TOPlist

Chytré auto od T-Mobile: vše o vašem voze na displeji smartphonu (recenze)

Chytré auto recenze T-Mobile Mojio

T-Mobile uvádí na český trh nenápadné malé zařízení, které stačí připojit k vašemu automobilu a rázem z něj máte chytrý. Služba se jmenuje Chytré auto a kromě krabičky je součástí také SIM karta, software a datový balíček – to vše za zcela snesitelný poplatek 75 Kč/měsíčně.

Za službou stojí kanadsko-americká společnost Mojio, která na vývoji zařízení společně s českým týmem pracovala bezmála dva roky. Český T-Mobile je navíc úplně prvním operátorem z celé skupiny Deutsche Telekom, kde byla služba komerčně spuštěna (u nás si zařízení můžete zakoupit od 1. prosince). V USA, kde byla služba spuštěna jako první na světě, komerční provoz začal teprve před dvěma týdny, Česká republika je tedy v těsném závěsu.

chytreauto

Podle CEO Mojio Kenny Hawka je celosvětově potenciál rozšíření až na 270 milionů aut. „Vyrostl jsem v Detroitu, kde je automobilový průmysl velmi významný. Současně jsem vždy pracoval s bezdrátovými technologiemi a napadlo mě tedy, že by si tato dvě odvětví zasloužila propojit a to právě tak, aby mohl mít každý řidič o svém automobilu přehled vždy při ruce. Právě toto byla základní myšlenka pro vznik projektu Mojio. Trochu tomu napomohl i fakt, že mám dvě dcery, které se učí řídit a přes veškerou snahu v tom zrovna neexcelují, tudíž díky Mojio mám přehled o tom, kde se jejich vozy nacházejí a jakým stylem řídí“, dodal Kenny v rozhovoru.

Co všechno vlastně Chytré auto umí?

Jakmile krabičku připojíte do OBD portu a spárujete ji s mobilní aplikací (Android & iOS), získáte rázem přístup k celé řadě užitečných informací:

  • stav baterie
  • stav paliva (pouze u vozů poskytujících tuto informaci, u starších aut nikoliv)
  • diagnostika poruch
  • informace o poslední jízdě
  • statistiky všech jízd (kniha jízd)
  • údaje o aktuální poloze vozu (a pohybu)
  • upozornění na otřesy (krádež), odtažení, překročení rychlosti, vyjmutí zařízení…
  • detaily o stylu řízení (akcelerace, brzdění)

Tyto všechny informace jsou přístupné skrze aplikaci a můžete se k nim tedy kdykoliv dostat. Výhodné je, že krabička umí upozornit i na otřesy, tudíž pokud vám zrovna budou odtahovat špatně zaparkovaný vůz, velice rychle se o tom dozvíte právě skrze notifikace ve smartphonu.

Krabička se připojuje do OBD portu, kterým by měly být vybaveny všechny automobily vyrobené po roce 2001. Na webu operátora pro úplnost najdete seznam všech podporovaných vozů. My jsme službu testovali s vozem VW Golf V z roku 2004 a vše fungovalo naprosto bez problémů, v aplikaci se nám pouze nezobrazovaly informace o stavu paliva. U novějších vozů by to ale neměl být problém.

Instalaci zvládne každý

Pokud si myslíte, že se pro zprovoznění služby budete muset prohrabovat kabely a složitě je zapojovat, ihned vás vyvedeme z omylu. Ve vašem voze pouze stačí najít, kde máte umístěný OBD port (zpravidla to bývá v prostoru pod volantem) a do něj pak jen připojíte krabičku. Ta obsahuje gyroskop, GPS, SIM kartu a GSM/3G modul, nicméně vy se do jejich útrob nedostanete.

V případě, že by krabičku nebylo možné do OBD portu zasunout napřímo, což byl i náš případ u VW Golf V, kde „docvaknutí“ bránily interiérové plasty, přidává výrobce do balení prodlužovací kabel, který tento problém vyřeší.

mojio

Ještě před tím, než krabičku do vozu umístíte, je vhodné skrze mobilní aplikaci naskenovat čárový kód zařízení, čímž po aktivaci dojde k automatickému spárování. To v našem případě trvalo zhruba 20 vteřin a následně už byl vůz viditelný v aplikaci. Tím je vše hotové a vy se můžete pustit do používání.

Nemůže Chytré auto negativně ovlivnit chování vozu či vybít autobaterii?

Během testování se mě řada lidí v mém okolí ptala, zda krabička nemůže nějakým způsobem ovlivnit chování vozu či jeho software. Nemůže – krabička skrze OBD port data z vozu pouze čte a následně je posílá do cloudu, odkud jsou přístupná skrze mobilní aplikaci. Žádná data však nezapisuje, takže se není čeho obávat.

A obavy nemusíte mít ani z vybití baterie v případě, že krabičku v autě necháte a nebudete s ním dlouho jezdit. Chytré auto totiž umí měřit stav baterie a jakmile detekuje, že se akumulátor nachází ve stavu blízkému vybití, informuje vás o tom skrze notifikaci a především se „deaktivuje“ do té doby, než baterii znovu nabijete.

Krabička má rovněž vlastní paměť pro případ, že byste se s vozem nacházeli v místech mimo signál operátora a nechybí ani vlastní baterie, díky které je zařízení schopné vás upozornit například na to, že bylo vyjmuto z OBD portu.

Přehledná mobilní aplikace

Aplikace Motion funguje na Androidu a iOS. Na hlavní obrazovce vidíte přehled o vašem voze (poloha, stav baterie/paliva a podrobnosti o poslední jízdě). K dispozici samozřejmě máte náhled na všechny realizované trasy (kniha jízd), navíc je lze označovat štítkem osobní či služební. V případě, že máte rozsáhlejší vozový park a zakoupíte si více krabiček, můžete všechna auta pohodlně spravovat pod jedním účtem (nebo je provozovat odděleně).

V případě, že si rozkliknete detail stavu baterie, uvidíte podrobný graf. V přehledu také uvidíte případné diagnostické zprávy signalizující problém či poruchu. V budoucnu by aplikace měla být schopná nabídnout také cestu do nejbližšího servisu.

V přehledu jízd lze procházet informace o počtu ujetých kilometrů, době strávené za volantem, maximální a průměrné rychlosti či otáčkách motoru. Díky gyroskopu zařízení pozná prudké brzdění či akceleraci a i tyto hodnoty zanese do trajektorie na mapě. Akcelerace má zelenou barvu, silné brzdění zase červenou.

Chytré auto
Cena: zdarma

Aplikace Motion nabízí pokročilou správu notifikaci. Upozornit vás umí na nastartování či vypnutí motoru, nízký stav baterie či paliva a také případný odtah. Šikovná je také funkce pro nastavení perimetru na mapě, ze kterého pokud vozidlo vyjede, vy opět dostanete notifikaci. Je škoda, že zatím nelze vybírat konkrétní oblasti, ale vždy jen kruhový prostor, ale třeba toto vývojáři integrují do některé z dalších verzí aplikace.

motion_app_mojio

Notifikace krabička posílá téměř okamžitě. Při nastartování jsem byl na telefonu upozorněn do 20 vteřin. Při vytažení krabičky z OBD portu mi notifikace na telefon dorazila po po 40. sekundě. V nastavení aplikace lze vybrat, které typy notifikací chcete dostávat, takže se nemusíte obávat, že by vás Motion zahlcovala nepřeberným množstvím zpráv. Potěší také přístup do kompletní historie oznámení přímo z hlavní obrazovky aplikace.

Průvan v peněžence vám neudělá, a to ani za hranicemi

Řešení Chytré auto stojí standardně 2 599 Kč + 75 Kč měsíčně za tarif (více informací). V rámci předvánoční promo nabídky, která startuje od 1. prosince, získají všichni zájemci se smlouvou na dva roky slevu 1 150 Kč, zaplatí tedy 1 449 Kč (plus tarif 75 Kč měsíčně). Nabídku mohou využít zákazníci všech operátorů – stačí stáhnout aplikaci a propojit se zařízením v autě.

V rámci promo akce před Vánocemi činí akontace 299 Kč s měsíční splátkou 125 Kč (23 x 50 Kč + 75 za tarif) se smlouvou na 2 roky. V předplacené sadě stojí zařízení 3 499 Kč včetně ročního provozu (roční paušál 900 Kč + cena zařízení 2 599 Kč).

mojio2

Po roce od aktivace je potřeba kredit dobít, o blížícím se termínu odečtu je zákazník informován předem formou SMS na kontaktní telefonní číslo zadané při registraci do aplikace. Součástí tarifu je pravidelně (měsíčně) se obnovující a pro tuto službu naprosto dostačující datový limit 50 MB, který pokrývá datovou spotřebu SIM doma i v Evropské unii. Pokud tedy s autem vyrazíte do států EU, nemusíte se obávat, že by vám služba nefungovala. Mimochodem, samotné zařízení za měsíc aktivního provozu spotřebuje jen něco okolo 10 MB dat.

Budoucnost je v softwaru

Projekt Chytré auto má uživatelům rozhodně co nabídnout, operátor navíc nemá v plánu usnout na vavřínech a na vývoji mobilní aplikace bude nadále pracovat, takže se majitelé v budoucnu mohou těšit na přidání dalších funkcí, jako například propojení s asistenční službou, detekce nehody, informace o stylu jízdy či notifikace nehody.

mojio

Pokud tedy chcete mít přehled o svém voze či automobilech v rodině, je služba Chytré auto právě pro vás. Navíc nijak výrazně nezatíží rozpočet, jelikož operátor nastavil velice přijatelnou cenu. Já sám jsem se během testování nesetkal s žádnými komplikacemi a vše fungovalo přesně tak, jak jsem očekával.

Platforma, na které aplikace běží, je otevřená vývojářům. Při této příležitosti se první víkend v prosinci v Praze uskuteční T-Mobile hackathon, ve kterou mohou vývojáři vymýšlet další aplikace, které rozšíří funkcionalitu zařízení.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku