TOPlist

AirVR: Turista fotící iPadem nebo milovník virtuální reality?

Trh s náhlavními soupravami pro virtuální realitu je poměrně čerstvý, nicméně společnosti, jejichž byznys tvoří zábava, začínají do tohoto odvětví opatrně nahlížet. Proč ale vyvíjet speciální zařízení s proprietárním softwarem, když výkon dnešních mobilních telefonů a tabletů na zprostředkování virtuální reality dostačuje? Google si na tuto otázku dokázal odpovědět a představil Cardboard – kartonovou krabici se dvěma čočkami, do níž stačí vsunout některý z podporovaných telefonů a užívat si virtuální realitu skrze aplikace k tomu určené.

 

Stejnou cestou se chce vydat i společnost Metatecture s příslušenstvím AirVR, její brýle však nejsou papírové, ale plastové a do svých útrob přijmou pouze iPad Mini Retina (AirVR) nebo iPhone 6 Plus (AirVR+). Princip je podobný jako u Google Cardboard, skrze čočky v konstrukci náhlavní soupravy sledujete velký displej svého zařízení, který přenáší jiný obraz pro levé oko, a jiný pro pravé.

V případě AirVR dostane každé oko obraz o rozlišení 1024 × 1200 pixelů, u verze pro iPhone 6 Plus je to 960 × 1080. Díky vestavěným senzorům v telefonu nebo tabletu pak dochází k vyhodnocení vašeho pohybu hlavou a přizpůsobování obrazu.  

  

Díky tomu, že uchycení zařízení v AirVR zanechává přístupný Lightning konektor i hlavní fotoaparát telefonu, lze tyto prostředky využít ke snímání scény v reálném čase nebo k připojení herního ovladače. U verzi pro tablet iPad mini lze využít k ovládání i spodní řádek displeje v pásu zvaném TouchStrip, neboť pro zobrazení virtuální reality není využita celá plocha displeje, ale jen 7,3 palců.

 

       

Společnost Metatecture již má pro zprostředkování virtuální reality připravené některé aplikace – PhotoVR pro prohlížení fotografií, MovieVR pro přehrávání 3D filmů a PanoVR pro pořizování a prohlížení 360° panoramat.

   

Díky otevřenému SDK (Unity3D) budou moci vývojáři připravovat vlastní aplikace a hry. Otázkou je, jak divoké házení hlavou budou schopny tyto brýle ustát. Podle produktových videí je i přes uchycení nylonovým popruhem nutné minimálně verzi pro tablet při používání držet, což by však znemožňovalo používání herního ovladače.

  

A kdy tato legrace bude dostupná pro běžné uživatele? Až se společnosti Metatecture podaří na serveru pro kolektivní financování produktů Kickstarter nastřádat cílovou částku 20 000 kanadských dolarů (asi 400 000 Kč). Pokud se to podaří, má začít výroba tohoto příslušenství v lednu 2015, přičemž později by mohly přijít i verze pro telefony a tablety s Androidem nebo pro Microsoft Surface.

 

Cena jednoho AirVR nebo AirVR+ je stanovena na 49 kanadských dolarů (asi tisíc korun). To je výrazně příjemnější cena než v případě brýlí Oculus Rift, ale na krabici od Google za 70 Kč prozatím nemá. 

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku