TOPlist

7 věcí, které by se měli výrobci telefonů naučit od Japonců

Kdysi dávno bylo Japonsko synonymem pro špičkovou elektroniku. Ať už se jednalo o VHS kazety, kompaktní disky, nebo přenosné přehrávače, Japonsko do světa techniky přispělo nesmírným množstvím nápadů a vynálezů, do kterých investovalo značné množství energie a prostředků.

Bohužel Japonsko už není v čele masové produkce spotřebního zboží na globálním trhu, a ač jsou například mobilní telefony řady Xperia stále na špičkové úrovni, společnosti Sony se nedaří tolik, jako jeho jihokorejským konkurentům v podobě Samsungu či LG.

Byznys je jednoduše tvrdý. Ať už jsou na tom výrobky Sony, a ostatní zařízení pocházející z japonského ostrova, tak či onak, japonské telefony a ostatní výrobky přinášely a nadále přinášejí světu praktické věci a hlavně parametry, které lidé opravdu využívají, oceňují a „potřebují“.

1. Voděodolnost

Japonci jsou hlavně praktičtí, a ať už jsou lidé praktičtí či nikoliv, chyby dělá jednoduše každý. Jinými slovy, každý den se mnohým lidem stávalo, že jim spadl telefon do záchodu, řeky nebo třeba do louže na ulici.

Waterproofing

Z těchto důvodů je většina chytrých telefonů prodávaných v Japonsku vodotěsná a prachuodolná. Ostatním se tyto vlastnosti zalíbili, a proto, díky vlivu japonské vynalézavosti a praktičnosti, je nabízí i řada konkurenčních smartphonů.

2. Pryč s tenkostí

I když lze poslední dobou pozorovat, že se na japonském trhu objevuje stále více tenkých zařízení, je pravda, že po celá léta byly smartphony z Japonska omnoho tlustší, než-li telefony ze Západu.

To-hell-with-thinness

Namísto toho aby Japonci použili ke svému marketingu tloušťku telefonu jako hlavní lákadlo, raději tito praktičtí ostrované investují do větších zařízení s velkou baterií. Nabízí se otázka: S čím to dnes mají lidé největší problém u svých telefonů? A tloušťka to určitě není.

3. Full HD rozlišení

Zatímco dnes se výrobci předhánějí s rozlišením displejů a nabízí absurdní Quad HD rozlišení (1440 x 2560 pixelů), skutečnost je taková, že pro většinu lidí je rozdíl mezi 1080p a 1440p naprosto neviditelný. I přesto, že Quad HD displeje urazily dlouhou cestu od svého počátku, nic to nemění na faktu, že velké rozlišení zbytečně snižuje výpočetní výkon zařízení, a to vede i k menší výdrži na baterii.

1080-x-1920-resolution-displays.jpg

Do úvahy samozřejmě nebereme telefony, které člověk používá k účelům pro zprostředkování virtuální reality. V tom případě se může jevit i Quad HD jako nedostatečné. Pro běžné mobilní telefony je však opravdu zbytečné a v praxi málo využitelné.

4. 120Hz displeje

U displejů ještě zůstaneme, server Phonearena se dále pozastavuje u obnovovací frekvence panelu samotného. Když už chce někdo zlepšit zážitek z používání telefonu, měl by spíše hledět právě po frekvenci, jak po absurdně velkém rozlišení.

120Hz-displays

Nové 120Hz panely IGZO od společnosti Sharp mohou dopomoci k plynulejšímu zobrazování uživatelského rozhraní, což může podle studie společnosti Sharp (a nejen té) vést ke snížení únavy očí při sledování obrazovky.

5. Funkce Relax Auto a modré světlo

O modrém světlu a jeho vlivu na nás a náš spánek jsme toho napsali v našem článku už poměrně dost. Pro zmírnění negativních účinků modrého světla existují sice speciální aplikace, ale japonská zařízení tuto vlastnost implementují už nativně.

Relax-Auto

Mód Relax Auto je natolik chytrý aby vypozoroval, kdy se chystáte ulehnout do postele. Z dostupných informací pak pracuje zcela automatizovaně a upravuje teplotu barev nebo obnovovací frekvenci displeje, aby se vám lépe usínalo.

6. Tenké rámečky

Když se lidí zeptáte, jaké mají preference s ohledem na velikost telefonu, je velikost úhlopříčky displeje mírně zavádějící pojem. Pokud srovnáte 5,5palcové telefony iPhone 6s Plus, Samsung Galaxy S7 edge či LG G4, všimnete si rozdílů ve výsledných velikostech zařízení? I přesto, že mají všechny tyto telefony stejnou velikost displeje, rozměry zařízení jsou různé a nutno dodat, že dosti rozdílné.

EDGEST-design

Tenké rámečky, které vedou ke zmenšení celkovcýh rozměrů zařízení nemá na svědomí Samsung nebo LG, je to právě japonský Sharp, který vyvinul tzv. EDGEST filozofii. Ta umožnila Sharpu, aby obrazovka měla co nejefektivnější rozměry bez zbytečných rámečků okolo.

7. Časy nabíjení & volné místo v interní paměti

A jako poslední, japonští výrobci začali v poslední době uvádět oficiální nabíjecí časy baterií, takže už nemusí recenzenti testovat, jak dlouho nabití telefonu vůbec trvá. Podobné informace bychom rádi viděli i u ostatních výrobců. Samsung, OnePlus a další už tyto parametry začali uvádět, tak snad se brzy inspirují i další.

Charge-times

Autor článku Xaver Jandura
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku