Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Diskuzní fóra věnovaná modelům Lumia 1520, 1320 a fotomobilu 1020
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od Jiří Hrma »

Ahoj,
při testování Lumie 1020 jsem narazil na zajímavý jev, kterým pravděpodobně bude trpět vícero kusů (vycházím z toho, že jsem za posledních 14 dnů měl v ruce 5 Lumií 1020 a problém se objevil u každé).

A o co přesně jde? Problém jsem popisoval na WPCentral fóru, kde se přidali i další uživatelé. Když jsem s telefonem v úplné tmě a na obrazovce je zobrazeno cokoliv v černé barvě (ideální je otevřít si černý obrázek přes celou obrazovku), jsou na displeji v různých místech vidět takové zvláštní fleky. Na první pohled to vypadá jako praskliny na ochranném skle, ale je to přímo na displeji. Jakmile je na displeji jiná barva (třeba bílá), fleky zmizí. Mírně viditelné jsou ještě při zobrazení šedivé barvy. Podle mého jde o výrobní vadu u použitých SuperAMOLED panelů (dříve testovaná Lumia 925 problém neměla), nicméně co jsem dnes viděl další 1020ku, tak tam byla ve stejném stylu jako u mě dokonce cca 0,2cm tlustá čára v horizontálním směru…

Obrázek

Jelikož to není příliš dobře viditelné a nepodařilo se mi to vyfotit, udělal jsem alespoň obrázek v Photoshopu pro lepší představu (jsou na něm při bližším zkoumání vidět právě ty mapy různě na displeji).
M.BoBo
smartguru
smartguru
Příspěvky: 504
Registrován: stř pro 17, 2008 13:18
Zařízení: iPhone XS, iPad 2018, Apple Watch 5
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od M.BoBo »

Ano toto se projevovalo i na Samsungu Galaxy S3 (Asus Padfone ani Samsung Galaxy NOTE2 tímto u mě netrpěl). Nejspíš je to opravdu chyba u AMOLED displejů, ale na budoucí reklamaci to nevidím jelikož je to spíše jejich vlastnost.
htcjirka
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 12222
Registrován: úte úno 27, 2007 21:57
Zařízení: Samsung Galaxy Note9, Samsung Galaxy Note8
Bydliště: Praha

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od htcjirka »

Klasika u Amoledu,vznika uz to pri vyrobe,kde ani pri vyrobe v komore nelze zajistit vzduch bez jedineho procenta vlhkosti.Trpi tim vsechny Amoledy,u kazdeho jsou fleky v jinem miste,jiny pocet apod.Jsou lide ,kteri si toho ani nevsimnou a tvrdi,ze jejich Amoled nic takoveho nema.Vezte ,ze ma.Jeste jsem nevidel Amoled bez fleků.Divim se,ze se nad tim jeste nekdo pozastavuje,je to dlouhodobe znama bolest techto nepravem prechvalovanych displeju.
Jeden z duvodu proc radeji kvalitu IPS.
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od Jiří Hrma »

M.BoBo: Já se přiznám, že kdybych si koupil telefon za 17 000 Kč a toto u něj bylo, tak s tím okamžitě jdu na reklamaci…

htcjirka: Rukama mi prošlo už hodně zařízení, nějaké "neduhy" u Super AMOLED panelů už jsem taky viděl, ale na takové fleky jsem narazil poprvé a co jsme dnes srovnávali s dalšími českými novináři, tak mnozí to také viděli poprvé :)
htcjirka
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 12222
Registrován: úte úno 27, 2007 21:57
Zařízení: Samsung Galaxy Note9, Samsung Galaxy Note8
Bydliště: Praha

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od htcjirka »

Jirko maji to bezne Samsungy a jine znacky,jeste jsem nevidel Amoled bez techto fleku.Muzeme klidne posbirat pres zname vsemozne znacky a na kazdem to bude.
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od Jiří Hrma »

Mám doma Galaxy S4 a Galaxy S III, a ať na ty displeje koukám jak koukám, nic tam nevidím.
M.BoBo
smartguru
smartguru
Příspěvky: 504
Registrován: stř pro 17, 2008 13:18
Zařízení: iPhone XS, iPad 2018, Apple Watch 5
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od M.BoBo »

Já toto měl pouze na S3 (měl jsem 2 kusy), Note2 i Padfone byl bez poskvrny. Doporučuju stáhnout černý obrázek, jas na maximum, a určitě se to objeví (na S3 si myslím na 100%). Když se reklamuje, tak přijde jiný, pouze s fleky na jiném místě, nebo reklamaci neuznají jako vlastnost tohoto typu displeje. Ale opravdu to není vidět jinde než v uplné tmě, kdy i AMOLED září...
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od Jiří Hrma »

jj, to jsem teď udělal. Jas na maximum, u Lumie 1020 to vidím dost výrazně, u Galaxy S4 a Galaxy S III ani "ň".
Uživatelský avatar
HanysR
smartguru
smartguru
Příspěvky: 559
Registrován: ned říj 26, 2008 20:09
Zařízení: Samsung Galaxy Note II
Bydliště: Ostrava!!!

Re: Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od HanysR »

Rozhodně to není vlastnost VŠECH Amoled displejů. Měl jsem Note 1, teď Note 2 a není na něm ani ťuk! Jsem hnidopich, 100% najdu cokoli.
diviline
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 93
Registrován: stř lis 03, 2010 11:42
Zařízení: Xperia Z, Optimus 4X, SGS III, ASUS Transformer

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od diviline »

Schválně jsem se podíval na všechny telefony od bráchy a svoje a od otce. 3x Galaxy S3, žádné fleky, Omnia 7 nic, Note II, Note I, Galaxy Nexus, nic, Galaxy S4 nic. Takže určitě to není běžná vlastnost Amoledu.
Tomáš Slavíček
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 264
Registrován: stř srp 19, 2009 7:09
Zařízení: Nexus 5, Galaxy S3, Nokia X, iPad mini

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od Tomáš Slavíček »

No, jak mě Jirka upozornil, i já tam malé flíčky mám... Ale pouhým okem jsou opravdu téměř neviditelné, jedině v úplné tmě a na černém pozadí. Prakticky bych si jich nevšiml... Jen v podstatě ty 3-4 výraznější fleky dokážu rozlišit okem a jen takhle v noci.

Zkusil jsem ale udělat fotku v úplné tmě na hodně dlouhý čas... Vypadá to docela hrozivě :D Takhle strašné to ve skutečnosti není... Ale taky docela kroutím hlavou. Co tam třeba dělá ten vlas, nebo co to je, fakt netuším.

Obrázek
rozklikněte pro větší obrázek
maTTew
nováček
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: sob úno 27, 2010 13:49
Zařízení: ZTE Blade

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od maTTew »

M.BoBo píše:Doporučuju stáhnout černý obrázek, jas na maximum, a určitě se to objeví (na S3 si myslím na 100%).
Není jen tak mimochodem u AMOLED displejů jas na maximum u čeného obrázku nesmysl? Už z principu činnosti AMOLED to nedává smysl.
M.BoBo
smartguru
smartguru
Příspěvky: 504
Registrován: stř pro 17, 2008 13:18
Zařízení: iPhone XS, iPad 2018, Apple Watch 5
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od M.BoBo »

maTTew: nn není to nesmysl, jelikož i AMOLED displej při černé barvě svítí, jak je vidět na fotce před tvým příspěvkem, ale intenzita záleží na zvoleném jasu podsvícení..
maTTew
nováček
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: sob úno 27, 2010 13:49
Zařízení: ZTE Blade

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od maTTew »

To tam září ty tlačítka..zbytek je šedý sice, ale to je na dlouhýýýýý čas, podle mě v tom rozdíl není zkrátka. Černá přece nemůže svítit.
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od Jiří Hrma »

Zkusil jsem také nastavit delší čas (13 vteřin) a vyfotit na stativu displej Lumie 1020 (tam jsou ty fleky krásně vidět), to samé jsem pak absolvoval s Galaxy S4 a Galaxy S III, kde nevidím nic, takže všechny AMOLED panely to určitě nemají. Ale u své 1020ky to opravdu přehlédnout nejde, zvláště ve tmě.

Obrázek
Doporučuji si zobrazit zvětšený obrázek a pořádně zaostřit, ty fleky jsou pak celkem dost vidět.
Tomáš Slavíček píše:Co tam třeba dělá ten vlas, nebo co to je, fakt netuším.
Ten "vlas" co píšeš že tam máš, to bych právě řekl, že je to samé – takhle ve tmě to vypadá jako prasklina a přesně tak se mi jevily ty oblasti u mé Lumie 1020, jen to nemám tak výrazné, ale jak jsem psal – dnes jsem viděl jinou Lumii 1020, která měla podobný "flek" horizontálně.
mberdych
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1172
Registrován: ned kvě 22, 2011 21:54
Zařízení: iPhone 7/Blackberry Priv

Re: Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od mberdych »

Mel jsem co si tak pamatuju Lumii 800, Razr Maxx a Galaxy Nexus a vsechny to mely. Nejvic Nexus. Note 1 a Note 2 si nevybavuju, jestli to mel. Uprimne, nijak dramaticky bych drobnosti neresil, ale treba pri koukani na film to bylo videt hodne.
M.BoBo
smartguru
smartguru
Příspěvky: 504
Registrován: stř pro 17, 2008 13:18
Zařízení: iPhone XS, iPad 2018, Apple Watch 5
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od M.BoBo »

maTTew: stále si stojím za svým, opravdu i AMOLED ve tmě září, to potvrdí snad všichni, kteří ho ve svém telefonu mají, nebo měli možnost vyzkoušet. Note2 a Padfone svítil, ale fleky na něm nebyly. Na S3 fleky byly, ale co je zvláštní tak Jirkova fotka S4, které je jako vypnuté.

PS: ta fotka Lumie s "vlasem" vypadá opravdu, jako kdyby byl displej pod digitizerem prasklý, to by nejspíš na reklamaci i bylo, pokud by to nesvedli na chybu užívání a následek třeba pádu.
patrabus
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: čtv lis 08, 2012 20:30
Zařízení: Sony Xperia Z1 Compact White
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od patrabus »

Měl jsem 3 Samsungy S2, bylo to na každém, stejně tak na L800/820, holt amoled
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od Jiří Hrma »

M.BoBo: jj, také jsem se divil, jestli u SGS4 není ten displej vypnutý, ale vážně na focení svítil (dal jsem vypnutí na 5 minut) a maximální jas.
spellshaper
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 429
Registrován: pát dub 08, 2011 19:41
Zařízení: Lumia 930, Surface Pro 3

Nokia Lumia 1020: Fleky na displeji při zobrazení černé

Příspěvek od spellshaper »

maTTew píše:To tam září ty tlačítka..zbytek je šedý sice, ale to je na dlouhýýýýý čas, podle mě v tom rozdíl není zkrátka. Černá přece nemůže svítit.
Myslím, že tohle je nejpravděpodobnější vysvětlení. Amoled display na kterém to vidět není má zřejmě jen lépe utěsněné podsvícení. Vždyť už podle technologie mají být černé pixely off, leda že by to nebyla úplně černá?
Odpovědět

Zpět na „Nokia Lumia 1520/1320 a 1020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů