TOPlist

Eufloria HD: Netradiční strategie se skvělou hratelností a hudbou (tip na hru)

Na SmartManii pro vás vybíráme ty nejzajímavější tipy na hry a aplikace pro chytré telefony, které se nějakým způsobem odlišují od běžných titulů. A jinak tomu nebude ani dnes… Indie herní scéna zažila spolu s příchodem platforem jako iOS či Android poměrně velký rozmach. V obchodech s aplikacemi nyní naleznete spoustu klenotů, o kterých často není vůbec slyšet a přitom kvalitou mnohdy předčí i produkty renomovaných studií. Za jejich vývojem poté stojí parta nadšenců, co na svém dítku pracuje ve volném čase a ve finále hru uveřejní za pár korun, načež ta v některých případech sklízí i desítková hodnocení ve velkých herních magazínech. Jednou z těch vydařenejších je i Eufloria HD.

 

O čem tahle hra vlastně je?

Ačkoliv její princip není vyloženě originální (vzpomeňte si třeba na hru Risk), provedení i hratelnost hru vystřelují doslova do nebeských výšin. Základním stavebním kamenem je kolonizace. Nacházíte se v hlubokém vesmíru a vaším úkolem je podmaňovat si asteroidy. K tomu vám slouží sazenice, jež se vytváří pomocí zasazených stromů na vašem domovském tělese a případně i na těch již kolonizovaných. Aby nebylo vše tak jednoduché, na některých asteroidech se již nachází jiný organismus a vaše nezvaná návštěva mu rozhodně nebude po chuti. Stejně tak se ovšem vám může stát, že takto se cizí životní formy pozvou k vám, pročež je dobré na každém tělese mít vždy alespoň nějaký počet  sazenic.

     

V každém kole máte určitý cíl, obvykle je jím zničení ostatních civilizací a případně i obsazení všech asteroidů. Po stránce ovládání není co vytknout, je velmi jednoduché, snadné na zapamatování a průvodcem se v počátcích stane velmi intuitivní tutorial. Můžete si navíc vybrat mezi dvěma úrovněmi obtížnosti, kdy jednou je “challenging” (výzva) a druhou “relaxed” (odpočinková). Jak jsem již zmiňoval, jedním z faktorů, který hře velmi pomáhá vyčnívat z průměru je i provedení. Co se optické stránky týče, jednoduchá malovaná grafika vám doslova vyrazí dech.

Výrazným důvodem pro koupi se může stát i geniální hudební složka tvořená naprosto kouzelnými elektronickými skladbami, jež perfektně doplňují celkovou atmosféru hry. Mimo příběhovou část obsahující pětadvacet levelů vás zabaví ještě módy “Skirmish Arenas” (dají se hrát znovu a znovu, jelikož pokaždé situace na frontě bude trochu jiná) a “Dark Matter Mode” (pro otrlé hráče). Suma sumárum, umění na pohled, závislost na dotek. Ačkoliv dříve nebo později hrozí, že se dostaví stereotyp, do té doby se budete královsky bavit. Vyzkoušet hru můžete pomocí bezplatného dema, zájemci o plnou verzi poté zaplatí necelých sto korun. Možná to není úplně málo, je to však investice, které nebudete litovat.

- -

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku