TOPlist

Můj vlak: Nová aplikace Českých drah nabízí i offline řády a vyhledávání spojení v zahraničí

České dráhy dnes dopoledne na tiskové konferenci v Praze představily novou aplikaci Můj vlak pro zařízení se systémem Android a iOS. Aplikace umožní komplexní odbavení cestujících Českých drah. Kromě běžných funkcí jako je hledání spojení nebo nákup jízdenek v ní cestující najdou palubní portál s průběžnými informacemi o jízdě vlaku, přestupech ve stanicích nebo o výlukách a mimořádnostech na tratích. Verze pro Windows Phone a BlackBerry je bohužel naplánována až na 2015/2016.

Výhodou aplikace je také možnost hledání jízdních řádů offline, a to včetně spojení do zahraničí. Aplikace je na App Store a Google Play k dispozici zcela zdarma. Spolehlivě funguje také na tabletech, nicméně pro ně se ještě optimalizovaná grafika připravuje. Prostředí pro Android a iOS je odlišné, vývojáři a grafik se při tvorbě snažili dodržovat designová pravidla dané platformy.  Můj Vlak poskytuje uživatelům podrobné informace o cestování vlakem, které jsou pro přehlednost sdružené do čtveřice nabídek – Spojení, Vlak, Stanice a Jízdenka.

 

Vyhledávaní spoje a nákup jízdenky

Aplikace Můj Vlak nabízí snadné vyhledávání spojení vlakem ČD po České republice i do zahraničí.Do aplikace je možné doinstalovat balíčky s off-line jízdními řády pro různé země a spojení pak jde hledat i bez připojení k internetu, například v případě nedostupnosti datového signálu (což není na trasách ČD nic neobvyklého :-) ). Při vyhledávání je možné nastavit směrování přes konkrétní průjezdní stanice nebo zapnout filtr, který vybere spojení vhodná pro handicapované cestující nebo cestující s kolem.

Po výběru vyhovujícího spojení mají cestující možnost si přímo v prostředí aplikace zakoupit jízdní doklady, které pak předloží ve formě aztéckého kódu ke kontrole vlakovému personálu.Tato možnost je ale dostupná jen u vnitrostátních spojení. Platba je možná platební kartou, virtuálním kontem PaySec nebo pomocí aplikace MasterCard Mobile. Do budoucna ČD zvažují i vlastní předplacený kreditový systém pro zrychlenou platbu vhodnou i na ty nejkratší cesty, kdy jízdenka stojí např. 10 korun.

  

V seznamu nalezených spojení jsou uvedené informace o případných zpožděních jednotlivých vlaků a o výlukách a mimořádnostech na zvolené trase. V detailech spojů je také možné zapnout notifikace – krátká upozornění, týkající se jízdy zvoleným spojem (zpoždění a jeho změny, výluky a mimořádnosti na trase spoje, upozornění na přestup do jiného spoje apod.).

Informace o vlaku

Funkce Vlak nabízí uživatelům několik záložek, které poskytují ucelený přehled o aktuální jízdě vlaku a opatřeních provedených z důvodů výluk a mimořádností a to i u vlaků již vypravených (na trase). V záložce Palubní portál najdou cestující informace o následující a cílové stanici, přestupech a případných zpožděních, výlukách a mimořádnostech. V seznamu je uvedeno, kdy a k jakému nástupišti vlak přijede a odkud odjíždějí navazující přípoje.

 
Screenshoty z iOS verze

Dalšími záložkami jsou Jízdní řád zvoleného spoje, který umožňuje zobrazit časy odjezdů a příjezdů s ohledem na aktuální zpoždění, a Provozní informace, kteréinformují o poslední známé poloze vlaku. Ve zbývajících záložkách najdou uživatelé řazení vlaku, poznámky a přehled služeb nabízených ve vlaku.

Informace o nádražní stanici

Pomocí funkce Stanice lze snadno zjistit všechny potřebné informace o stanicích nebo zastávkách.Základní informací u každé stanice je přehled aktuálních odjezdů vlaků včetně informací o nástupištích, u kterých spoje zastaví, a také o jejich případném zpoždění. Přehled aktuálních odjezdů je k dispozici u všech stanic v ČR bez ohledu na to, zda je v nich fyzicky nainstalován nějaký informační systém. Snadno se lze také přepnout na přehled příjezdů vlaků. Další informace o stanici obsahují popis a umístění na mapě, seznam tratí, nabízené služby ve stanici včetně jejich provozní doby a také přístupnost stanice.

 

Jízdenky: Výhody pro přihlášené uživatele

Součástí aplikace je také funkce Jízdenky, která slouží jako správce jízdenek zakoupených v rámci uživatelského účtu. Ten je přitom pro aplikaci „Můj vlak“ a pro standardní eShop ČD jednotný. Aplikace tak zobrazuje všechny jízdenky, které se k účtu vážou, bez ohledu na to, zda je cestující pořídil v prostředí aplikace nebo na eShopu ČD. Podobně jsou v historii nákupů na eShopu ČD zobrazené i jízdenky zakoupené pomocí mobilní aplikace. Uživatelé díky tomu mohou snadno zopakovat nákup jízdenek. U spojů souvisejících se zakoupenou jízdenkou jsou automaticky aktivovány notifikace. Samotnou registraci zatím v aplikaci provést nelze, uskutečnit ji ale můžete na webu Českých drah.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Další užitečné funkce & perličky z vývoje

Aplikace „Můj vlak“ nabízí také možnost přidání samostatných widgetů (pouze verze pro Android). Můžete si sem vložit například odjezdovou tabuli pro vybranou stanici a mít díky tomu rychle dostupný aktuální přehled odjezdů vlaků ze stanice. Na dalším widgetu se zobrazuje palubní portál naposledy sledovaného vlaku a během cesty tak lze sledovat průběh cesty i bez otevírání aplikace. Posledním nabízeným widgetem je Jízdenka, kde se automaticky zobrazuje aktuální platná jízdenka. Díky tomu mají cestující hned po ruce jízdní doklad, který ukážou průvodčímu při kontrole jízdenek. Pro systém iOS budou widgety k dispozici v některé z dalších verzí.

Push notifikace pro Android a iOS + integrační platformu obsluhují celkem tři servery (Intel Xeon 2,7 GHz, 6 procesorů, 24 GB RAM). Samotný vývoj aplikace trval rok a půl, pracovalo na něm 5 vývojářů, 2 UX designeři a jeden grafik. Během vývoje aplikace se celkem narodilo 5 dětí. Nejstaršímu členovi týmu je 54 let a po dobu vývoje najezdil na kole přes 15 000 km, což ostatní členové týmu dohromady nenajezdili ani vlakem.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku