, Apple iPad Air Wi-Fi

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od uni »

Mno, tak Applu trvalo cca 3 týdny, než vydal aktualizaci OS, kterou nabídl desítkám milionů uživatelů okamžitě ke stažení. Jakpak dlouho to asi bude trvat MS?
Radek Hulán
smartstar
smartstar
Příspěvky: 992
Registrován: čtv led 03, 2008 10:51
Zařízení: Samsung S7 edge / Lumia 930/1020/920/900/800

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od Radek Hulán »

Takže ten člověk má ZAPNUTÉ Location Services, Kamera používá Location pro embedování GPS lokace do fotek (to má taky ZAPNUTÉ), kterou pomocí Wifi sítí získá nejrychleji online (ze serverů MS; asistovaná pozice).

http://www.withinwindows.com/2011/09/23 ... qus_thread" onclick="window.open(this.href);return false;

A když si Location Services vypne, nic to neposílá...

I tested using Fiddler too on 1st. September on a NoDo level phone and like you found that with location services turned on there were calls to http://agps.location.live.com" onclick="window.open(this.href);return false; when initially activating the camera, however when location services are turned off no calls to http://agps.location.live.com" onclick="window.open(this.href);return false; were made, I have saved the Sessions data from this testing.

Hm, to připadá nejen mě, ale i všem v komentářích jako správné chování. ;)
Uživatelský avatar
drak21
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 169
Registrován: stř zář 28, 2005 8:28
Zařízení: iPhone 6 64gb Space Grey
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od drak21 »

Zajímavé ,zapnu si cosi a pak se divím že to funguje :)

Sent from my HTC Flyer P512 using Tapatalk
niky79
smartguru
smartguru
Příspěvky: 539
Registrován: sob zář 05, 2009 17:27
Zařízení: Diamond 2

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od niky79 »

U MS je to az s podivem, co?
dwbmb
smartstar
smartstar
Příspěvky: 943
Registrován: pon lis 29, 2010 1:32
Zařízení: Lumia 820, 930

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od dwbmb »

Pokud jsem pochopil, tak otázka zní, zda MS pozici někde neukládá. Že si musí telefon někam sáhnout pro informaci, jak se jmenuje místo s danými souřadnicemi, je myslím jasné všem. Zvlášť, když to uživatel musí nejdříve povolit.
tom028
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 69
Registrován: pát kvě 23, 2008 9:52

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od tom028 »

Nevidím v tom problém, tohle je něco úplně jiného, než dělal apple. Tahle funkce je zcela jednoduše vypnutelná a to aniž by jste museli číst 1000 řádkové licenční podmínky...
Radek Hulán
smartstar
smartstar
Příspěvky: 992
Registrován: čtv led 03, 2008 10:51
Zařízení: Samsung S7 edge / Lumia 930/1020/920/900/800

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od Radek Hulán »

dwbmb píše:Pokud jsem pochopil, tak otázka zní, zda MS pozici někde neukládá.
Což se ovšem nedá zjistit tím, že se sleduje odesílání ;)

Jinak ukládání poslední GPS pozice na serverech MS je dokonce funkce v systému, slouží pro lokalizaci ztraceného telefonu, a dá se konfigurovat jak často to dělá:
http://myego.cz/tmp/findwp7.png" onclick="window.open(this.href);return false;

Ze strany uživatele samozřejmě vypnutelná.
mino
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 143
Registrován: pát črc 01, 2011 18:10
Zařízení: Samsung Galaxy i7500,Samsung Galaxy Tab 8.9

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od mino »

Mál by na to byť užívateľ upozornení pri prvom spustení a opýtaní či to chce vypnuť/zapnuť ako u androidu. Len aby sa na update nečakalo do vydania "kiwwiho" (či ako sa bude menovať ďalší update)
Uživatelský avatar
kalmia
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 476
Registrován: úte pro 28, 2010 18:26
Zařízení: Nokia Lumia 930 Black

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od kalmia »

Už vidím, jak se MS zajímá o mou středoevropskou maličkost. I tak je mi to srdečně jedno. :-)
dwbmb
smartstar
smartstar
Příspěvky: 943
Registrován: pon lis 29, 2010 1:32
Zařízení: Lumia 820, 930

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od dwbmb »

Radek Hulán píše:
dwbmb píše:Pokud jsem pochopil, tak otázka zní, zda MS pozici někde neukládá.
Což se ovšem nedá zjistit tím, že se sleduje odesílání ;)

Jinak ukládání poslední GPS pozice na serverech MS je dokonce funkce v systému, slouží pro lokalizaci ztraceného telefonu, a dá se konfigurovat jak často to dělá:
http://myego.cz/tmp/findwp7.png" onclick="window.open(this.href);return false;

Ze strany uživatele samozřejmě vypnutelná.
Díky za doplnění. Tohle ukládání polohy (které i já využívám) je ale samostatně nastavitelné, a podle mě nemá žádnou souvislost s (potenciálním) ukládáním zjištěné polohy při focení (které také používám). Ale jak si správně poznamenal, sledováním spojení to nikdo nemůže zjistit :D
uni
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1327
Registrován: čtv říj 16, 2008 9:56
Zařízení: Samsung Galaxy S8+ DS, Apple iPad Air Wi-Fi

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od uni »

To že tě nesledují neznamená, že tě nesledují:-)
Vlasta W.
smartstar
smartstar
Příspěvky: 845
Registrován: stř led 28, 2009 10:14
Zařízení: HTC 7 Mozart, Nokia Lumia 720
Bydliště: Ústí nad Labem

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od Vlasta W. »

Tak, Radek to shrnul dostatečně. Rafael je sice prima geek, ale tentokrát prostě a jednoduše přestřeli. Vytvořil senzaci pro senzaci, aniž by měl nějaké racionální opodstatnění. Je pravda, že telefon by nemusel spolu se svou lokalizací posílat své identifikační údaje, nicméně chápu, že to je potřeba kvůli elementárnímu zabezpečení před zneužitím té služby. Pokud chci A-GPS, asi se musím smířit s tím, že Microsoft ví, kde můj telefon je a zároveň kvůli Live ID a Dev účtu taky ví, že můj telefon je právě můj.

Pokud aktivuji A-GPS, snad vím, co tato funkce znamená. Navíc, jak se trefně ptá mino, telefon se na to samozřejmě před prvním spuštěním fotoaparátu s aktivovaným geotaggingem zeptá.
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od Standa »

uni píše:Mno, tak Applu trvalo cca 3 týdny, než vydal aktualizaci OS, kterou nabídl desítkám milionů uživatelů okamžitě ke stažení. Jakpak dlouho to asi bude trvat MS?
Možná mi něco uniklo, ale MS má podle tebe vydat aktualizaci k čemu?
uni
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1327
Registrován: čtv říj 16, 2008 9:56
Zařízení: Samsung Galaxy S8+ DS, Apple iPad Air Wi-Fi

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od uni »

Standa: Ano, něco uniklo. Před nedávnem bylo "prozrazeno" (no ono se to vědělo už několik měsíců, ale byla okurková sezóna), že iOS zařízení odesílají informace o poloze zařízení s několikatýdenní historií. Apple poměrně promptně po humbuku zareagoval a vydal aktualizaci (ano, tak nějak by měla fungovat aktualizační politika). Pokud by u platformy WP7 nastala podobná situace (viz. novinka, na kterou reagovala má první reakce zde), bylo by hezké srovnání mez do budoucna nejaktuálnějšími OS?
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od Standa »

No počkej, tak to mi nic neuniklo :-). O Applu je to věc známá, ale Microsoftu se nic takového nestalo (vše je v režii uživatele). V té citaci jsi to formuloval jako fakt. Hypotézu jsi z toho udělal, až tě Radek poučil. Teď už je to v pořádku.

EDIT: uni níže: myslel jsem tvou větu, kterou jsem citoval já.
uni
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1327
Registrován: čtv říj 16, 2008 9:56
Zařízení: Samsung Galaxy S8+ DS, Apple iPad Air Wi-Fi

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od uni »

Já ale nic necitoval. Možná neuniklo, ale přibylo:-)
janac_marek
smartguru
smartguru
Příspěvky: 629
Registrován: úte čer 08, 2010 9:44
Zařízení: Lumia 950XL, S7 Edge, iPhone 7

Microsoft čelí obviněním: Prý „špehuje“ uživatele WP7

Příspěvek od janac_marek »

Microsoft proste nemá k čomu, čo sa tejto témy týka, dávať aktualizáciu.
Microsoft by radšej mohol rozšíriť svoje pôsobenie aj na SR.
Ja nepotrebujem (JA NECHCEM) preklad! Ja chcem len mať možnosť zaplatiť na XBOX Live Marketplace, Windows Phone Marketplace a Windows Store (prosím, nech ujednotia tie názvy :) ).
Rád by som migroval na CZ účet, ale bránia mi 2 veci.
- CZK (chcem eur)
- a navy%se nemoźnosť migrácie z US accountu an CZK (čo am trocha mrzí, hádam, keď sa dá SVK, tak bude možnosť pre mňa aj tejto zmeny, pretože na slovenský market prístup budem potrebovať kvôli špecifickým app).

Ináč tu by ma zaujímalo, či v česku sa vám Windows Phone Marketplace na internete zobrazuje automaticky v CZ alebo si viete nastaviť aj ENG?
Toto ma dosť zaujíma, lebo ja lokalizované paskvily odmietam používať, tak hádam má Microsoft rozum a dovolí nastaviť jazyk nezávisle od regional settings.


PS: Strašne sa teším na Mango.
Okrem konečne freezovania app a možnosti switchingu medzi nimi, bude k dispozícii lepšia podpora exchange a skydrive a sharepoint. Najelpšia medzi všetkými mobilnými OS.

Písal som to neraz. Ak Microsoft neskôr integruje Skype a nedajboźe by zapracoval protokoly ako GTalk, ICQ, .... tak transparentne ako je teraz zapracovaný Live Messange a SMS, tak by sa to stalo bezkunkurenčným chat systémom integrovaným rovno v OS.
V súčasnosti sa mi zdá najlepśí Trillian (práve kvôli transparentnosti).
Odpovědět

Zpět na „Windows Phone 8.x“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 hostů