TOPlist

ARM představil novou generaci 64-bit procesorů z rodiny Cortex-A50

ARM představil do jisté míry revoluční generaci procesorů rodiny Cortex-A50, které nabídnou extrémní výkon při zachování nízké energetické náročnosti. Pojďte nahlédnout do budoucnosti.

Špičková mobilní zařízení si již bez nadsázky zaslouží nazývat se kapesními počítači. Už dávno to totiž nejsou krabičky, co primárně slouží pouze k volání či posílání zpráv. Jejich výpočetní výkon roste každým rokem a s tím jde ruku v ruce i jejich míra využitelnosti. V současné době se již můžeme setkat se situacemi, kdy tablet či smartphone dokáže hravě nahradit notebook nebo herní konzoli. Drtivá většina těchto zařízení za svůj výkon vděčí britské společnosti ARM, která již dlouhá léta vyvíjí a stále zdokonaluje svou stejnojmennou architekturu mobilních procesorů a grafických akcelerátorů Mali.

Revoluce v mobilních čipech?

Je tomu zhruba dva roky, kdy jsme byli svědky představení procesorů s jádry Cortex-A15, které se až nyní pomalu začínají objevovat v nových produktech ze segmentu mobilní elektroniky. ARM samozřejmě neusnul na vavřínech a před několika dny světu odhalil podrobnosti o nadcházejících procesorech z rodiny Cortex-A50 (ARMv8, 20 nm). Ty v sobě poprvé skloubí nízkou energetickou náročnost a podporu pro zpracování 64-bitových procesů. Dle slov výkonného viceprezidenta Simona Segarse (divize ARM pro procesory a fyzikální IP) dnešní spotřebitelé od mobilních zařízení očekávají stále kvalitnější osobní zážitky, které jim poskytnou bezproblémovou konektivitu k obsáhlému množství informací. Inženýři ARMu z těchto důvodů neustále pracují na rozsáhlých inovacích pro všechny dostupné platformy.

To by v budoucnu mělo přinést zcela novou “mobilní” éru, která se dotkne osobních počítačů, smartphonů a dokonce i serverů a ostatní podnikové infrastruktury. K tomu má samozřejmě dopomoci nová rodina procesorů Cortex-A50. Jako první se do výroby dostanou verze A57 a A53, jejichž devízou bude podpora jak pro 32-bitové, tak i pro 64-bitové aplikace. Další nespornou výhodou se stane podpora pro 4 GB a více operační paměti. Ačkoliv si nyní říkáte, že více jak 2 GB paměti RAM ve vašem smartphonu nevyužijete, tak s ohledem na současný vývoj aplikací je velmi pravděpodobné, že do budoucna se budou nároky na hardware neustále zvyšovat. Obě varianty (Cortex-A57 a Cortex-A53) půjde dokonce i spojit do konfigurace, kterou ARM označuje jako big.LITTLE. Zde si můžeme všimnout jasné inspirace Tegrou 3, která kromě čtveřice silných výpočetních jader využívá páté “úsporné” jádro pro zpracování méně náročných procesů, jakými jsou například poslech hudby či synchronizace s e-mailovými účty.

V případě ARM konfigurace big.LITTLE bude roli většího a silnějšího brášky zastávat verze Cortex-A57, která se postará o výpočetně náročnější úkony. V situacích, kdy nebude třeba vysokého výkonu, se jádra Cortex-A57 deaktivují a méně náročné procesy si následně převezme slabší varianta s jádry Cortex-A53. To má ve výsledku dopomoci k nižší spotřebě elektrické energie, které mají dnešní smartphony stále akutní nedostatek. ARM popisuje svou novou generaci Cortex-A50 procesorů jako nejvýkonnější možné řešení pro mobilní elektroniku na světě. Posílený výpočetní výkon totiž umožní snadné zpracování fullHD videa, nahradit současné herní konzole a vznik zcela nových typů zařízení, které by mohly vážně ohrozit prodeje průměrně vybavených notebooků.

AMD již dokonce vlastní licenci na tyto 64-bitové procesory, které hodlá použít v nové generaci svých serverů. Dalšími zájemci o využití této technologie jsou Broadcom, Calxeda, Samsung a STMicroelectronics. Servery využívající architektury ARMv8 se budou skvěle hodit zejména tam, kde je kladen důraz na zpracování velkého objemu dat (například platforma Hadoop). Jak vidno, tak za dva roky nás s příchodem osmé generace ARMových procesorů čeká jistá revoluce v několika oblastech výpočetní a mobilní techniky.

Zajímavé bude též sledovat, jak se k celé situaci postaví společnost Intel, která stále tvrdí, že jejich platforma x86 je zhruba dva roky před zbytkem průmyslu. Ačkoliv jsou dva roky v mobilním odvětví skutečně dlouhá doba a je tedy velmi těžké předvídat co se stane, tak jedno je již v tuto chvíli jisté. Mobilní zařízení si budou i nadále získávat stále nezastupitelnější roli v našich soukromých i pracovních životech.

Zdroj

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku