TOPlist

Autor twitter účtu @evleaks prozradil svou totožnost: Psal pro Engadget i PocketNow

Twitter účet @evleaks řadu měsíců přináší kvalitní informace o doposavad nepředstavených zařízeních. Jeho autor zůstával v anonymitě, to se však změnilo. Zajímavá vás, kdo za ním stojí?

Poslední dobou většina kvalitních úniků o plánovaných zařízeních pochází z jednoho zdroje, kterým je všem notoricky známý Twitter účet @evleaks. Jeho autor dlouhou dobu zůstával v anonymitě, ale nyní se rozhodl svou identitu prozradit. Jeho motivací k tomuto kroku byl i fakt, že řada technologických žurnalistů o jeho identitě věděla a bylo jen otázka času, kdy se dostane na veřejnost bez kontroly jeho samotného. Jméno autora je Evan Blass, pracuje v oboru velmi dlouho a můžeme ho znát ze serverů jako Engadget a PocketNow. V prvním zmíněném pracoval v letech 2005 – 2008, dokonce měl na starosti trénink lidí jako Joshua Topolsky a Nilay Patel, kteří později založili známý server The Verge. Dále od roku 2010 do roku 2012 pracoval pro server PocketNow. a potom již směřoval k účtu @evleaks.

 
Evan Blass, autor účtu @evleaks

Samotný účet má zajímavou historii; začal fungovat na počátku roku 2012 a po řadu měsíců se nic nedělo, dokonce byl na nějaký čas smazán. K činnosti se navrátil v srpnu loňského roku a od té doby nás zaplavuje informacemi o nepředstavených zařízeních. @evleaks se také objevoval jako sponzorovaný partner článků na řadě webů a blogů. Za to jim kvalitními materiály zaručil propagaci. Autor si sociální síť Twitter vybral díky její jednoduchosti a snadnému způsobu jak získat obecenstvo.  Byl v utajení více než rok, nebyl však obklopen úplným tajemstvím. Řada známých technologických redaktorů jeho identitu znala. Tajná zůstávala na základě vzájemné dohody. Evan se rozhodl svojí totožnost odhalit na serveru AndroidPolice, kterému poskytl exkluzivní rozhovor, jehož volný překlad vám přinášíme.

Rozhovor mezi redaktorem serveru Android Police (dále AP) a autorem účtu @evleaks (dále EB)

AP: Proč jsi se po dlouhé zkušenosti s žurnalistikou rozhodl pracovat sám?
EB: Vzhledem mé chorobě se nemohu pustit do práce na stálý úvazek. Trpím více než patnáct let roztroušenou sklerózou a nemoc se již stala nepředvídatelnou.

AP: Co se stalo na serveru PocketNow? Proč došlo k ukončení spolupráce?
EB: Šéfredaktor chtěl vzít server jiným směrem a v redakci se pro mě již nenašlo odpovídající místo.

AP: Jak přesně se dostáváš k informacím? Jedná se o tajné zdroje nebo o nelegální prostředky? Jak mezi nimi rozlišuješ a zároveň si je udržíš?
EB: Mám jasnou politiku – o zdrojích s nikým nikdy nemluvit. Tím jsem si udělal dobrou reputaci, myslím.

 
Obrázek, kterým se @evleaks prezentuje

AP: Proč ses rozhodl zveřejnit svou identitu?
EB: Dříve či později by ji prozradil někdo další a chtěl jsem tuto možnost vyřadit, jak jen to půjde. Moje odhalení nebude mít žádný dopad.

AP: Jaká byla tvoje motivace vynášet informace? Byla to jen součást práce, nebo jsi sledoval nějaký speciální záměr?
EB: Nejsem si jistý, jestli to bylo někdy vědomé rozhodnutí. Stalo se to nejdříve součástí mé práce, speciálně když jsem začal jako novinář, tak jsem byl nadšený z každé exkluzivní informace. Pravidelné úniky, které publikují lidé jako Tom Warren a Mark Gurman jsou výsledkem tvrdé práce.

AP: Dejme stranou právní otázky. Myslíš, že jsi ublížil společnostem zveřejněním jejich nevydaných produktů?
EB: V některých ohledech rozhodně. Jsem si vědom, že cesta produktů od koncepce po představení je pečlivě plánována a já tento plán narušuji. Snažím se chovat co nejvíce zodpovědně.

AP: Je tady mnoho debat o tvých chybách a je samozřejmé, že k ním v minulosti došlo. Který z „úniků“ by si chtěl vzít zpět?
EB: To je zřejmé. Obrázek Samsungu Galaxy S4, který jsem dostal od prodejce Expansys. Myslel jsem, že se jedná o obrázek, který mluví o reálné podobě zařízení (více informací).

AP: Který ze svých „úniků“ považuje za nejlepší a proč?
EB: Můj nejlepší byl pravděpodobně kompletní popis specifikací plánovaných Windows Phone 8. Můj nejoblíbenější je  obrázek vyfocený telefonem iPhone 4S (v té době se mu říkalo iPhone 5). Fotografie má za sebou zajímavý příběh.

AP: Stalo se postupem času získávání informací náročnější?
EB: Samozřejmě, společnosti neustále vylepšují a mění své taktiky. Některé došly tak daleko, že zveřejnily vlastní produkt, aby předešly budoucím únikům.

AP: Co tě motivuje v pokračování? Zvládneš udržet @evleaks dále v provozu?
EB: Vždy jsem @evleaks považoval spíš za autorské jméno než masku, pro mě se vlastně nic nezměnilo. Předpokládám, že budu dál vidět.

AP: Dokážeš si vybavit „únik“, který vypadal triviálně, ale stal se z něj velmi populární?
EB: Nesnažím se předvídat, jak budou reagovat lidé informace, velmi pravděpodobně tomu tak bylo u LG G2 (plánovaný nástupce Optimus G).

 
„Únik“ podoby plánovaného LG G2

AP: Jaký telefon užíváš?
EB: Nedostávám již nějaký čas telefony na test, proto zůstávám u vlastního Galaxy Nexus s několika prasklinami na displeji.

AP: Na který z nových produktů se nejvíce těšíš?
EB: Budu se dál držet LG G2. Spolu s plánovaným tabletofonem od HTC a podobného zařízení od Nokia. Těším se také na nějaké opravdu prémiové BlackBerry. Sony v posledních dnech také představilo zajímavá zařízení, stejně tak dříve výrobci levných zařízení – Huawei, ZTE a Oppo. Vypadá to, že každý dokáže dnes hrát nejvyšší ligu, což je skvělé pro nadšence do telefonů.

Autor článku David Podzimek
David Podzimek

Kapitoly článku