TOPlist

Před dvaceti lety se začal prodávat první chytrý telefon na světě

První chytrý telefon, který kdy spatřil světlo světa, se začal prodávat dříve, než bylo slovo smartphone vůbec vymyšleno – přesně před dvaceti lety. Tím zařízením nebyl žádný komunikátor od Nokie, ani žádné zařízení od značek, které dnes hrají ve smartphonovém světě prim; prvenství si v této kategorii uzmul americký gigant IBM.

  

Telefon se jmenoval IBM Simon Communicator a do prodeje se prostřednictvím operátora BellSouth dostal 16. srpna roku 1994. Za smartphone je považován díky širokému množství funkcí, které byly tehdy u mobilního telefonu nevídané – dokázal přijímat a posílat faxy a emaily, nabízel pokročilé organizační funkce jako kalendář, seznamy úkolů s upozorněním, kalkulačku nebo náhled světový čas. Díky dotykovému displeji bylo možné vytvářet ručně psané poznámky, případně psát na virtuální klávesnici za pomoci prediktivního slovníku. 

Úhlopříčka černobílého dotykového displeje měla úhlopříčku 4,6“ a rozlišení 160 × 293 pixelů, dotyková vrstva byla rezistivní a nejpohodlnější ovládání zajišťoval stylus. Hmotnost telefonu byla na dnešní dobu nepředstavitelných 510 gramů; že se nejednalo o žádný drobek, deklarují i rozměry 200 × 64 × 38 mm. Telefon poháněl x86 procesor Vadem s frekvencí 16 MHz podpořený 1 MB operační paměti. 1 MB měla i uživatelská paměť, dokonce existovala možnost jejího rozšíření paměťovou kartou PCMCIA typu 2.

  

O konektivitu se postarala dvojice modemů (2400 bps a 9600 bps pro obsluhu faxu), 33-pinový konektor a port I/O, operačním systémem byl Datalight ROM-DOS. Energii telefonu dodávala 7,5V NiCAD baterie, telefon byl dodáván s nabíjecí stanicí, dvojicí NiCad baterií a ochranným koženým pouzdrem. Jeho cena bez smlouvy činila 1 099 USD, s dvouletým úvazkem pak 899 USD. Výroba IBM Simon byla ukončena v únoru 1995, celkem bylo prodáno 50 000 kusů.

   
Na dnešní dobu měl IBM Simon bohaté příslušenství – dokovací stanici, kožené pouzdro a náhradní baterie

Občas se některý z těchto telefonů objeví na aukčním portálu eBay, dnes by ovšem našel místo pouze ve vitríně, neboť díky podpoře neexistujících analogových sítí AMPS by již nebylo možné tímto smartphonem telefonovat.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku